Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Gorąca zima. Gorący Majdan

W ciągu tygodnia całą Ukrainę objęły wiece i strajki. Jeśli w zeszłym tygodniu byli to głównie studenci, to po wydarzeniach z nocy 30 listopada wyszli nas bronić również ludzie starsi. To, że na placu bito ludność cywilną. Niektórzy w tym momencie nawet spali, nie mając możliwości ucieczki przez oddziałami specjalnymi Berkut. Zobaczyliśmy, jak naprawdę traktuje nas władza. Relacja mieszkanki Lwowa z 1 grudnia br.

Киев. евромайдан. Фото: Ярослав Табинский

Kijów. Euromajdan. Zdjęcie: Jarosław Tabinski

1 grudnia zdecydowaliśmy przyłączyć się do wydarzeń w kraju i przyjechaliśmy do Kijowa ze Lwowa. Co się  wtedy działo w Kijowie:

1) Kijów jest centrum sił ukraińskich. Przemoc Berkutu wzburzyła i zaniepokoiła całą Ukrainę, dlatego rano na wiecu na Majdanie była zarówno wschodnia Ukraina, która zdaniem wielu komentatorów jest całkowicie zrusyfikowana, jak i centralna część kraju. Są też ludzie z Autonomicznej Republiki Krymu. Najwięcej ludzi jest ze Lwowa, stoją z kreatywnymi plakatami i apelami, wzywającymi do protestów pokojowych, nie mówiąc już o żądaniu impeachmentu prezydenta.

2) Ludzie są gotowi na zmiany, ale każdy na swój sposób. Podczas gdy jedni demonstrują pokojowo, inni noszą hełmy i maski i idą zdobywać budynki administracji. Nie mogę powiedzieć, że ich agresja rodzi się tylko jako odpowiedź na działania Berkutu lub z braku cierpliwości wobec lekceważenia przez władzę. W ciągu dnia na Bankowej wydarzenia rozwinęły się tak, że byli tam zarówno prowokatorzy, jak i dziennikarze i pokojowi demonstranci, których celem nie jest przemoc. Berkut łapał każdego, kogo mógł, i mocno bił nawet tych, którzy już leżeli i nie byli w stanie się bronić.

3) Może i jesteśmy bezradni. Kiedy obok przebiegł człowiek z rozbitą głową, łańcuchem w rękach i głową ociekającą krwią, a Berkut nie odstępował i jeszcze gonił, to ja również zaczynałam biec lub chować się. To był straszny widok… A chwilę później, kiedy właziliśmy na płot, aby nie trafić pod nogi tłumu, chłopak stojący obok wyciągnął szklaną butelkę z nieznanym płynem i pobiegł rzucić ją w Berkut.

4) Połowa wszystkich aktów przemocy nie była przemyślana. Jest prawie niemożliwe rozróżnienie, kto jest prowokatorem, a kogo trzeba chronić; dlaczego przed budynkiem administracji prezydenta pojawił się spychacz (gdzie była milicja, gdy on tam wjechał?); po co iść obalać pomnik Lenina, nie mając odpowiedniego sprzętu do tego. I po co w ogóle szturmować budynek administracji, w którym prezydenta i tak nie było! To wszystko trochę próbowali uspokoić opozycjoniści.

5) Nie mogę uwierzyć, że Berkut to też Ukraińcy. Oni darli dziennikarzom legitymacje, niszczyli ich kamery, łamali ludziom ręce i nogi, bezlitośnie bili. Czy to są ludzie, którzy mogą stać obok mnie w kolejce po mleko, z żonami i dziećmi i dzieci?

6) Co będzie się działo dalej? Czy ukraińska opozycja połączy siły i przeciwstawi się elicie rządzącej i Rosji? Nie wiadomo. Czy pójdą za nimi ludzie? Nie wiadomo. Czy będą w stanie wyłonić wspólnego kandydata na prezydenta?

Pewne jest tylko to, że Ukraińcy nie pozwolą władzom tak się traktować.

Zdjęcie na głównej: Jarosław Tabinski

Tłumaczenie: ASB

Głosy z Majdanu:

Listopadowa noc na Majdanie. Berkut kontra Ukraińcy

Страна (не)разбитых революций. #Євромайдан глазами очевидца

 

I o Majdanie:

Afterlife “яростных лозунгов”. Майдан

Игра при “неблагоприятной погоде”

Европа как послание в бутылке

#євромайдан: сорвать джекпот

Беркут спас “йолку”. От людей.

 

Kronika wydarzeń:

#Євромайдан: Что? Где? Когда? 

 

Na Twitterze i Facebooku

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY