Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Gruzji (+ wideo)

Gruzja ma od wczoraj nowego prezydenta. – To koniec ery reżimu opartego na przemocy i kłamstwie – ogłosił po zaprzysiężeniu Giorgi Margwelaszwilego premier Bidzina Iwaniszwili.

Zaprzysiężenia Giorgi Marwelaszwilego. Źródło: facebook.com/Margvelashvili

Zaprzysiężenia Giorgi Marwelaszwilego. Źródło: facebook.com/Margvelashvili


Zwycięzca przeprowadzonych 27 października wyborów prezydenckich (przeczytaj: Wyniki wyborów prezydenckich w Gruzji bez niespodzianek), kandydat rządzącej koalicji „Gruzińskiego Marzenia”, Giorgi Marwelaszwili został wczoraj (17.11.2013) zaprzysiężony na prezydenta Gruzji (sylwetka nowego prezydenta: “Wymarzony” kandydat na prezydenta Gruzji).  44-letni doktor nauk filozoficznych i były rektor Gruzińskiego Instytutu Spraw Publicznych złożył przysięgę prezydencką w dawnym budynku gruzińskiego parlamentu przy obecności 50 delegacji z krajów, z którymi Gruzja utrzymuje stosunki dyplomatyczne (a więc bez Rosji – Przedstawiciele Rosji niezaproszeni na inaugurację nowego prezydenta Gruzji).

Zobacz relacje wideo z inauguracji (jęz. gruz.):

W Gruzji zakończyła się era reżimu, który zbudowany został na przemocy i kłamstwie. Dzisiejsza inauguracja jest symbolem nadejścia prawdziwej demokracji. Mamy prawdziwie europejskiego prezydenta – ogłosił po uroczystości Bidzina Iwaniszwili nawiązując do 10-letnich rządów prezydenta Micheila Saakaszwilego i jego ugrupowania Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Sam premier Iwaniszwili zamierza ustąpić ze stanowiska szefa rządu jeszcze w tym tygodniu (przeczytaj więcej na ten temat: Znamy nazwisko nowego premiera Gruzji).

Przeczytaj:

Gruziński krajobraz powyborczy – komentarz


Wraz z objęciem stanowiska przez nowego prezydenta w Gruzji zaczęła obowiązywać zmieniona konstytucja. Poprawki przyjęte jeszcze w 2010 r. znacząco ograniczają władze prezydencką wzmacniając uprawnienia parlamentu (zobacz: Nowa rola prezydenta w Gruzji. Zmiany w konstytucji). Zmiany przeforsowane zostały przez gruziński parlament za prezydentury Micheila Saakaszwilego, który spodziewał się wygranej w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych i objęcia stanowiska premiera. Uchodzący prezydent Saakaszwili nie wziął udziału w ceremonii zaprzysiężenia nowego przywódcy Gruzji.

Źródła: kavkaz-uzel.ru, rferl.org

Więcej o wyborach w Gruzji:

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY