Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

‘Change.org’ – najszybciej rozwijającą się platforma działań społecznych

Jedna osoba może nie być w stanie zmienić całego świata, jednakże gdy wszyscy zagłosują we wspólnej sprawie, to można zmienić społeczeństwo, miasto i kraj. Na Change.org zebrano już tysiące petycji, i każdy może oddać swój głos na sprawę, którą popiera.

Zrzut z ekranu ze strony chamge.org

Zrzut z ekranu ze strony chamge.org

Dmitrij Savelau, koordynator kampanii change.org na Europę Wschodnią i Azję Środkową  opowiada o tym, jak blog przekształcił się w usługę petycji online.

– Projekt został uruchomiony w 2007 roku i działał przez trzy lata jako blog na temat praw człowieka i niesprawiedliwości społecznej. W 2010 roku stało się jasne, że taki format nie jest już skuteczny. Ben Rattray i Mark Dimas, założyciele bloga, postanowili zapewnić swoim użytkownikom możliwość do tworzenia petycji online, które pozwalają każdej osobie w dowolnym miejscu na świecie napisać petycje. Stworzyli narzędzie, które pozwala ludziom na całym świecie rozwiązywać problemy lokalnie i globalnie. W 2011 roku ‘Change.org’ zaczął wspierać projekt ‘PetitionOnline’. Zespół ‘Change.org’ pomaga autorom petycji w organizacji kampanii, włączaniu ludzi, mediów, tak aby wspólnie rozwiązać problem.

Niestety niektóre kraje z różnych powodów chcą zablokować witrynę ‘Change.org’ lub ograniczyć do niej dostęp. Tak było w Chinach i na Białorusi, a także na niektórych uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Jako że platforma jest zunifikowana językowo, to całkowite zablokowanie jej jest trudnym zadaniem. Poza tym, liczba użytkowników platformy rośnie. W 2011 roku liczba użytkowników Change.org wynosiła 6 mln, w 2014 wzrosła do 45 milionów.

Sukces ‘Change.org’ jest sukcesem ludzi i ich petycji, którzy tworzą naszą platformę. Platforma jest także wielojęzyczna, posiada 10 wersji językowych.

Jednym z przykładów petycji, jakie zyskały ogromne poparcie, była petycja tzw. ‘gwałtów naprawczych w RPA’. Petycję złożyła jedna z poszkodowanych, lesbijka, ofiara gwałtu. Po sukcesie kampanii, którą poparło setki tysięcy osób rząd RPA był zmuszony utworzyć komisję ds. monitorowania i badania tego rodzaju przemocy. Innym przykładem może być kampania antykorupcyjna w Indiach, działająca przeciwko łapówkom.

Czas najwyższy na petycję w sprawie Ukrainy? Więcej informacji o projekcie na stronie change.org.

Dmitrij Savelau będzie jednym z prelegentów podczas Personal Democracy Forum, które odbędzie się w Warszawie  13 i 14 marca. Na konferencję PDF zarejestruj się na tutaj.
.

Eastbook.eu jest patronem medialnym wydarzenia, a Fundacja Wspólna Europa współorganizatorem.

Tekst został opublikowany na stronie Теплица социальных технологий. Czytaj cały wywiad po rosyjsku tutaj.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY