Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Co Białorusini oglądają na YouTube? Ranking najpopularniejszych klipów w internecie

Białoruski portal internetowy „Nasza Niwa” opublikował ciekawe zestawienie najbardziej popularnych białoruskich klipów oglądanych w serwisie YouTube. Biorąc pod uwagę ilość wyświetleń największą popularnością cieszy się zespół Lapis Trubieckoj i Maks Korż.

Logo YouTube

Logo YouTube


Redaktorzy „Naszej Niwy” we wstępie artykułu zaznaczają, że przy układaniu zestawienia postawili sobie warunek, że dany wykonawca może znaleźć się na liście tylko raz. W innym przypadku ranking zostałby całkowicie zdominowany przez zespół Lapis Trubieckoj i piosenkarza Maksa Korżę. Dlatego też na liście pojawiły się filmiki niezbyt popularnych na Białorusi artystów, ale których pojedyncze występy w internecie stały się hitem białoruskiej sieci. No to jedziemy.

1. Lapis Trubieckoj – „Железный” (2 635 131 wyświetleń)

Niekwestionowany władca białoruskiej sieci internetowej – utwór „Железный” (Żelazny) jest najpopularniejszym utworem wśród licznych przebojów tej białoruskiej super-grupy.


2. Dzmitryj Kałdun – „Корабли” (1 628 156 wyświetleń)

Białoruski wokalista trafił na listę zapewne głównie za sprawą rosyjskich widzów. Kałdun jest zwycięzcą programu „Fabryka Gwiazd” na rosyjskim Pierwszym Kanale. Przebój Kałduna to lubiana przez Rosjan typowa „pościelówa”.


3. Aliona Lanskaja – „Soleyoh” (1 508 468 wyświetleń)

Popularność Aliony Lanskiej nie jest raczej wynikiem walorów muzycznych jej utworu. Przypomnijmy: Lanskaja w 2012 r. została zdyskwalifikowana z powodu manipulacji głosami telewidzów (sprawę kazał wyjaśniać sam Alaksandr Łukaszenka), zaś w tym roku prezentowany na festiwalu utwór okazał się być przeróbką innego (przeczytaj: Eurowizja czy Euroszwindel?). I zapewne to właśnie jest przyczyna popularności tandetnego (jak przystało na eurowizyjny hit) (u)tworu.


4. Maks Korż – „В темноте” (1 354 309 wyświetleń)

Nie jest łatwo wybrać najpopularniejszy utwór Maksa Korży – większość ma ponad milionową oglądalność. Aktualnie lideruje utwór „В темноте”, ale tuż po piętach depcze mu najnowszy teledysk artysty „Жить в кайф”.

5. 3+2 – „Butterflies” (727 268 wyświetleń)

Jeszcze jeden wykonawca znany z występów w Eurowizji. Łzawa i smętna nuta sączy się z głośników, a wielbiciele artysty na Białorusi klikają „replay”. Ale dosyć, o gustach się nie rozmawia.


6. Sierioga i Dzieci kapitana Granta –Осколки” (725 995 wyświetleń

Siergiej Wasiliewicz Parchomenko, szerzej znany jako raper Sierioga, urodził się w Homlu i tylko ten fakt łączy go z Białorusią. Od dawna bowiem muzyk związany jest z rosyjskim show-biznesem. Choć najbardziej popularnym w historii artysty był utwór chwalący niemiecką myśl motoryzacyjną, to tutaj prezentowany jest jego inny hit:

7. Anastasija Winnikowa – „I love Belarus” (466 255 wyświetleń)

Tytuł od razu wskazuje, że ponownie mamy do czynienia z eurowizyjną klasyką. Mimo, że patriotyczna piosenka nie spotkała się z uznaniem widzów festiwalu w 2011 r., to 460 tys. wyświetleń spełnia kryteria obecności na niniejszej liście.


8. Freak Cabaret Band – “Серебряная Свадьба” (176 913 wyświetleń)

To prawdziwi undergroundowi wykonawcy i równie undergoundowa piosenka. Freak Cabaret Band to teatralno-muzyczna grupa, która w swoim repertuarze ma ironiczne i pełne paradoksów utwory śpiewane po francusku i rosyjsku.

9. Bez Bilieta – „Байконур 86” (121 175 wyświetleń)

Nazwa zespołu jest myląca – jeśli chodzi o drogę do popularności grupa jest w posiadaniu ważnego biletu. Świadczy o tym klip „Bajkonur 86”:


10. Litesound – „See you in Vegas” (111380 wyświetleń)

Pop-rock w wykonaniu grupy Litesound zapewne tak bardzo nie przyciągnął jak teledysk wyprodukowany na potrzeby kawałka. Klip został uhonorowany nagrodą za najlepszy białoruski teledysk w 2011 r.


11. Aleksander Soloduha – „Здравствуй, чужая милая” (105828 wyświetleń)

Soloduha to zasłużony radziecki, białoruski I rosyjski piosenkarz. W 1995 r. popełnił utwór „Здравствуй, чужая милая” (Witaj, miła nieznajoma), który zapewnił mu nieśmiertelność w historii białoruskiej piosenki. Potem powstał serwis YouTube i reszta potoczyła się już sama.


12. The Toobes – What Do You Want (96 965 wyświetleń)

Portal “Nasza Niwa” prezentując ten zespół napisał, że są bardziej popularni w Polsce niż na Białorusi. Niestety nie grają death metalu, więc ja nic o tym nie wiem.


13. Krambambulja – Госцi (64 491 wyświetleń)

Krambambulja to popularna na Białorusi nalewka. Nic dziwnego, że dla grupy muzyków wykonującej pop-rock z elementami folku to więcej niż trafna nazwa. Tym bardziej, gdy grają dla swoich gości:


Źródła: nn.by

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY