Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Ujawniono nazwiska sprawców zamachów w Wołgogradzie

30 stycznia rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny ujawnił nazwiska sprawców zamachów w Wołgogradzie. Mieli to być członkowie grupy terrorystycznej z Bujnakska w Dagestanie – Asker Samiedow i Sulejman Magomiedow. Służby doniosły również, że 29 stycznia na terenie Dagestanu aresztowano braci Mogomedali i Tagira Batyrowów, którzy mieli pomagać terrorystom-samobójcom w dostaniu się na miejsce ataku.

Obwód wołgogradzki, źródło: en.wikipedia.org

Obwód wołgogradzki, źródło: en.wikipedia.org

.
Tym samym po raz kolejny potwierdza się wątek dagestański w sprawie ostatnich ataków terrorystycznych. Jak się powszechnie uważa, zamachowcy uznawali zwierzchnictwo Doku Umarowa i Emiratu Kaukaskiego. Oświadczenie służb oznacza również ostateczne wycofanie z poprzednich przypuszczeń, że jednym z samobójców była kobieta lub/i etniczny Rosjanin Paweł Pieczonkin. Otwartym pytaniem pozostaje czy ujawniony kilka dni temu materiał wideo prezentujący dwóch mężczyzn przygotowujących się do zamachu to faktyczni terroryści samobójcy z Wołgogradu. Również brak ostatecznego potwierdzenia faktu śmierci Doku Umarowa, którą po raz kolejny ogłosił prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow.

Na tydzień przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Soczi można zaobserwować. że władze kontrolują sytuację na Północnym Kaukazie skutecznie uniemożliwiając, jeśli takowe się pojawiają, próby ataków terrorystycznych. Być może jednak sukcesy służb wynikają głównie z braku inicjatyw ze strony bojowników islamskich. Igrzyska rozpoczną się w piątek 7 i potrwają do 23 lutego br.

Czytaj więcej w serwisie olimpijskim prowadzonym przez Marcina Prengowskiego

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY