Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Wolność mediów – w Mołdawii najlepiej, na Białorusi najgorzej

Mołdawia jest liderem wśród państw Partnerstwa Wschodniego w obszarze wolności mediów, zaś najgorsze warunki do pracy mają dziennikarze na Białorusi – to wynik analizy przeprowadzonej przez unijny projekt Media Freedom Watch Project realizwoany w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

EaP Media Freedom Watch.

EaP Media Freedom Watch.


ENP EaP Media Freedom Watch już po raz drugi przedstawia rezultaty monitoringu mediów funkcjonujących w państwach objętych programem Partnerstwa Wschodniego. Ranking powstał na podstawie opinii kilkudziesięciu ekspertów (po dziesięciu z każdego z sześciu państw), którzy oceniali stopień wolności mediów na podstawie określonych parametrów. Każdy z krajów mógł uzyskać maksymalnie 1650 punktów. Obecnie opublikowane zestawienie obejmuje okres od lipca do października 2013 roku.

Zobacz ogólny wynik analizy:

Zestawienie jest podzielone na 4 sekcje: „Polityka”, „Praktyka”, „Transmisja” i „Internet i nowe media. W części poświęconej „Polityce” brano pod uwagę poziom praw i swobód zapisanych w konstytucji i odpowiednich regulacjach prawnych dotyczących mediów i dziennikarzy w odniesieniu do międzynarodowych norm i standardów. Maksymalna ilość puntków wyniosła 240 punktów.

W koszyku “Praktyk” (definiowanym jako rola państwa w zapewnianiu praw i wolności mediom i dziennikarzom oraz reagowaniu na przypadki ich ograniczania. „Praktyki” podzielono na kilka części: bezpśrednie ataki, groźby, aresztowania, dostęp do informacji publicznej, cenzura i autocenzura, monopol państwowy na informacje, warunki ekonomiczne). Maksymalnie można było uzyskać 1110 punktów.

Sekcja “Transmisja” określa poziom wolności w stacjach nadawczych, dostępie do częstotliwości nadawczych itp. Maksymalna ilość punktów -150.

“Internet I nowe media” odzwierciedla poziom wolności w internecie i dostęp obywateli danego państwa do sieci internetowej. Maksymalna ilość punktów – 150.

Źródło: mediafreedomwatch.org

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY