Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Chytroplan Janukowycza – komentarze

Propozycja Janukowycza to próba skłócenia opozycji i podzielenie się odpowiedzialnością, nie władzą. Jednak każde ustępstwo, nawet pozorowane będzie odebrane jako oznaka słabości.

.

Janukowycz zaproponował opozycji podział władzy jako sposób na wyjście z kryzysu politycznego. Lider opozycyjnej „Batiwszczyny” miałby zostać premierem, a Witali Kłyczko wicepremierem ds. Kultury i Nauki. Opozycja odrzuciła te propozycję, choć nie do końca. Czyli o co chodzi? Zacznijmy od tego, że opozycja (trzech liderów opozycji) nie bardzo wiedziała co z propozycją zrobić. Ich przemówienia na scenie Majdanu były nieskładne i bez wyraźnego przekazu.

.

co to jest

 

Niektórzy z obserwatorów prosili liderów o zmianę swoich speechwriterów:

.

zmiencie speechwriterów

 

Tak czy inaczej #euromajdan odrzucił propozycję dialogu z władzą a protesty się radykalizują i rozlewają na cały kraj (zobacz mapa na końcu tekstu). Evgen Vorobiov, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych:
.

kości zosały rzucne

 

Jak zwykle przy temacie polityki w Europie Wschodniej pojawia się wątek rosyjskich służb specjalnych.
.

Paweł Zalewski, eurodeputowany, Partia Ludowa (PO):
Widać jak prezydent Janukowycz przestraszył się zaangażowania Kremla w sprawy ukraińskie. On miał świadomość, że wypadki sterowane są z Kremla. To jest próba odwrócenia logiki sytuacji. Zbudowania nowej większości, w której ci w jego obozie, którzy są agenturą wpływu – lub zwykłą agenturą Kremla, będą osłabieni.

Tę opinie wspiera były minister obrony Anatolij Hrycenko, który mówi, że „nie ma wątpliwości, że w Ukrainie są rosyjskie służby specjalne„. Protestanci, władza i opozycja to nie jedyni uczestnicy Rewolucji w Ukrainie – uważa Paweł Kowal eurodeputowany ECR.
.

kowal komentarz

 

Ukraina wybiera trzecią drogę: Marek Menkiszak, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich:

.

Mienkiszak komentarz

 

W uczciwość propozycji Janukowycza mało kto wierzy. Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich:

Adam Eberhardt o propozycju

Komentarz:

Propozycja Janukowycza, zakładająca „podział władzy”, to gra na czas i próba zrzucenia części odpowiedzialności za sytuację w kraju na opozycję. Podział władzy jest pozorowany, ponieważ przy aktualnej konstytucji premier i rząd ma nie wiele do powiedzenia w porównaniu z uprawnieniami prezydenta. Janukowycz zgodził się co prawda na rozmowy ws. reformy konstytucyjnej jednak tryb i harmonogram prac nie został ustalony, co zmniejsza prawdopodobność takiego scenariusza.
.

Uważam jednak, że nawet pozorowane zmiany ze strony obozu władzy są oznaką słabości i braku przekonania o kontrolowaniu sytuacji w kraju. Poza protestami w Kijowie, Partia Regionów traci kolejne miasta – gdzie demonstranci pikietują lub szturmują budynki władz obwodowych. Należy zauważyć, że nie są to jedynie zachodnie regiony Ukrainy. W niedzielę 26 stycznia w Kijowie protestujący zajęli budynek Ministerstwa Sprawiedliwości.

Mapa protestów: stan na 21:00 26 stycznia 2013 roku

Штурм адміністрацій у регіонах. Джерело: facebook.com/sivangor

Штурм адміністрацій у регіонах. Джерело: facebook.com/sivangor

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY