Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Rumuńska Mołdawia

Dwa wywiady, jeden pogląd – taki wniosek wysuwa się po lekturze dwóch opublikowanych w mołdawskich mediach rozmowach z premierem i prezydentem Mołdawii. Obaj politycy szczerze przyznali, że różnice pomiędzy mołdawskim i rumuńskim państwem są niewielkie, a chęć zamieszkania w Rumunii wyrażana przez część mołdawskiego społeczeństwa jest zrozumiała.

Prut, rzeka graniczna między Rumunią i Mołdawią. Autor: Cezar Suceveanu. Źródło: wikimedia.org

Prut, rzeka graniczna między Rumunią i Mołdawią. Autor: Cezar Suceveanu. Źródło: wikimedia.org


Pierwszy wypowiedział się premier Mołdawii, Iurie Leancă, który w zeszłym tygodniu udzielił wywiadu rumuńskiemu serwisu informacyjnemu Adevarul. Szef rządu stwierdził, że art. 17 Konstytucji mówiący o tym, że językiem państwowym w Mołdawii jest język mołdawski nie odzwierciedla rzeczywistości. – Obecnie w Konstytucji jest mowa o języku mołdawskim, chociaż on jest rumuński. Zdefiniowanie języka państwowego w konstytucji jest oczywiście ważne. Jednakże w innych państwach to nie jest tak dosłownie określone i to może być dla nas rozwiązaniem. – dywagował Leancă.

O problemach mołdawskiej i rumuńskiej tożsamości pisał na eastbook.eu Krzysztof Kolanowski:

Ile Rumunii w Mołdawii? O jednoczeniu bez zjednoczenia

Tożsamość mołdawska vs. tożsamość rumuńska

Ile Rumunii w Mołdawii? Kultura, edukacja, media, religia

Ile Rumunii w Mołdawii? O jednoczeniu bez zjednoczenia w regionach

Mołdawski premier w kontestowaniu mołdawskiej wyjątkowości poszedł jednak znacznie dalej: – Jeśli spojrzeć na opinie społeczne, to ludzie przeważnie chcą powrotu do imperium radzieckiego lub przyłączenia się do Unii Europejskiego. Są jednak także obywatele Mołdawii, którzy pragną połączyć się  z Rumunią – przyznał Leancă. – Jeśli uda nam się przejść wszystkie etapy przyłączenia się do UE, to realia się zmienią. Rzeka Prut przestanie być linią graniczną. (…) W momencie, w którym staniemy się częścią przestrzeni (Unii Europejskiej – przyp. K.N.), i to nie tylko w sferze wartości, to wtedy nie będzie żadnego problemu dla tych osób, które chcą być częścią Rumunii.- szczerze wyznał mołdawski premier.

Prezydent Mołdawii powiedział natomiast w wywiadzie dla rumuńskiej telewizji TVR wprost, że Rumunia i Mołdawia są „dwoma rumuńskimi państwami”: – Oba państwa mają wiele wspólnego, ale jednocześnie są niepodległe i suwerenne, a ich relacje opierają się na podstawie prawa międzynarodowego – powiedział Nicolae Timofti. Mołdawski przywódca stwierdził następnie, że chociaż niezależność mołdawskiego państwa jest gwarantowana przez konstytucję, to jak przyznał, w samej Mołdawii wiele osób wyraża wątpliwości w tej sprawie. Podobnie jak premier, Timofti uznaje integrację z Unią Europejską za rozwiązanie tego problemu, gdyż wtedy „Mołdawia zbliży się do Rumunii”.

Zobacz wywiad z prezydentem Mołdawii (jęz. rum.):


Źródła: allmoldova.com, vesti.md, kommersant.md, actualitati.md

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY