Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Sputnik wyrusza nad Polskę

Warszawska edycja 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich dobiegła końca, dziś „Sputnik” rozpoczyna filmową podróż po kraju, zagości w 40 miastach Polski.

Sputnik, logo, źródło: organizatorzy.

Sputnik, logo, źródło: organizatorzy.

 

Najnowsze filmy ostatnich edycji „Sputnika nad Polską” oraz klasykę rosyjskiej kinematografii już dziś – 22. listopada – zaprezentujemy w Kętach, następnie w Elblągu, Wągrowcu, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu, Sokółce, Szczecinie, Olsztynie, Łodzi, Bydgoszczy, Skierniewicach, Zamościu, Koszalinie, Wrocławiu, Częstochowie i Gryfinie. W kolejnych miastach 7. Sputnik zagości tuż po Nowym Roku.

Spośród tegorocznych filmów konkursowych widzowie będą mogli obejrzeć„Pragnienie” Dmitrija Tiurina – poruszającą historię bohatera powracającego do rzeczywistości po wojnie w Czeczenii. Opowieść o wyobcowaniu, wędrówce poprzez wojenne deformacje na duszy i ciele, a także wielkiej pasji, nadającej cel i sens życia. Przedstawimy także pełnometrażowy debiut Siergieja Kuzniecowa – „Deliverance”– w którym autor snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości i sensie egzystencji.

W programie replik pojawią się także Laureaci ubiegłorocznej edycji Festiwalu – „Żyć” Wasilija Sigariewa oraz „Córka” Natalii Nazarowej i Aleksandra Kasatkina. Pierwszy to tragiczna walka bohaterów z okrucieństwem śmierci, która zbiera żniwo wśród członków ich najbliższej rodziny. Czy można z niej wyjść zwycięsko? W autorskim zamyśle odpowiedź jest trudna i niejednoznaczna. W drugim – „Córce” – twórcy koncentrują się na etyczno-egzystencjalnych pytaniach – o odpowiedzialność najbliższej rodziny za czyny jednego z jej członków, o Boga, który pozwala na eskalację przemocy, w końcu – o nas samych.

W repertuarze replik znajdą się również filmy z sekcji „The Best of Sputnik”, w tym„Portret o zmierzchu” w reżyserii Angeliny Nikonowej, „Żyła sobie baba” Andrieja Smirnowa, „Będę przy Tobie” Pawła Ruminowa czy „Ja” Igora Wołoszyna.

Z sekcji „Pieriestrojka”, prezentującej filmy wyprodukowane w czasie transformacji lat 90., do programu zostanie włączony m.in„Carobójca” Karena Szachnazarowa. Dzieło ukazuję historię nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w Jekaterenburgu, gdzie bez procesu i śledztwa został zamordowany car Nikołaj II wraz z żoną, córkami i nieuleczalnie chorym spadkobiercą. Kilka dekad później o wydarzeniach tej strasznej nocy opowiada „naoczny świadek” – pacjent szpitala psychiatrycznego, który twierdzi, że to on zamordował cara. „Zachmurzony raj” Nikołaja Dostala opowiada o konsekwencji niewinnego kłamstwa młodego chłopaka, które na zawsze zmienia jego życie.

Widzowie w całej Polsce będą mogli również obejrzeć wielokrotnie nagradzane i ważnerosyjskie filmy dokumentalne minionych lat. Wśród nich „Anton jest tu obok” Lubowi Arkus z 2012 roku. Bohaterem filmu jest autystyczny chłopiec, który żyje między zniszczonym mieszkaniem na obrzeżu wielkiego miasta a szpitalem psychiatrycznym. Przed kamerą znajduje się w momencie, gdy lada dzień zostanie pacjentem psychoneurologicznego internatu – miejsca, w którym ludzie z diagnozą jego choroby nie żyją długo.

Szczęśliwi ludzie” w reżyserii Dmitrija Wasiukowa to film przedstawiający życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser za pomocą kadrów filmowych ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa twórców filmowych z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach.

Wśród klasyki rosyjskiej kinematografii przedstawione zostaną m.in„Wujaszek Wania” Andrieja Konczałowskiego, „Dworzec białoruski” Andrieja Smirnowa czy „Białe słońce pustyni” Władimira Motyla.

Na replikach Festiwalu uczcimy także twórczość Piotra Todorowskiego, prezentując filmy „Dewizówka” i „Ukochana kobieta mechanika Gawriłowa”.

Wyrażamy przekonanie, że rosyjska kinematografia spotka się w całej Polsce z równie dużym zainteresowaniem i uznaniem widzów, jak wśród publiczności w Warszawie!

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY