Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Antyunijne demonstracje w Mołdawii (+wideo)

Na tle wydarzeń w Kijowie mołdawscy komuniści zorganizowali manifestację przeciwko parafowaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W centrum Kiszyniowa zebrało się kilkadziesiąt tysięcy osób żądających wstrzymania negocjacji z Brukseli i wstąpienia do Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji.

Symbole Związku Radzieckiego. Autor: Ericmetro. Źródło: wikimedia.org

Symbole Związku Radzieckiego. Autor: Ericmetro. Źródło: wikimedia.org


Mołdawscy komuniści przeprowadzili w sobotę (23.11.2013) demonstrację przeciwko parafowaniu umowy stowarzyszeniowej przez rząd w Kiszyniowie. Postawienie parafek przedstawicieli UE i Mołdawii zostało zaplanowane na spotkaniu w ramach odbywającego się pod koniec tego tygodnia szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Zebrani w centrum Kiszyniowa zwolennicy komunizmu w Mołdawii ogłosili, że zamiast zbliżenia z UE Mołdawianie powinni integrować się z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Organizatorzy manifestacji uchwalili rezolucję z żądaniem natychmiastowej dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych

Władze bezczelnie kłamią, oszukują nas wszystkich, cały naród – grzmiał przywódca mołdawskich komunistów i były prezydent Mołdawii Władimir Woronin podczas wiecu, który według różnych szacunków zgromadził od 10 do 50 tys. ludzi – Rząd potajemnie prowadzi negocjacje nie konsultując się z nikim, ignorując najwyższy organ ustawodawczy w państwie – parlament. Ignorują opinię społeczną chcąc jak najszybciej podpisać tajne porozumienie w Wilnie – przestrzegał były mołdawski prezydent, który wyraził także swoją opinię na temat wstrzymania przez ukraiński rząd negocjacji w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE: – Gratuluje rządowi i narodowi Ukrainy, którzy okazali polityczną wolę nie poddania się presji Brukseli chcącej wziąć je w niewolę!

Zobacz relację z demonstracji (jęz. ros.):


Zobacz relację z demonstracji (jęz. ang.):


Huge rally against EU integration in Moldova przez euronews-en

Tymczasem według ostatniego sondażu opinii publicznej badającej preferencje polityczne Mołdawian aż 48% respondentów opowiada się za wstąpieniem Mołdawii do Unii Europejskiej, zaś 34% jest temu przeciwna (11% nie ma zdania). Z kolei 46% opowiada się za integracją z Unią Celną, a 28,9% jest przeciwna (14,5% nie ma zdania). Gdyby zaś wybory do mołdawskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę największą ilość głosów uzyskałaby Komunistyczna Partia Mołdawii – 34,3%. Na drugim miejscu Partia Liberalno-Demokratyczna Vlada Filata z 12,9% głosów, następnie Partia Demokratyczna Mariana Lupu (8,6%), a na czwartym Partia Liberalna Mihaia Ghimpu (7,5%). Reszta wskazanych partii nie przekroczyłaby progu wyborczego. Duża część respondentów – 32% – nie potrafiła wskazać na kogo chciałaby oddać głos.

Źródła: regnum.ru, euronews.com

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY