Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Fundacja Energia dla Europy

Ukraiński Łącznik 03.02-07-02.2014

Parlament Europejski chce sankcji i pomocy finansowej dla Ukrainy

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wezwał Unię Europejską i państwa członkowskie do wprowadzenia sankcji wobec ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za stosowanie siły wobec demonstrantów. Sankcje mają dotyczyć wprowadzenia ograniczeń w podróżach do państw UE, zablokowania aktywów oraz nieruchomości na terenie UE. Miałyby objąć także część oligarchów.

Posłowie wezwali także szereg instytucji (UE, Stany Zjednoczone, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny) do przygotowania długoterminowego planu wsparcia finansowania dla Ukrainy w celu wyjścia z finansowego i społecznego kryzysu.

Źródło: Unian

Projekt zmian w konstytucji do 1 marca

Trzy tygodnie ma specjalna komisja Werchownej Rady na przygotowanie projektu zmian w Konstytucji Ukrainy. Parlament podjął już w tej sprawie decyzję. Do 1 marca komisja ma przedstawić Radzie projekt zmian, które przywrócą na Ukrainie system parlamentarno-prezydencki.  Szefem komisji został Rusłan Kniazewicz z Batkiwszczyny, a jego zastępcą Walerij Pisarenko z Partii Regionów.

Źródło: Unian

Głaziew w natarciu. “Federalizacja Ukrainy to sensowna propozycja”

– To, co ma miejsce w Kijowie jest dobrze opisane w ukraińskim prawie. To próba przewrotu państwowego, siłowego przejęcia władzy. (…) Zachód nazywa terrorystów i puczystów „aktywistami”, stara się przedstawić ich jako pokojowych manifestantów, chociaż wszyscy widzą jak napadają na milicjantów i rzucają w nich koktajlami Mołotowa – powiedział doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Głaziew. – Patrzymy na Ukrainę jak na zaprzyjaźnione państwo, które powinno się rozwijać. Współpracujemy z wieloma branżami przemysłu, zarówno na wschodzie, jak i zachodzie Ukrainy. (…)Dlatego nie widzę powodu, dla którego Rosja byłaby zainteresowana rozpadem Ukrainy – stwierdził. – Federalizacja to nie jest już pomysł, ale oczywista konieczność. (…)Trzeba dać regionom więcej praw, możliwość samodzielnego tworzenia swoich budżetów oraz częściową możliwość samookreślania polityki zagranicznej – ocenia polityk.

Źródło: Kommersant

fot. wikipedia.com/ A.Savin

fot. wikipedia.com/ A.Savin

Połowa Ukraińców za, połowa przeciwko Euromajdanowi

Według badań Sociopolis Institute, 49 proc. Ukraińców popiera Euromajdan. Równocześnie 45,5 proc. jest przeciwko niemu. Według 51,9 proc. badanych powodem fali niepokojów na Ukrainie było niepodpisanie przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej. 41 proc. winą za to obarcza złą sytuację socjalno-ekonomiczną w kraju, a 37,7 proc. – pobicie demonstrantów przez milicję. Ponad połowa (57 proc.) uważa, że władze powinny zostać ukarane za próbę siłowego rozgonienia Euromajdanu. Przeciwnego zdania jest 29,8 proc. badanych. Zdecydowana większość badanych (78,5 proc.) popiera pokojowe demonstracje jako formę protestu. Przeciwko nim jest 16,3 proc. Tylko 15,9 proc. popiera starcia ze stróżami prawa.

Źródło: Interfax

Chevron w marcu może podpisać umowę łupkową

– Umowę operacyjną z Chevronem w sprawie wydobycia gazu łupkowego w regionie pola oleskiego możemy podpisać już w marcu – powiedział w sobotę minister energetyki Eduard Stawycki. Jeżeli dokument faktycznie zostanie podpisany, Amerykanie będą mogli rozpocząć prace przy gazonośnych obszarach w okolicach Lwowa i Iwano-Frankijska. Chevron w listopadzie zeszłego roku zawarł już porozumienie o rozdziale produkcji, przewidujące inwestycje w wydobycie węglowodorów sięgające 10 milionów dolarów.
Źródło: ForUm

Hrywna w dół

We wtorek kurs dolara na rynku międzybankowym przekroczył 9 hrywien. Za dolara trzeba było zapłacić 9,4 hrywny, od razu podrożało także euro. Po działaniach interwencyjnych Narodowego Banku Ukrainy udało się zbić cenę do 9,05 UAH/USD. W środę cena spadła poniżej 9 hrywien za dolara. Od początku roku ukraińska waluta potaniała w stosunku do dolara o jedną hrywnę.

Źródło: Insider

fot. wikipedia.com/NBU

fot. wikipedia.com/NBU

136 dziennikarzy ucierpiało od początku Euromajdanu

Według danych Instytutu Masowej Informacji od 21 listopada w czasie wykonywania obowiązków służbowych ucierpiało 136 ukraińskich dziennikarzy, przekazujących informacje z Euromajdanu. 54 dziennikarzy pobili milicjanci, 21 – tituszki, a 44 ucierpiało od kul z broni pneumatycznej oraz flar i granatów błyskowo-hukowych. Aż 80 dziennikarzy odniosło rany w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Źródło: Liga

Tituszko przemówił. „Wsparłbym Euromajdan”

Dziennikarze telewizji 1+1 nagrali wywiad Wadimem Tituszką, który w zeszłym roku w czasie manifestacji pobił dziennikarza. Nazwisko chłopaka stało się symbolem opłacanych przez władze chuliganów, atakujących demonstrantów na ulicach Kijowa. Dzisiaj Tituszko surowo ocenia działania władz i milicji. – Berkut zajmuje się łamaniem prawa – ocenia. Tituszko twierdzi, że powszechna opinia na jego temat jest fałszywa. – Jestem normalnym młodym człowiekiem, który popełnił błąd – tłumaczy się i zapowiada, że gdyby nie dwuletni zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach publicznych przyjechałby na Euromajdan.
Źródło: TSN

Wiosną koniec blokady handlowej ze strony Rosji

Za dwa miesiące Rosja ma zdjąć blokadę na import niektórych ukraińskich produktów. Tak wynika z dokumentów podpisanych 17 grudnia zeszłego roku przez prezydenta Wiktora Janukowycza w czasie wizyty w Moskwie. Według przyjętej wówczas „karty drogowej” 1 marca mają zniknąć ograniczenia w sprzedaży do Rosji ukraińskich rur stalowych. Jeszcze wcześniej zostanie zlikwidowane embargo na słodycze firmy Roshen – to od blokady tej firmy zaczęła się w zeszłym roku cicha wojna handlowa Rosji z Ukrainą.
Źródło: Korrespondent

Czterech Polaków wśród najważniejszych lobbystów Ukrainy

Instytut Polityki Światowej przygotował listę dziesięciu najważniejszych lobbystów Ukrainy na świecie. Wśród nich znajduje się czterech Polaków: na miejscu pierwszym Instytut umieścił byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Obecny prezydent Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zajmują odpowiednio siódme i ósme miejsce. Listę zamyka Paweł Kowal, poseł do Parlamentu Europejskiego. Na drugim miejscu znalazł się unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fule, a na trzecim bracia Kliczko. Cały raport można przeczytać na stronie Instytutu.

Jefremow: część deputowanych może wyjść z Partii Regionów

– Nie wykluczam, że pod naciskiem niektórzy deputowani mogą wyjść ze swoich frakcji. Jeżeli będą to deputowani Partii Regionów, będzie mi przykro. Jeśli będą to posłowie bezfrakcyjni, trudno, to ich prawo – powiedział Ołeksandr Jefremow, szef frakcji „Regionów” w Werchownej Radzie. Wcześniej media donosiły, że nawet 50 deputowanych może wyjść z PR i przyłączyć się do nowej większości, konstruowanej w oparciu o obecną opozycję.
Źródło: Korrespondent

Fule: powinniśmy zaproponować Ukrainie perspektywę członkostwa

– Jeżeli naprawdę chcemy pomóc Ukrainie i innym państwom byłego Związku Radzieckiego w rozwoju, umowa stowarzyszeniowa powinna być tylko pierwszym krokiem z naszej strony – powiedział w czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fule. – Nie będziemy mogli pomóc tym państwom bez najmocniejszego instrumentu, rozszerzenia – podkreślił w czasie swojego wystąpienia. Na jubileuszowej, 50. konferencji w   Monachium spotkali się przywódcy 20 państw, ponad 50 ministrów spraw zagranicznych i obrony oraz przedstawiciele think-tanków i organizacji pozarządowych.
Źródło: Unian/ITAR-TASS/EUobserver

Chcesz otrzymywać „Ukraińskiego Łącznika” na skrzynkę mailową? Zapisz się do newslettera.

„Ukraiński Łącznik” jest wydawany z inicjatywy Pawła Kowala przez Fundację Energia dla Europy.
Redaguje Maciej Wapiński.
Uwagi, pytania itd. prosimy przesyłać na adres [email protected]

Facebook Comments

Fundacja Energia dla Europy jest polską organizacja pozarządową, której celem jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej na rzecz projektowania, inicjowania i wspierania rozwiązań w zakresie polityki ustrojowej, rodzinnej i zagranicznej. FEdE prowadzi badania opinii społecznej, sporządza analizy, raporty i ekspertyzy. Do najważniejszych projektów Fundacji należy Obserwatorium Rodzinne (obserwatoriumrodzinne.pl), Energia Bezpieczeństwo Europa (ebe.org.pl) praz "Ukraiński Łącznik". Więcej o działalności Fundacji można przeczytać na stronie fede.org.pl.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY