Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Czy nowe technologie wzmacniają czy osłabiają demokracje?

Czy nowe technologie wzmacniają czy osłabiają demokracje? Jeśli wzmacniają, to jakie narzędzia, metody i działania są potrzebne, aby stworzyć odpowiednie środowisko, gdzie może się rozwijać wspólnota obywatelska razem z władzą lokalną i publiczną? Jeśli jednak osłabiają, to co można zrobić, aby uniknąć pułapki w postaci technologicznej utopii? I na koniec: jak my, obywatele Europy Środkowo-Wschodniej, możemy wykorzystać nowe technologie służące społeczeństwu?

 

Strona główna Central Open Data Hacathon, źródło: ceehack.org

Strona główna Central Open Data Hacathon, źródło: ceehack.org

.

Fundacja Wspólna Europa i Eastbook.eu postarają się odpowiedzieć na te pytania  jako współorganizatorzy wydarzeń, które odbędą się w marcu 2014 i poświęcone zostaną związkom pomiędzy nowymi technologiami a demokracją.

1. Demokracja i nowe technologie: dyskusja

W marcu 2014 Fundacja Wspólna Europa będzie moderowała panel „Jak wzmocnić działania obywatelskie w Europie Wschodniej”, który odbędzie się podczas Personal Democracy Forum CEE PL 2014. Jest to zakrojone na szeroką skalę wydarzenie badające interakcje pomiędzy otwartym internetem a demokracją w regionie. W zeszłym roku Personal Democracy Forum, organizowane przez Fundację ePaństwo i Personal Democracy Media, przyciągnęło ponad 300 uczestników.

W tym roku Fundacja Wspólna Europa we współpracy z projektem „Teplitsa. Technologie dla Społeczeństwa” zaprosiła do Warszawy działaczy społecznych z Europy Wschodniej, zajmujących się aktywizacją społeczeństwa obywatelskiego poprzez nowe technologie:

  • Dmytro Gnap, ukraiński dziennikarz śledczy, jedna z kluczowych osób stojących za telewizją obywatelską hromadske.tv, która relacjonowała większość wydarzeń na Euromajdanie;
  • Svetlana Zalishcyuk, ukraińska dziennikarka, działaczka i inicjatorka wielu wpływowych obywatelskich kampanii na Ukrainie, w tym ruchu CHESNO, i „Stop cenzurze!”;
  • Tata Peklun, ukraińska dziennikarka śledcza, koordynuje portal chesno.org, który monitoruje członków parlamentu Ukrainy;
  • Roman Udot, Rosjanin, reprezentant zamkniętej już Asocjacji Obserwatorów Wyborczych „Golos”, był kluczową osobą przy realizacji Mapy Zakłóceń Wyborczych, narzędzia pozwalającego raportować zakłócenia porządku wyborczego podczas wyborów parlamentarnych w Rosji;
  • Maksim Dubinin, Rosjanin, jeden z najbardziej aktywnych entuzjastów otwartych geodanych w Rosji, jego portfolio obejmuje ponad 50 projektów, do których można zaliczyć mapę ponad 30 tysięcy komisji wyborczych (tworzoną razem z Asocjacją „Golos”), mapę 5,5 tysiąca domów dziecka oraz projekt Metro4All;
  • Gleb Kanounnikou, Białorusin, twórca społeczności hackerów w Mińsku, organizator maratonów społecznych dla deweloperów, aktywistów, architektów i wszystkich zainteresowanych pograniczem online i offline.

Oprócz powyższych uczestników panelu Fundacja Wspólna Europa zaprosiła wielu innych działaczy. Na Eastbook.eu będziemy przybliżać wydarzenie, a także prezentować wywiady z kluczowymi gośćmi.

Zarejestruj się na Personal Democracy Forum już teraz!
.

2.  Nowe technologie i demokracja: działania

W marcu będziemy nie tylko dyskutować o związkach nowych technologii i demokracji w regionie. Postaramy się także coś zrobić.

Fundacja Wspólna Europa, od samego początku swojej działalności, zwracała uwagę na internetowe technologie jako znaczące narzędzia do poruszania kwestii demokracji i budowania społeczeństwa obywatelskiego, wprowadzając takie projekty jak wielojęzyczny blog Eastbook.eu, mapa organizacji pozarządowych regionu NGOmap.eu, a także flash-grę ‘Build Democracy’.

15 – 16 marca 2014 Fundacja Wspólna Europa współorganizuje Central Open Data Hackathon, międzynarodowy maraton programistyczny, który zbierze działaczy społecznych, deweloperów i designerów. Uczestnicy hackathonu będą tworzyć użytecznie społecznie aplikacje. Szczególnie interesujące dla naszych czytelników może okazać się to, że hackathon będzie doskonałą okazją do stworzenia transgranicznych aplikacji i rozwiązywania problemów wspólnych dla wielu krajów.

Jak to działa?

Dołącz do nas w marcu w Warszawie.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY