Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Rozłam opozycji w Azerbejdżanie

Największa azerbejdżańska partia opozycyjna „Musawat” ogłosiła wyjście z koalicji Rady Narodowej Sił Demokratycznych skupiającej główne siły opozycji w Azerbejdżanie. Powodem rozłamu jest przegrana opozycji w zeszłorocznych wyborach prezydenckich.

Flaga Azerbejdżanu-. Autor: Free Grunge Textures. Źródło: freestock.ca

Flaga Azerbejdżanu-. Autor: Free Grunge Textures. Źródło: freestock.ca


Partia „Musawat” ogłosiła we wtorek (06.01.2013) wyjście z koalicji Rady Narodowej Sił Demokratycznych (RNSD). Przedstawiciele głównej azerbejdżańskiej partii opozycyjnej swoją decyzję tłumaczyli klęską wyborczą kandydata Rady w odbytych w październiku zeszłego roku wyborach prezydenckich. Zdaniem polityków „Musawat”misja koalicji wyczerpała się. – Aby osiągnąć zasadnicze zmiany społeczne należy wykorzystać nowe metody i nową taktykę – czytamy w oficjalnym oświadczeniu, w którym nie sprecyzowano na czym polegać miałyby „nowe metody”.

Wyjście „Musawat” z RNSD to poważny cios dla struktury tej organizacji – przyznał Rafik Manafli, członek Obywatelskiej Partii Solidarności wchodzącej w skład Rady. Podobnego zdanie jest Sardar Dżalaloglu, przewodniczący Partii Demokratycznej: – „Musawat” jest nośnikiem historii i demokratycznych tradycji w Azerbejdżanie. Bez niej trudno mówić o jedności opozycji – stwierdził Dżalaloglu.

Przypomnijmy: Koalicja sił opozycyjnych pd nazwą Rady Narodowej Sił Demokratycznych powstała pod koniec maja 2013 r. w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Azerbejdżanie. Kandydatem Rady na prezydenta został ogłoszony światowej sławy scenarzysta Rustam Ibragimbekow (przeczytaj: Laureat Oscara weźmie udział w wyborach prezydenckich). Kandydatura dramaturga została jednak odrzucona przez azerbejdżańską Centralną Komisję Wyborczą z powodu posiadania przez niego podwójnego obywatelstwa (azerbejdżańskiego i rosyjskiego, przeczytaj: Problemy kandydata opozycji na prezydenta Azerbejdżanu). W tej sytuacji RDSD wysunęła profesora historii Dżamila Gasani, który zdobył nieco ponad 5% głosów. Zwycięzcą wyborów został Ilham Alijew, który w ten sposób zapewnił sobie trzecią z rzędu kadencję na stanowisku głowy azerbejdżańskiego państwa. (przeczytaj: Ilham Alijew po raz trzeci).

Źródła: radioazadlyg.org, kavkaz-uzel.ru, zerkalo.az,

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY