Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Serwis olimpijski: Sportowcy dla Majdanu

Tragiczne wydarzenia na kijowskim Majdanie mają swoje reperkusje również na olimpijskich arenach w Soczi. W piątek ukraińska żeńska sztafeta biatlonowa zwyciężyła w biegu 4×6 km zdobywając pierwszy złoty medal dla Ukrainy. 

Sportowcy ukraińscy w Soczi 2014, źródło: facebook

Sportowcy ukraińscy w Soczi 2014, źródło: facebook

Konferencja prasowa zawodniczek rozpoczęła się od minuty ciszy w hołdzie ofiarom walk w Kijowie, a kapitan drużyny Olena Pidruszna oraz szef Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego Serhij Bubka poinformowali, że medal dedykowany jest ukraińskiemu narodowi.

Już od kilku dni głośno jest o tym, że niektórzy członkowie ukraińskiej reprezentacji postanowili opuścić igrzyska. Nie poinformowano ilu zawodników, z 43-osobowej ekipy, podjęło taką decyzję. Wiadomo jednak, że zrobiła to narciarka alpejska Bogdana Matsotska wraz ze swoim ojcem i jednocześnie trenerem. Na Facebooku pojawiło się oświadczenie Matsotskiej, w którym między innymi czytamy:

Aby pokazać naszą solidarność z tymi, którzy walczą na barykadach Majdanu oraz wyrazić protest przeciwko bandyckiemu prezydentowi i jego służalczemu rządowi rezygnujemy z dalszego udziału w igrzyskach olimpijskich w Soczi.

Niektórzy ukraińscy sportowcy pragnęli uczcić pamięć zabitych zakładając w czwartek (w dniu żałoby narodowej) na stroje sportowe czarne opaski. MKOl nie wyraził jednak na to zgody, motywując swoją decyzję regulaminem. Mimo to w wielu miejscach flaga ukraińska pojawiła się z kirem.

Ponadto sportowcy wydają oświadczenia i udzielają wywiadów, w których deklarują swoje poparcie dla walczących, szacunek dla zabitych i oburzenie dla władz. Z pewnością działania te przyczyniły się do rozpropagowania wiedzy o kijowskiej rewolucji i jej ofiarach. Pojawiają się objawy sympatii w innych ekipach olimpijskich. Burzy to nieco idylliczny obraz święta sportu, jaki udawało się dotychczas realizować. Każdy konflikt o charakterze zbrojnym jest przecież złamaniem antycznej tradycji zawieszenia broni na czas igrzysk.

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY