Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Gosia Janaszek

Sorokin w Teatrze Narodowym

Na scenie Teatru Narodowego długo oczekiwany „Lód” na podstawie prozy Władimira Sorokina. Reżyserem spektaklu jest, równie kontrowersyjny co sam autor, rosyjski artysta Kontatnin Bogomołow.

Lód, Władimir Sorokin, plakat spektaklu Konstantina Bogomołowa

Lód, Władimir Sorokin, plakat spektaklu Konstantina Bogomołowa

Z Bogomołowem polska publiczność spotkała się podczas zeszłorocznego festiwalu „Da Da Da”, na którym prezentował spektakle zrealizowane w moskiewskim teatrze Moskiewskim Teatrze Artystycznym (MChT im. Czechowa): „Idealny mąż” i „Lear. Komedia”. Tym razem reżyser zaprosił do współpracy polskich aktorów. W spektaklu wystąpią m.in. Danuta Stenka, Jerzy Radziwiłłowicz i Mariusz Bonaszewski. Warto także dodać, że scenografię do spektaklu zaprojektowała Larisa Łomakina, z którą Bogomołow współpracował przy wcześniejszych realizacjach, np. przy wspomnianym „Learze. Komedii”.

Historia, którą zobaczymy w spektaklu przestawia wizję świata po II wojnie światowej. Po milionach lat uśpienia tajemnicza sekta nadistot, stworzycieli Ziemi, niespodziewanie wkracza między ludzi. Chcą odnaleźć swych współbraci. Zimny i twardy lód służy nadistotom, doskonałym, lecz nieludzkim, by rozprawić się z otaczającą ich „ludzkością”. To drapieżna i przewrotna wizja dziejów.

Sam Bogomołow tak mówi o swoim spektaklu: – Teatr powinien wyczuwać „nerw” współczesnej publiczności. Dla mnie idealne przedstawienie nie łączy widzów, ale ich dzieli – wywołuje dyskusję, ból, a nawet agresję. To przedstawienie po którym nie można zasnąć. Twórczość Sorokina dzieli Rosjan, ale czy uda mi się wyczuć nastroje polskiej publiczności?

Spektakl będzie można oglądać w Teatrze Narodowym. Bilety do nabycia w kasie teatru. Oprócz spektakli zaplanowano także spotkania poświęcone książce i przedstawieniu. Spektakl „Lód” powstał przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Tekst opracowany na podstawie materiału A. Legierskiej opublikowanego na platformie culture.pl

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY