Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Fundacja Energia dla Europy

Ukraiński Łącznik 04.01-10.01

Ukraiński Łącznik to przegląd najważniejszych informacji i wydarzeń na Ukrainy w mijającym tygodniu. Jeżeli chcecie otrzymywać “UŁ” na swoje skrzynki mailowe, zapiszcie się do ukazującego się trzy razy w tygodniu newslettera.

Przeczytaj o pobiciu Jurija Łucenki przez Berkut

W opozycji znowu zgrzyta. Kliczko za jednym kandydatem…

– Żeby zwyciężyć Wiktora Janukowycza musimy wystawić na jednego kandydata w pierwszej turze wyborów prezydenckich – powiedział w czwartek Witalij Kliczko w czasie konferencji prasowej na placu Niepodległości. Jak podkreślił, mówił o tym już od dawna. – Nie zmieniłem zdania. Jak można mówić o jednej drużynie jeżeli wystawiamy kilku kandydatów? – mówił lider UDAR-u. Wcześniej Arsenij Jaceniuk ogłosił, że opozycja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wystawi trzech kandydatów, zaś wspólnego kandydata popierać będzie dopiero w drugiej. Powoływał się przy tym na podpisane w maju zeszłego roku porozumienie głównych opozycyjnych sił.

Źródło: Liga

…a Łucenko radzi zmienić taktykę

Równie surowo jak Kliczko o działaniach opozycji wyraża się Jurij Łucenko. – Dotychczasowe działania aktywistów Euromajdanu i opozycji nie były skuteczne – uważa były minister spraw wewnętrznych i lider inicjatywy Trzecia Republika. – Nie popieram pójścia na wybory oddzielnie. To dobre dla demokratycznych wyborów, ale nie dla wojny z mafią. Nie widzę także sensu w staniu na Majdanie do wyborów w 2015 roku – ocenia. – Społeczeństwo nie jest już w 2004 roku, gdy szukano politycznego mesjasza. W 2014 roku ludzie traktują polityków jak instrument odnowy państwa – powiedział Łucenko. Według niego najważniejszym zadaniem polityków opozycji jest obecnie znalezienie porozumienia się między sobą. – Tylko wystawienie wspólnego kandydata na wybory prezydenckie sprawi, że wesprze nas część „siłowików” i biurokratów – ocenia.

Źródło: Liga

Obniżka cen gazu potwierdzona. Dostawy z Europy wstrzymane

268 dolarów będzie płaciła Ukraina za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu. – Naftohaz i Gazprom podpisały już w tej sprawie umowę – powiedział w czwartek minister energetyki Eduard Stawycki. Cena będzie obowiązywała w pierwszym kwartale tego roku. W późniejszych okresach stawka będzie ustalana na nowo.

W środę  polscy i węgierscy dostawcy gazu poinformowali, że od początku roku Nafothaz nie korzysta z wirtualnego rewersu. – Obecnie tańszy jest gaz kupowany bezpośrednio od Rosji – tłumaczy Stawycki. Przez cały 2013 rok Ukraina importowała z Zachodu 1,98 mld metrów sześciennych gazu.

Źródło: Unian

W pierwszym kwartale 2014 r. cena za tysiąc metrów gazu będzie wynosiła 268 dolarów. fot. Flickr/Beyond Coal and Gas

W pierwszym kwartale 2014 r. cena za tysiąc metrów gazu będzie wynosiła 268 dolarów. fot. Flickr/Beyond Coal and Gas

Wielowektorowość przechylona na Wschód

– Jeszcze w lutym musimy uruchomić program przemysłowej współpracy z Rosją, która da nam w najbliższych latach setki tysięcy miejsc pracy i gwarancje dla budżetów wszystkich poziomów, co będzie finansową podstawą do rozwoju naszego rynku – powiedział premier Mykoła Azarow otwierając w czwartek posiedzenie Rady Ministrów. – Osobiście odpowiada za to Jurij Bojko – dodał.

Źródło: Interfax

Pięć najważniejszych pytań o ukraińską politykę

Tygodnik „Kommentari” wytypował pięć najważniejszych pytań dotyczących ukraińskiej polityki w 2014 roku. Czy Mykoła Azarow pozostanie premierem? Zajmuje fotel szefa rządu już czwarty rok, co jest rekordem w najnowszej historii Ukrainy. – Janukowycz działa według zasady „swoich nie zostawimy”. Jeżeli uda mu się zakonserwować sytuację polityczną w obecnym kształcie, nie ma co czekać na znaczące zmiany w rządzie – mówi politolog Oleksij Haran. Zastrzega, że los Azarowa może zależeć od gospodarczej sytuacji w kraju. – Duże grupy biznesowe mają straty. Są zainteresowani zmianą polityki gospodarczej i będą starały się to osiągnąć poprzez swoich lobbystów – uważa.

Drugie kluczowe pytanie dotyczy tego czy Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. – Los tej umowy zależy od zapowiedzianego w Wilnie spotkania Wiktora Janukowycza z Angelą Merkel. Podpisując w grudniu umowy w Moskwie Janukowycz rozstrzygnął wiele problematycznych kwestii, które Rosja oceniała jako zagrożenia dla siebie i swojej gospodarki. Na tej podstawie sądzę, że umowa z UE zostanie podpisana – ocenia politolog Kost Bondarenko.

Pytanie trzecie: czy Ukraina wstąpi do Unii Celnej? Bondarenko ocenia to jako nierealne, a  Haran dodaje, że większość Ukraińców jest przeciwko temu. – Jednak Rosja krok za krokiem robi wszystko by za pomocą oddzielnych części (umów) wciągnąć Ukrainę na swoje pole – zastrzega. – Perspektywa wejścia do Unii Celnej jest mało prawdopodobna przed wyborami prezydenckimi – dodaje politolog Michaił Basarab.

Czwarte pytanie: czy opozycja wystawi jednego kandydata na wybory prezydenckie? Tutaj eksperci są zgodni: szanse na to są minimalne, chyba  że uda się zmienić konstytucję i zmniejszyć uprawnienia prezydenta.

I pytanie piąte: czy Wiktor Janukowycz zachowa swoje stanowisko do wyborów? – Odpowiem krótko: ma taką szansę – odpowiada lakonicznie Basarab. Zdaniem Bondarenki prezydent odejdzie z urzędu wyłącznie jeżeli będzie miał pewne zwycięstwo w przedterminowych wyborach. – Możliwy jest wybuch. Detonatorem może być kolejna „Wradiewka” albo pobicie studentów – ocenia Haran.

Źródło: Kommentari

Kuczma: Putin osiągnął swój cel

– Putin ścisnął Ukrainę tak mocno, że bez strat nie można się wywinąć z tych objęć – powiedział były prezydent Leonid Kuczma w rozmowie z „Dzerkałem Tyżnia”. – Władimir Putin osiągnął swój cel, który przed sobą postawił. Na dwa tygodnie przed wydawałoby się pewnym podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, udało mu się znaleźć argumenty, które odwiodły prezydenta Ukrainy od jego zamierzeń – stwierdził Kuczma i dodał, że nie rozumie dlaczego umowa nie została podpisana jeszcze za prezydentury Wiktora Juszczenki. – Wydawało się, że wówczas wszystko temu sprzyjało: i sympatia Zachodu do ukraińskiej władzy i brak kryzysu gospodarczego w UE – uważa były prezydent.
Źródło: ZN.UA

Leonid Kuczma, źródło: flickr, autor:yashyl

Leonid Kuczma, źródło: flickr, autor:yashyl

PR-owy sukces Majdanu

Euromajdan osiągnął niezwykły sukces i zwrócił uwagę mediów na całym świecie. Problemem jest to, że protest koncentruje się w Kijowie. Działania we Lwowie i innych miastach są znacznie mniejsze – mówi Daniel Hamilton, partner w znanej brytyjskiej firmie PR-owej Bell Pottinger. – Wolałbym, żeby wszyscy proeuropejscy politycy i działacze, mając już doświadczenie kijowskiego Euromajdanu, wrócili do swoich miast i tam działali w jego duchu – uważa Hamilton. Jego zdaniem najważniejszym zadaniem Euromajdanu jest przekucie społecznej energii w zmiany polityczne. – Tylko osiągnięcie politycznych celów będzie pełną realizacją celów protestujących – uważa.

Źródło: Radio Swoboda

Inflacja przyspieszyła

W grudniu 2013 roku inflacja przyspieszyła do 0,5 proc. w porównaniu do 0,2 proc. w listopadzie – ogłosiła Państwowa Służba Statystyczna. Między listopadem a grudniem najbardziej wzrosły ceny na warzywa – 11,2 proc., cukier – 8,4 proc. i mleko – 2,8 proc. Spadły natomiast ceny jajek – o 4 proc., oraz owoce – 1,4 proc.
Źródło: Unian

 

Chcesz otrzymywać „Ukraińskiego Łącznika” na skrzynkę mailową? Zapisz się do newslettera.

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres lacznikua@gmail.com.

Facebook Comments

Fundacja Energia dla Europy jest polską organizacja pozarządową, której celem jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej na rzecz projektowania, inicjowania i wspierania rozwiązań w zakresie polityki ustrojowej, rodzinnej i zagranicznej. FEdE prowadzi badania opinii społecznej, sporządza analizy, raporty i ekspertyzy. Do najważniejszych projektów Fundacji należy Obserwatorium Rodzinne (obserwatoriumrodzinne.pl), Energia Bezpieczeństwo Europa (ebe.org.pl) praz "Ukraiński Łącznik". Więcej o działalności Fundacji można przeczytać na stronie fede.org.pl.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY