Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Zbliża się grecka prezydencja (nie)mozliwości

Wewnętrzne problemy Unii Europejskiej staną się głównym tematem zbliżającego się przewodnictwa Grecji w Radzie UE. Premier Grecji Antonis Samaras przedstawił wczoraj listę priorytetów greckiej prezydencji, na której nie ma odniesień do unijnej polityki sąsiedztwa, a tym bardziej do programu Partnerstwa Wschodniego.

Flaga Grecji. Źródło: flickr.com

Flaga Grecji. Źródło: flickr.com


Wczoraj w Brukseli grecki premier Antonis Samaras spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso w związku ze zbliżającym się przewodnictwem Grecji w Radzie UE. W trakcie wizyty szef greckiego rządu przedstawił główne zadania greckiej prezydencji: tworzenie miejsc pracy, rozwój unii walutowej, walka z nielegalną imigracją i… polityka morska. – To będzie prezydencja możliwości, a nie kryzysu – zapowiedział Samaras.

Z przedstawionych zadań greckiego rządu wynika więc, że wspomniane możliwości dotyczyć będą wyłącznie polityki wewnętrznej Unii Europejskiej. Próżno szukać wśród priorytetów greckiej prezydencji nie tylko celów związanych chociażby z najbliższym sąsiedztwem Unii (Partnerstwem Wschodnim…), ale także polityką zagraniczną w ogóle. – Grecy poczynili ogromne, niesamowite ofiary by być tutaj – powiedział premier Samaras starając się przekonać, że przedstawione zadania są wystarczająco ambitne.

Miejmy tylko nadzieję, że wspomniane wśród priorytetów nowe miejsca pracy nie są związane wyłącznie z organizacją prezydencji, a środki na nią wydane nie sprowadzą na Grecję kolejnego kryzysu.

Źródło: greekreporter.com, neurope.eu

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY