Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

„RosPravosudie.com” – otwierając informacje o systemie sądowym w Rosji

Przed Personal Democracy Forum i Central Open Data Hackathon. Na Eastbook.eu prezentujemy ciekawe obywatelskie projekty z krajów Europy Wschodniej. Gleb Suvorov, aktywista otwartych danych i twórca aplikacji mówi o największym otwartym archiwum informacji dotyczących wyroków sądowych, prawników i sędziów w Rosji.

.

‘RosPravosudie’ to utworzony oddolnie w 2012 roku największy w Rosji katalog, który publikuje informacje o prawnikach, adwokatach (ponad 1 mln.), sędziach (67 tyś.) a także wyrokach rozpraw sądowych (41,8 mln). Skierowany jest przede wszystkim do obywateli i im ma służyć. W bazie znajdują się nie tylko istotne informacje dotyczące wyroków sądowych, ale również przedstawione są statystyki odzwierciedlające sytuację w rosyjskim systemie wymiaru sprawiedliwości.

Gleb Suvorov, zdjęcie profilowe, źroło: Twitter, @GSuvorov

Gleb Suvorov, twórca katalogu, opowiada w jaki sposób powstała platforma:

– Gdy sądy zaczęły masowo publikować wyroki sądowe na swoich stronach, pojawił się poważny problem – trudno było w łatwy sposób dotrzeć do tych informacji. Ci, którzy nie znali systemu sądowego, tracili dużo czasu na wyszukiwanie danych. Potrzebny był mechanizm, który miał za zadanie organizować informacje o wyrokach według akt i statystyk.  Katalog ‘RosPravosudie’ został zaprojektowany jako usługa dla zwykłych ludzi. I to jest cecha unikalna tego projektu.  Że nie jest komercyjny, ani obliczony na zysk dla prawników.

‘RosPravosudie’ to przede wszystkim baza danych, gdzie w orzeczeniach sądowych można wyszukać potrzebne informacje. System działa w prosty sposób – najpierw udostępniane są decyzje wyroków sądowych, które następnie odsyłają do odpowiednich  kategorii. Użytkowników naszego projektu można podzielić na dwie grupy – ludzi z pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami związanymi z wymiarem sprawiedliwości. Dzięki katalogowi mogą dowiedzieć się więcej o innych wyrokach sądowych wydanych przez przez sędziów prowadzących ich sprawę.

Co ciekawe, wielu sędziów odniosło się pozytywnie do idei projektu. Działo się tak dlatego, że w pewnym stopniu ułatwiona zastała im praca. Aby na bieżąco aktualizować bazę danych, raz na kilka dni monitorujemy sądy, i dodajemy udostępnione wyroki do bazy. Za jednym razem jest to około 100 tysięcy wyroków. Na dzień dzisiejszych mamy dane z ponad 41,8 milionów spraw sądowych. Cały czas dokładnie opracowujemy orzeczenia, artykuły prawne i sądowe. Chcielibyśmy, także dotrzeć z portalem do większej ilości obywateli.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie Teplitsy. Technologie dla Społeczeństwa [RU].

Więcej o aplikacjach społecznych

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY