Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Szczyt PW w Wilnie: Czy Ukraina wygrywa?

18:34, Wilno, Szczyt Partnerstwa Wschodniego. Syreny policji. Niebiesko czerwone światła. Policjanci  rozganiają samochody na głównej arterii starówki wileńskiej. Z megafonu dochodzi głos: Janukowycz Pidpyszy!, Janukowycz Pidpyszy! Ukraina ce Europa! Pod pomnikiem Gedymina przed wejściem do Pałacu Książąt Litewskich zebrała się Euromajdan. Euromajdan wileński. Tuż przed przyjazdem delegacji UE na Szczyt Partnerstwa Wschodniego Ukraińcy demonstrują i próbują przekrzyczeć syreny i świszczący wiatr. Ukraine is Europe! Yanukowycz sign it!

Euromajdan w wilnie, źródło: Eastbook.eu

Euromajdan w wilnie, źródło: Eastbook.eu

Obok grupy Ukraińców jest druga grupa. Są to związki zawodowe. Strażacy i policjanci. Nazywają się „Bose Stopy” i demonstrują przeciwko cięciom w płacach na służby mundurowe.  Na swojej ulotce piszą, że dostawcy pizzy reagują szybciej niż litewska policja. Są też ludzie z transparentami nawołującymi do ratowania Tybetu.

Górujący nad placem Gedymin przypatruje się temu politycznemu teatrowi. Być może się zastanawia – podpiszą czy nie podpiszą? Uwolnią czy nie uwolnią?

Partnerstwo Wschodnie (PW) to mechanizm układania współpracy pomiędzy UE a krajami Europy Wschodniej, a nie żadna imponująca broń geopolityczna. Swój wpływ na politykę międzynarodową PW jednak wywiera. Widać to było jak na dłoni przy okazji „wojny handlowej”, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie, blokując eksport towarów z Ukrainy na swoje terytorium. Jednocześnie Kreml wywierał skuteczną presję na władze ukraińskie, zniechęcając do działań na rzecz stowarzyszenia.

Każda inicjatywa polityczna potrzebuje sukcesu, który będzie można pokazać w świetle reflektorów. Program Partnerstwa Wschodniego potrzebuje na obecnym etapie „success story” niczym powietrza. Rozpoczęty dzisiaj Szczyt Partnerstwa Wschodniego miał przynieść tenże sukces w postacie podpisania umowy stowarzyszeniowej  pomiędzy UE i Ukrainą. Do tego jednak nie dojdzie – ukraiński rząd wstrzymał negocjacje na temat stowarzyszenia.

Pierwsze rezultaty tej decyzji widać już teraz. Gruzja parafowała umowę stowarzyszeniową – co jest bardzo ważną informacją dla wszystkich tych, którzy wątpili w proeuropejski kurs nowych władz w Tbilisi. Komisja Europejska zaproponowała ruch bezwizowy dla Mołdawii, co jest nie tylko nagrodą za wysiłek i determinację we wprowadzeniu reform, ale również sygnałem, że Unia Europejska potrafi się jeszcze otworzyć.

Ukraina też swoje wygrała – dzięki decyzji rządu o przerwie w pracach nad umową stowarzyszeniową z UE społeczeństwo wyszło na ulicę i wyraziło swoje wyraźnie proeuropejskie stanowisko. Pomoże to zarówno polskim politykom, jak i unijnym urzędnikom działać dalej na rzecz integracji Ukrainy ze strukturami UE. Ukraina zyskała Euromajdan 2013, który zaprocentuje przy kolejnej okazji. A Szczyt Partnerstwa Wschodniego?  Wiele do jego odbioru wnieśli Ukraińcy – zarówno ci zasiadający na wysokich urzędniczych stołkach, jak i ci stojący i marznący na ukraińskiej ulicy.

Czytaj także:

Astronomia Partnerstwa Wschodniego | W życiu piękne są tylko chwile

____

Ukraina i Partnerstwo Wschodnie

Głosy wileńskiego majdanu

Byłem na Majdanie: Część pierwsza | Część druga

Kijów: Historyczny moment

Ukraina wstrzymuje integrację europejską? Jedna decyzja, sześć możliwych powodów

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY