Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Korupcja w krajach Partnerstwa Wschodniego stabilna

Opublikowany wczoraj Indeks Percepcji Korupcji 2012 przez Transparency International nie przyniósł niespodzianek pod względem skali korupcji w krajach objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego. Wskaźniki skorumpowania utrzymały się na podobnym poziomie jak roku ubiegłym.

Index Percepcji Korupcji 2013. Źródło: transparency.org

Index Percepcji Korupcji 2013. Źródło: transparency.org


Liderem pod względem najniższego poziomu korupcji jest Gruzja, która choć zanotowało niższy wynik niż w roku ubiegłym (obecnie 55, w 2012 r. – 51) to wciąż doceniane są reformy przeprowadzone za czasów prezydenta Michaiła Saakaszwilego. Na drugim miejscu wśród krajów PW znalazła się Armenia (na liście raportu 94), która poprawiła swoją pozycję aż o 9 miejsc (rok temu na miejscu 105). Mołdawia spadła w porównaniu do poprzedniego roku (94 miejsce) i wypadła z pierwszej setki indexu (obecnie miejsce 105).Miejsce 123 – podobnie jak w 2013 r. – uzyskała Białoruś. Tylko nieco gorszy wynik zanotował Azerbejdżan (127), który dokonał największego postępu w porównaiu do roku 2013 – skok aż o 12 pozycji. Ostatnia wśród krajów PW jest Ukraina, która okupuje to samo miejsce co przed rokiem– 144.

Zobacz pełny raport:Transparency International przygotowuje indeks od 1995 r. Początkowo raporty opierały się na badaniach opinii publicznej, ale od ubiegłego roku zestawienie opiera się na ocenach ekspertów kilkunastu instytucji. W tej edycji badaniu poddanych zostało 177 państw. Oceniano je w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów.

Źródło: transparency.org

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY