Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Piechal

Sputnik wystartował! Festiwal kina rosyjskiego w Warszawie

Prawdziwa gratka dla zainteresowanych wschodnią kulturą. Od 7 do 17 listopada w Warszawie trwa Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. W tym roku odbędzie się już 7. edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Tradycyjnie, nie obędzie się bez wielkich nazwisk twórców rosyjskiego kina, ale organizatorzy zadbają także o kilka niespodzianek.

Sputnik to festiwal, który z przytupem wkroczył na Polską scenę festiwalową i z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu, dla niektórych stał się obowiązkowym punktem na liście „kulturalnych wydarzeń obowiązkowych”. Swoją renomę zawdzięcza zapałowi organizatorów, ciekawemu programowi oraz – przede wszystkim – unikalnością. Wstrzelił się bowiem w niszę, która przez całe lata wydawała się nie do zapełnienia. „Rosyjskie kino? Kogo to w ogóle interesuje? W Polsce? „. Okazało się, że i owszem, interesuje, a widzów z roku na rok tylko i wyłącznie przybywa.

Sputnik startuje w Warszawie (7-17 XI). Autor: Andrey Pomulev Źródło: behance.net

Sputnik startuje w Warszawie (7-17 XI). Autor: Andrey Pomulev Źródło: behance.net

Sputnik to okazja na wszechstronne zapoznanie się z rosyjską kinematografią. Prócz Konkursu Głównego, gdzie o statuetkę Grand Prix walczą najnowsze produkcje „made in Russia”, organizatorzy dają szansę zapoznania się z dziełami klasyków. W sytuacji w której kino rosyjskie wcale nie jest łatwo dostępne w Polsce, retrospektywy znanych reżyserów cieszą się nie mniejszą popularnością od seansów filmów z ostatnich 12 miesięcy. W tym roku polscy widzowie będą mogli poznać, bądź przypomnieć sobie twórczośc tak uznanych rosyjskich reżyserów, jak Aleksiej German, Piotr Todorowski oraz – być może przede wszystkim – zmarły w tym roku, uznawany za najważniejszego twórcę współczesnej kinematografii w Rosji, Aleksiej Bałabanow. Ciekawym punktem festiwalu będzie również z pewnością spojrzenie na Rosję czasu pierestrojki poprzez filmy z tamtego okresu (cykl Pierestrojka).

W konkursie głównym warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy filmy, które część polskich widzów miała szansę zobaczyć w ramach 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (link do opisu filmów na Eastbook.eu): wstrząsający „Major” Jurija Bykowa, zabawny i refleksyjny „Geograf przepił globus” Aleksandra Wieledinskiego oraz intrygujące „Pragnienie” Dmitrija Tiurina. Jeżeli ktoś przegapił te produkcje na 29. WFF, niech koniecznie nadrobi zaległości.

Zgodnie z twierdzeniem, że rok rocznie trzeba dbać o progres i rozwój przedsięwzięcia, organizatorzy postanowili w 7. edycji przybliżyć widzom również  filmy z krajów objętych programem Partnerstwa Wschodniego oraz Azji Centralnej (cykl Sąsiedzi. Kinoszok prezentuje). To nie lada gratka dla zainteresowanych kulturą tych państw, gdyż większość z tych filmów nigdy nie pojawiła się w dystrybucji w Polsce i zapewne nigdy się już nie pojawi. Tym samym Sputnik może być jedyną okazją by zobaczyć film nagrodzonego w tym roku na 29. WFF za „Mandarynki” gruzińskiego reżysera Zazy Uruszadzego (ekskluzywny wywiad z reżyserem – tylko na Eastbook.eu!) („Opiekun”) czy dzieło uznawanego za jednego z najważniejszych twórców współczesnej kinematografii ukraińskiej Michaiła Iljenki („Ten, który przeszedł przez ogień”). Warto także zaintersować się filmami z egzotycznego Kirgistanu („Jak wyjść za mąż za Gu Dżun Pio?”, „Tajemnica Spadku”, „Salam, Nowy Jorku”).

Inną atrakcją dla widzów, tym razem młodszych, z pewnością będzię Mały Sputnik, czyli sekcja dziecięca tegorocznego festiwalu, gdzie będzie można zobaczyć rosyjskie animacje. Kto wie, może na seanse skuszą się również tknięci nostalgią starsi widzowie? Bowiem prócz nowszych produkcji, wyświetlane będą również klasyczne pozycje: „Wilk i zając” czy „Czeburaszek”. Zaprezentowane zostanie również kino dokumentalne (cykl Sputnik w „Sztuce dokumentu”)

Festiwal „Sputnik nad Polską” potrwa w Warszawie od 7 do 17 listopada, by następnie ruszyć w trasę po innych polskich miastach. Organizatorem całego przedsięwzięcia są: Fundacja Wspieram, 35mm, Europejska Agencja Reklamowa oraz Kinofest. Portal Eastbook.eu objął całe wydarzenie swoim patronatem medialnym.

PROGRAM 7. FESTIWALU FILMÓW ROSYJSKICH „SPUTNIK NAD POLSKĄ”
(7-17 listopada, Warszawa)

Oficjalna zapowiedź 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

KONKURS – KONKURS – KONKURS

Kolejny konkurs portalu Eastbook.eu!

Do wygrania jedno podwójne zaproszenie na dowolny film 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Zwycięzcą zostanie ten, kto jako pierwszy wymieni dwa znane rosyjskie klany filmowe (ojciec-syn, bracia, kuzyni, którzy zajmują się filmem). Odpowiedzi należy przesyłać na adres [email protected]

Jednocześnie mamy przyjemnosć ogłosić, że lauretami pierwszego konkursu zostali:

Dorota Łukasiewicz, Oleksandr Marusyak oraz Michał Potocki

Zwycięzcom gratulujemy!

Facebook Comments
Tomasz Piechal
Starszy analityk ds. Ukrainy w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

    Dziennikarz, publicysta, z wykształcenia etnolog. Swoje badania naukowe prowadził na Ukrainie, gdzie zajmował się kwestiami politycznymi (dystans między władzą a obywatelami) i historycznymi (UPA, Wielka Wojna Ojczyźniana, Wielki Głód). Współpracował m.in. z serwisami "dziennikarze.info", "gildia.pl", "psz.pl", "Gazetą Studencką", TVP1, działem Opinii "Super Expressu", "Rzeczpospolitą", "Dziennikiem Gazetą Prawną".

    ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY