Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Konstanty Chodkowski

Kijów: Szczyt OBWE w cieniu rewolucji

Dziś Kijowie rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE. Wszystko wskazuje na to, iż spotkanie zostanie zdominowane przez temat trwającej w Ukrainie „eurorewolucji”.

Spotknaie OBWE w Kijowie, grudzień2013, źródło: Osce.org

Spotknaie OBWE w Kijowie, grudzień2013, źródło: Osce.org

Z organizacją szczytu w Kijowie wiążą się liczne kontrowersje. Już na początku tygodnia sekretarz stanu USA John Kerry powiadomił opinię publiczną, iż nie zamierza uczestniczyć w wydarzeniu. Jego postawę tłumaczył ambasador USA w Ukrainie, Steven Pifer: „po sobotnim pogromie, a także w kontekście możliwości zastosowania kolejnych represji wobec pokojowych demonstracji w Ukrainie, uważam, iż Kijów nie jest odpowiednim miejscem dla przeprowadzenia posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE”. Ostatecznie, Stany Zjednoczone na posiedzeniu reprezentuje zastępca sekretarza stanu ds. Europy i Eruazji, Victoria Nuland.

Przed przyjazdem do Kijowa wahał się także szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski.  –Gdy pałowano ludzi na ulicach to byłem raczej na nie – mówił podczas audycji w pierwszym programie Polskiego Radia. Zmienił zdanie, gdy władze Ukrainy obiecały, że nie wprowadzą stanu wyjątkowego. W efekcie, dziś rano zawitał na lotnisku w Kijowie.

Więcej zapału wykazał zaś Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec, który zjawił się w Kijowie już dzień przed posiedzeniem, by spotkać się z protestującymi na Majdanie Niezależności. Zapewniał zgromadzonych, iż „drzwi do UE czekają na Ukrainę otwarte”.

Oprócz wyżej wspomnianych, na posiedzeniu Rady obecni w Kijowie są także między innymi: Sergiej Ławrow (MSZ Federacji Rosyjskiej), czy Carl Bildt (Szwecja). Gości przywitał minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara, który na wstępie ogłosił: „niewątpliwie na dzisiejszym zjeździe cieniem rzucają się demonstracje w Kijowie. Chciałbym jednak, aby te protesty były dla gości dowodem na respektowanie przez Ukrainę praw człowieka i obywatela, w tym wolności słowa i wolności zgromadzenia”.

Delegacje z 57 państw członkowskich i 11 państw partnerskich OBWE zbierają się na trzech sesjach plenarnych, z czego dwie odbyły się dziś, a jedną zaplanowano na jutro. Celem posiedzenia ma być podsumowanie przewodnictwa Ukrainy w OBWE pełnionego w 2013 roku oraz przekazanie przewodnictwa Szwajcarii. Komentatorzy są jednak zgodni, iż głównym tematem rozmów będzie trwająca w Ukrainie „eurorewolucja”.

Facebook Comments

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Nieprzejednany ukrainofil. W marcu 2014 r. rzucił studia w Moskwie na znak protestu wobec aneksji Krymu. Woli być "w" niż "na" Ukrainie.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY