Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Biełsat pozwany o kradzież nazwy

Telewizja Biełsat została oskarżona o kradzież znaku towarowego białoruskiej firmy sprzedającej odbiorniki satelitarne. Skarżący domagają się zaprzestania transmisji sygnału stacji na terytorium Białorusi.

Biełsat. Autor: Bładyniec. Źródło: wikimedia.org

Biełsat. Autor: Bładyniec. Źródło: wikimedia.org


Firma BELSATplius (БЕЛСАТплюс) zajmująca się dystrybucją urządzęń do odbioru telewizji satelitarnej i kablowej została zarejestrowana w 2006 r. – wcześniej funkcjonowała pod nazwą Hightech-Market (Хайтэх – маркет). Właścicielem  przedsiębiorstwa jest Andrej Bielakow, który miesiąc po zakupieniu firmy w 2006 r. zakupił także prawa do znaku towarowego.

Telewizja Biełsat (BELSAT TV) zaczęła nadawać w grudniu 2007 r., ale informacje o jej powstaniu i nazwie pojawiły się w mediach wcześniej niż zmiana nazwy białoruskiej firmy. Teraz właściciel przedsiębiorstwa na Białorusi oskarżył telewizję Belsat o bezprawne używanie nazwy. – Taki zbieg okoliczności pojawia się tylko bajkach – skomentowała sprawę dyrektor stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy.

30 października do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście wydziału ds. rodzin i nieletnich wpłynął pozew w którym poinformowano, że rozprawę białoruski sąd wyznaczył na 11 listopada. Tego dani jednak Najwyższy Sąd Białorusi odroczył rozprawę do 9 grudnia. Jak jednak wyjaśniają na stronie redaktorzy belsat.eu. nazwa telewizji jest zarejestrowana na terytorium Polski w związku z czym nie podlega jurysdykcji białoruskich sądów.

Zdaniem dyrektorki stacji, Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, cała sprawa ma charakter propagandowy: – Jest to próba utrudnienia działalności stacji. W Unii Europejskiej bardzo liczą się z literą prawa, w szczególności prawa autorskiego – a białoruskie władze starają się sprawić wrażenie, że działamy niezgodnie z prawem. Uważam, że wyrok w tej sprawie, zostanie wykorzystany po to, by po raz kolejny odmówić nam akredytacji – powiedziała Romaszewska-Guzy.

Źródła: belsat.eu

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY