Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Już za tydzień startuje „Sputnik nad Polską”

Nareszcie! Już 7 listopada startuje „Sputnik nad Polską”, czyli 7. Festiwal Filmów Rosyjskich w Warszawie, który potrwa do 17 listopada 2013 r., a następnie – jak co roku – wyruszy do kilkudziesięciu innych miast Polski. 7. „Sputnik nad Polską” będzie poświęcony najważniejszym osiągnięciom w dziedzinie nauki oraz wybitnym naukowcom i noblistom.

Logo 7. Festwalu Sputnik nad Polską. Źródło: sputnikfestiwal.pl

Logo 7. Festwalu Sputnik nad Polską. Źródło: sputnikfestiwal.pl


Tradycyjnie do najlepszego filmu z sekcji konkursowej powędruje statuetka Grand Prix Sputnika. O nagrodę powalczy m.in. dramat psychologiczny Pragnienie Dmitrija Tiurina, ukazujący losy poważnie ranionego na wojnie chłopca. Ostatnia bajka Rity Renaty Litwinowej to historia o miłości, śmierci oraz poszukiwaniu szczęścia, która rozgrywa się na skraju rzeczywistości i fantazji. Opowieści Michaiła Segała przedstawiają cztery historie z życia współczesnej Rosji, poruszające problemy społeczne, etyczne i kulturowe.

Festiwal uczci pamięć trzech wybitnych reżyserów rosyjskich Aleksieja Bałabanowa, Aleksieja Germana i Piotra Todorowskiego prezentując retrospektywy ich filmów. Widzowie będą mogli przypomnieć sobie m.in. Morfinę, Palacza, Ciuciubabkę oraz ostatnie dzieło twórcy Też chcę. Z twórczości Aleksieja Germana pokażemy filmy Siódmy Sputnik, Mój przyjaciel Iwan Łapszyn oraz najnowszy Trudno być Bogiem. W reżyserii Piotra Todorowskiego publiczność obejrzy m.in. obrazy Dewizówka oraz Riorita.

Zobacz spot promujący Festiwal:


7. Sputnik po raz pierwszy rozszerzy swój repertuar, prezentując najlepsze filmy z krajów z byłego ZSRR w ramach bloku Kinoszok. We współpracy z Festiwalem Żydowskie motywy przygotowano sekcję o tym samym tytule, prezentującą filmy o tematyce żydowskiej. Tło historyczne przedstawi także sekcja Pieriestrojka, w której znajdą się wyprodukowane w czasie transformacji lat 90. mało znane filmy znanych reżyserów. Zobaczymy tu m.in. takie nazwiska jak Wiaczesław Sorokin, Wiktor Kossakowskij, Nikita Michałkow czy Iwan Dychawicznyj.

Najnowsze i najgłośniejsze produkcje rosyjskie wrzucimy do festiwalowego Kalejdoskopu, nie zabraknie sekcji The best of Sputnik z najlepszymi filmami poprzednich edycji Festiwalu, a atrakcje dla najmłodszych widzów przygotujemy w ramach „Małego Sputnika”.

Dyskusje z twórcami, koncerty, wystawy, liczne warsztaty i masterclassy stanowić będą integralną część wyśmienitego programu filmowego.

UWAGA! Eastbook.eu ma dla naszych czytelników niespodziankę –  bilety otwarte na filmy prezentowane w ramach Festiwalu. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej oraz profilu na portalu Facebook. Szczegóły wkrótce.

Więciej o festiwalu czytaj tutaj.

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY