Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Ukraina: Mykoła Azarow podał się do dymisji

Dotychczasowy premier Ukrainy, Mykoła Azarow podał się do dymisji. W oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie rządu informuje, że zrobił to dla dobra narodu i w celu ochrony jedności państwa. Putin rozważa możliwość wycofania decyzji wykupienia obligacji ukraińskich o wartości 15 mld dolarów.

Микола Азаров. Джерело: facebook.com/Nikolay.Azarov

Микола Азаров. Джерело: facebook.com/Nikolay.Azarov

Podanie się do dymisji Azarowa, a co za tym idzie odwołanie całego rządu, jest spełnieniem jednego z postulatów Euromajdanu. Prezydent zapowiadał w zeszłym tygodniu rekonstrukcję rządu, jednak dymisja całego kabinetu nie była oczekiwana. W sobotę prezydent Janukowycz zaproponował wejście do rządu dwóm liderom opozycji: Aresnijowi Jaceniukowi – w roli szefa rządu, oraz Witalijowi Kłyczce w funkcji wicepremiera i ministra nauki i kultury. Opozycja na razie odrzuciła tę propozycję.

Dzisiaj na specjalnej sesji Rada Najwyższa unieważniła dziewięć z jedenastu tzw. drakońskich ustaw, które ograniczały wolność zgromadzeń, dostęp do informacji i swobody obywatelskie w Ukrainie.

Na giełdzie kandydatów na przyszłego premiera Ukrainy pojawia się Petro Poroszenko, który jest opozycyjnym politykiem i biznesmenem ukraińskim. W swojej karierze politycznej był członkiem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej, szefem rady Narodowego Banku Ukrainy, ministrem handlu i rozwoju gospodarczego oraz ministrem spraw zagranicznych. Jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Ukrainie i jednego z ważniejszych oligarchów. W trakcie protestów wokół Euromajdanu prezentował opozycyjną postawę wspierając protestujących.

Na sytuację w Ukrainie zareagował prezydent Rosji, Władimir Putin, który według Wall Steet Journal powiedział, że może wycofać się z obietnicy wykupienia ukraińskich obligacji na 15 mld dolarów w celu ustabilizowania sytuacji gospodarczej w Ukrainie, w przypadku zmiany rządu.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY