Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Belarus Press Photo 2013

W Krakowie, 19 grudnia odbędzie się wystawa białoruskiej fotografii prasowej Belarus Press Photo 2013. Zdjęcia to nie tylko odbicie spojrzenia fotografa na świat. Jest w nich – samo życie. Prawdziwe życie Białorusi i Białorusinów we wszystkich jego przejawach – mówią organizatorzy.

Fragment plakatu promocyjnego Belarus Press Photo 2013, źródło: Bialoruskie.org

Fragment plakatu promocyjnego Belarus Press Photo 2013, źródło: Bialoruskie.org

Wernisaż odbędzie się 19 grudnia (czwartek) o godz. 19.30 w kawiarni Cafe Szafe przy ulicy Falicjanek 10 w Krakowie, a zdjęcia będzie można oglądać do 11 stycznia 2014. Tegorocznej wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmów wyróżnionych na Warszawskim Festiwalu Kina Białoruskiego – Bulbamovie. Te fotografie to notatki o życiu, kronika teraźniejszości, pochwycone ulotne i zachwycające momenty. Szokujące zdarzenia i problemy społeczne. Ludzie.

Zdaniem organizatorów, zdjęcia to nie tylko odbicie spojrzenia fotografa na świat. Jest w nich – samo życie. Prawdziwe życie Białorusi i Białorusinów we wszystkich jego przejawach. Wystawa obejmuje prace laureatów niezależnego i otwartego konkursu na najlepszą fotografię prasową na Białorusi. Są to zarówno pojedyncze zdjęcia, jak i krótkie serie w kategoriach: zdarzenia, życie codzienne, tradycje, sztuka i rozrywka, natura, portret, fotografia mobilna, sport. Fotografia prasowa ukazuje panoramę życia politycznego i społecznego na Białorusi pełniej niż jakiekolwiek doniesienia prasowe i analizy ekspertów. Część tych zdjęć nie może zostać pokazana na Białorusi ze względów politycznych. Są wśród nich także prace nawiązujące do sztuki, kultury, tradycji i obrzędowości Białorusinów.

W jury konkursu zasiadają fotografowie i dziennikarze z różnych krajów, m.in. Aleksandr Ziemlaniczenko, Maria Mann, James Hill. Wśród zwycięzców znaleźli się artyści pracujący zarówno dla mediów państwowych, jak i niezależnych.

PROGRAM:

19 grudnia, czwartek, godz. 19:30

Otwarcie wystawy

Pokaz filmów z festiwalu Bulbamovie

FOKUS, reż. Maryja Martusiewicz (Złota Bulba 2013)

MIASTO, reż. Andruś Takindanh, Miżuj Dzianis (Brązowa Bulba 2013)

PROSTE RZECZY, reż. Arciom Łobacz (Srebrna Bulba 2012)

MARZĄC O MEKSYKU, reż. Siarhei Kolosouski

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU, reż. Julia Dubleuskaja

bonus: teledyski w reżyserii Arcioma Łobacza

Organizatorzy: Towarzystwo Białoruskie w Krakowie, Cafe Szafe. Więcej informacji tutaj.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Adres: ul. Marszałkowska 28, Warszawa.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY