Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Kaukaski bin Laden nie żyje

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow ogłosił wczoraj, że ma niezbite dowody na śmierć Doku Umarowa. – Od dawna na 99% wiedzieliśmy, że Umarow został zlikwidowany podczas jednej z operacji – powiedział Kadyrow. – Dziś mamy dowody tego, że został zabity, choć ciała nie posiadamy i wciąż go szukamy. Rosyjskie służby nie potwierdzają informacji.

Doku Umarow, Emir Kaukazu, przywódca islamistów na Kaukazie Północnym, źródło: wikimedia.org

Doku Umarow, Emir Kaukazu, przywódca islamistów na Kaukazie Północnym, źródło: wikimedia.org

Dowodem unicestwienia Umarowa ma być zapis rozmowy emirów Kabardyno-Bałkarii i Dagestanu, podczas której mówią o jego śmierci i zastanawiają się nad wyborem nowego przywódcy Emiratu Kaukaskiego. Szef kabardyjskiego oddziału proponuje, by nowym liderem został dowódca bojowników dagestańskich. Natomiast Dagestańczycy proponują Asłambeka Wadałowa, który kiedyś był prawą ręką Umarowa.

Przypomnijmy, że informacje o zabiciu Umarowa były ogłaszane w przeszłości już wielokrotnie. Zwykle Umarow pojawiał się potem w nagraniach publikowanych w internecie. Ostatni raz podobny materiał ujawniono w lipcu 2013 roku, w którym zachęcał on do uniemożliwienia przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w Soczi. W przemówieniu dopuszczał możliwość ataków na ludność cywilną. Od tego momentu terroryści przeprowadzili kilka skutecznych zamachów, z których najbardziej krwawe były trzy ataki w Wołgogradzie .

Przeczytaj informacje na temat zamachów

Trudno z całą pewnością stwierdzić czy lider Emiratu Kaukaskiego faktycznie nie żyje. Rosyjskie służby nie potwierdzają tej informacji. Poprzednio wiadomości o śmierci Umarowa podawał Kadyrow nie raz. Ostatnio 18 grudnia, twierdząc, że lider Emiratu jest martwy od dawna, a poszukiwania ciała trwają. Znamiennym faktem jest, że Umarow od ponad pół roku nie pojawiał się w nagraniach, nie przyznał się też do ostatnich zamachów, co poprzednio konsekwentnie robił. Jeśli doniesienia się potwierdzą będzie to duży sukces władz w przededniu igrzysk w Soczi i może poprawić wizerunek bezpiecznej imprezy oraz potwierdzić skuteczność władz w walce z terroryzmem. Pamiętać należy jednak, że jeśli Umarow nie żyje, to zapewne stało się to jeszcze przed grudniowymi zamachami w Wołgogradzie, a zatem zagrożenie jest realne i nie musi być związane bezpośrednio z osobą lidera. Emirat Kaukaski jest strukturą luźno powiązanych bojowników z kilku regionów Kaukazu Północnego i choć uznają emira za swego przywódcę działają bardzo niezależnie. Oznacza to, że zagrożenie ataków terrorystycznych na terenie Rosji wciąż jest wysokie.

Przeczytaj komentarz Wojciecha Góreckiego na temat Emiratu Kaukaskiego

Przy okazji czwartkowego wystąpienia Kadyrow ogłosił również, że dziś Czeczenia jest najspokojniejszym regionem Federacji Rosyjskiej, znacznie bezpieczniejszym niż Moskwa. Więcej o rosyjskiej polityce wobec republiki oraz sytuacji wewnętrznej w Czeczenii w następnym artykule z cyklu Serwis olimpijski w poniedziałek.

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY