Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Szczyt Partnerstwa Wschodniego: W życiu piękne są tylko chwile

Stało się. Bardzo szybko, ale z godną dla tego wydarzenia oprawą najpierw szefowa gruzińskiej dyplomacji Maja Pandżykidze, a chwilę później premier Mołdawii Iurie Leance złożyli swoje podpisy pod umowami stowarzyszeniowymi.

Ceremonia parafowania umowy stowarzyszeniowej UE-Moławia. Źródło: president.lt

Ceremonia parafowania umowy stowarzyszeniowej UE-Moławia. Źródło: president.lt


Krótko, bo zaledwie kilka minut trwało oficjalne parafowanie umów stowarzyszeniowych Gruzji i Mołdawii z Unią Europejską. Przy akompaniamencie fortepianu i w blasku fleszy minister spraw zagranicznych Gruzji Maja Pandżykidze i Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton złożyły swoje parafki pod ponad 1000-stronicowym dokumentem. Chwilę później w tych samych okolicznościach Iurie Leance, szef mołdawskiego rządu, powtórzył ceremoniał parafowania dokumentu.

Zobacz parafowanie umowy z Gruzją:


Zobacz parafowanie umowy z Mołdawią:


Kurtuazyjne uśmiechy, gratulacje i… to wszystko. W taki sposób odbył się finał wieloletnich negocjacji obu państw (oficjalne relacje z Unią Gruzja rozpoczęła w 1999 r., a Mołdawia w 1998 r. wraz z wejściem w życie umów o partnerstwie i współpracy) w sprawie parafowania dokumentów. To wydarzenie jest także miarą działającego już od ponad czterech lat programu Partnerstwa Wschodniego, w którym polska dyplomacja gra pierwsze skrzypce.

Na bardziej wyważone oceny przyjdzie jeszcze czas. Nie da się jednak ukryć, że wszyscy liczyliśmy na nieco więcej – po cichu łudziliśmy się, że Ukraina ostatecznie podąży europejskim szlakiem. Stało się inaczej i wypada się zgodzić z prezydent Bronisławem Komorowskim, który stwierdził wczoraj (28.11.2013), że wileński szczyt zakończy się połowicznym sukcesem. Owszem, mimo ukraińskiego rozczarowania, Gruzja i Mołdawia są bliżej Europy. Jak ktoś jednak  celnie skomentował: nie tak dawno Ukraina także parafowała umowę. A potem na scenę wkroczył Putin…

Czytaj także:

Astronomia Partnerstwa Wschodniego

____

Ukraina i Partnerstwo Wschodnie

Szczyt PW w Wilnie: Czy Ukraina wygrywa?

Głosy wileńskiego majdanu

Byłem na Majdanie: Część pierwsza | Część druga

Kijów: Historyczny moment

Ukraina wstrzymuje integrację europejską? Jedna decyzja, sześć możliwych powodów

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY