Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Organizmy strzelają do ludzi w Kijowie

Jeszcze tydzień temu Janukowycz mógł doprowadzić do sytuacji, w której z gwarancjami bezpieczeństwa mógłby opuścić kraj i wyjechać za granicę. Teraz nikt z powstańców takiego scenariusza nie będzie brał pod uwagę. 

 

Opony, ogień i dym to jedna ze skuteczniejszych osłon pomiędzy Majdanem a siłami porządkowymi

Opony, ogień i dym to jedna ze skuteczniejszych osłon pomiędzy Majdanem a siłami porządkowymi

Nikt z powstańców – ponieważ to co się dzieje na ulicach Kijowa nie można już nazwać protestami. 20.02.2014 roku od rana do godziny 16.00 zginęło około 100 osób po stronie samoobrony Majdanu. Głównie od ran postrzałowych. Władze utrzymywały, że milicja nie ma na wyposażeniu broni palnej. Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji w oświadczeniu winą za dzisiejszy rozlew krwi obarczył „radykałów” z Majdanu, również argumentując, że Berkut nie ma broni palnej.

Organizmy strzelają – ludzie giną

Broń z ostrą amunicją miały dostać już wczoraj organizmy – bo tak teraz nazywa się Tituszki – opłacanych bandytów, którzy wspierali milicję w starciach z samoobroną Majdanu. Dzisiaj rano Tomasz Piechal, współpracownik Eastbook.eu, a teraz wysłannik Fundacji Otwarty Dialog pisał:

Po wyrażeniu skruchy przez Wadyma Tituszkę i po krwawych wydarzeniach z udziałem najętych przez władzę kryminalistów, skończył się czas królowania w słowniku tej rewolucji słowa „tituszko”. Zastąpił je „organizm”, czyli byt z rękoma, nogami, organami wewnętrznymi, masą mięśni i z morderczym instynktem, ale bez sumienia i moralności. Byt, ale nie człowiek. Istota, która nie zawaha się użyć broni ostrej.

@2kdei: "Treated like Dogs- they become Dogs", źródło: twitter

@2kdei: „Treated like Dogs- they become Dogs”, źródło: twitter via rianovosti

Zastanawiam się, czy władze w Ukrainie są aż tak nieodpowiedzialne, aby przekazywać broń opłaconym osobom, które wcześniej zajmowały się pałowaniem ludzi na ulicach, czy są to może jednak funkcjonariusze, którzy są przebrani za organizmy. Trudno powiedzieć co jest gorsze. Od dzisiaj broń jest używana również przez milicję. I rzeczywistości nie można było zaprzeczyć. Ginęli ludzi, a zarówno korespondenci, w tym polskiej telewizji, jak i uczestnicy wydarzeń przekazywali dowody, że władza używa broni ostrej. Pojawiła się informacja o snajperach, a zaraz potem dowody na ich działalność – przedziurawione hełmy, kaski i kamizelki kuloodporne. Około 15:00 czasu polskiego pojawiła się informacja, że ukraińskie MSW wydało zgodę na użycie broni ostrej.

Siły ukraińskie strzelające 20 lutego do protestujących, źródło: twitter.com

Siły ukraińskie strzelające 20 lutego do protestujących, źródło: twitter.com

.

Chełm. 20 luty 2014, Kijów, Ukraina, źródło: twitter.com

Chełm. 20 luty 2014, Kijów, Ukraina, źródło: twitter.com

Broń jest jednak z obydwu stron. Poza dramatyczną sytuacją w Kijowie – jest też reszta kraju, która nie jest kontrolowana przez władze centralne. Powstańcy opanowują budynki administracji, milicji, Służby Bezpieczeństwa, prokuratury w miastach na zachodzie Kraju. We Lwowie rozbrojono jednostkę wojskową. Trudno powiedzieć, co się stało z bronią znajdującą się na posterunkach, a zwłaszcza z bronią żołnierzy, Pojawiają się głosy, że żołnierze ją zapieczętowali przed rozbrojeniem i opuszczeniem jednostki. Są też jednak głosy, że dostała się ona w ręce powstańców i że została przetransportowana do Kijowa. Te wydarzenie nie znaczą jednak, że można mówić o jakiejkolwiek równowadze w tym konflikcie.

Władze starają się ograniczyć dostęp do stolicy kraju. Dwa dni temu zamknięte zostały lotniska oraz częściowo zablokowany dojazd do Kijowa. Na drogach dojazdowych są patrole (w internecie pojawił się film jak drogówka grozi z automatu kierowcy), które sprawdzają przejeżdżające samochody. Wczoraj zdymisjonowany został Główny Dowodzący Siłami Zbrojnymi – gen. Wolodymyr Zamman. Zastąpił go Jurij Iliin. Gen. Zamman wcześniej miał nie zgodzić się z Janukowyczem odnośnie wprowadzeniu stanu wyjątkowego w celu oczyszczenia Majdanu. Perspektywa jego wprowadzenia, wraz z zablokowaniem połączeń telefonicznych, odcięcie internetu – jest obecnie bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek.

Zablokowane drogi dojazdowe do Kijowa

Карта. Фото: twitter.com/EspresoTV

Карта. Фото: twitter.com/EspresoTV

 

Symboliczną zmianą w relacjach władza-Majdan było oświadczenie powstańców, że złapani przez samoobronę funkcjonariusze służb bezpieczeństwa będą traktowani zgodnie z genewską dotyczącą traktowania jeńców wojennych – to jest nie będzie ich torturować, zapewni udzielenie pomocy medycznej oraz ochrony. Ze sceny Majdanu – próbowano koordynować działania samoobrony przechodząc z retoryki patriotycznej na militarną.

Działania służb porządkowych, milicji oraz postawa prezydenta Janukowycza powoduje wycofanie poparcia przez niektórych urzędników obozu władzy. Najważniejsze oświadczenie wydał Serhij Tihipko, który mówił, że prezydent, p.o. premier i przewodniczący Rady Najwyższej nie kontrolują sytuacji w kraju. Serhij Tihipko jest zastępcą przewodniczącego Partii Regionów – partii władzy trzymającej większość w parlamencie. Do dymisji podał się Jurij Pawlenko – pełnomocnik prezydenta ds. dzieci i młodzieży – po tym jak potwierdziła się informacja o ofiarach śmiertelnych wśród młodzieży, w tym 20 letniej sanitariuszki. Z Partii Regionów zaczęły wychodzić pojedyncze osoby. Niedawno wybrany mer Kijów przeszedł na stronę Majdanu, zapowiedział, że doprowadzi do włączenia niedziałającego od paru dni w centrum stolicy metra. Jego wsparcie w Kijowie może mieć niebagatelne znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń. Do majdanu przyłączył się pułkownik wojsk wewnętrznych wraz z 50 wojskowymi. Na Zachodzie kraju służby porządkowe dystansują się wobec stanowiska władz.

Unijny Slow-motion

Dzisiaj, po rosnącej liczbie ofiar Unia Europejska zdobyła się na działania wychodzące poza wyrażanie zaniepokojenia. Szefowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji przylecieli dziś (20.02.2014)do Kijowa i od godziny 11:00 z przerwami do godz. 16:00 rozmawiali z Janukowyczem (w momencie publikacji nie podano jeszcze rezultatów spotkania). Unia Europejska rozważa wprowadzenie sankcji – i w przypadku braku całkowitego zaprzestania starć jest bardzo prawdopodobne, że zostaną one wprowadzone. Reakcja UE jest jednak spóźniona, i choć bezpośrednią odpowiedzialność za wydarzenia w Kijowie ponosi prezydent Janukowycz i obóz władzy, doprowadzenia do takiej eskalacji przemocy i chaosu w Ukrainie, jest wynikiem pasywności Unii Europejskiej. Brak wzięcia odpowiedzialności za region jak również brak staranności o bezpieczeństwo Unii wynika z krótkowzroczności unijnych administratorów. Administratorów, ponieważ najważniejsze stanowiska w Unii są zajmowane przez biurokratów, a nie polityków. Na razie nie ma efektów „ofensywy” unijnej dyplomacji, jest jednak nadzieja, że obecność ministrów spraw zagranicznych zatrzyma dalszy rozlew krwi. Jednak wątpię by doprowadziła do rozwiązania kryzysu.

Wiktor Janukowycz jeszcze tydzień temu mógł zawrzeć kompromis, że ustępuje ze stanowiska prezydenta, lub sprawuje urząd do końca kadencji i potem nie kandyduje na kolejną kadencję. W zamian za to otrzyma gwarancje bezpieczeństwa  i opuszcza kraj, lub też zamyka się w swojej rezydencji w Meżyhirji. Teraz taki wariant jest dużo mniej prawdopodobny – ponieważ ludzie będą chcieli go doprowadzić przed Trybunał Stanu lub też osądzi go ulica.

Wstyd

W Polsce rozpoczyna się sezon wyborczy. Już niedługo wszyscy przestaną być specjalistami od spraw ukraińskich, a staną się ekonomistami, architektami polskiej przyszłości, wizjonerami i mistrzami ciętej riposty w rozlanej kawie na ławie. Mam nadzieję, że te wybory nie doprowadzą do poczucia wstydu za pasywność polskich polityków i europejskich specjalistów od wyrażania zaniepokojenia. Bo dzisiaj to za późno. Miesiąc temu w tekście Ewakuacja Europy pisałem, że trzeba  zapomnieć o bezpiecznej strefie komfortu, w której żyliśmy przez ostatnie 20 lat. Zgadza się, trzeba zapomnieć.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY