Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Fundacja Energia dla Europy

Ukraiński Łącznik 03-08.03.2014

Obrobiec kandydatką na mera Kijowa

Popularna deputowana Batkiwszczyny Łesia Orobiec zapowiedziała, że wystartuje w majowych wyborach na mera ukraińskiej stolicy. – Kijowie, idę w mery. Cel: zbudować nową Ukrainę, zaczynając od Kijowa – napisała na swojej stronie na Facebooku. Jej kandydatura nie została jednak jeszcze zaakceptowana przez partię, więc jej koledzy i koleżanki z partii dyplomatycznie nazywają oświadczenie Orobiec „inicjatywą własną”. UDAR i Swoboda będą wystawiali własnych kandydatów. Głosowanie odbędzie się 25 maja, tego samego dnia, co wybory prezydenckie.

fot. wikipedia.com/Аимаина хикари

fot. wikipedia.com/Аимаина хикари

Źródło: Kommersant

Naftohaz spłacił dług za styczeń…

Wypełniając istniejące zobowiązania ze stroną rosyjską i niezależnie od gospodarczych trudności w kraju, rozliczyliśmy się z Gazpromem za importowany w styczniu gaz – ogłosił Naftohaz w oficjalnym oświadczeniu.  Firma podkreśla, że prowadzi konsultacje dotyczące spłacenia długu za poprzedni rok. – Podejmujemy wszystkie możliwe działania by zabezpieczyć niezawodną i bezpieczną pracę ukraińskiego systemu przesyłu gazu – pisze Naftohaz.

Źródło: ZN.UA

…ale Gazprom i tak grozi

– Ukraina przestała płacić za gaz. Jest to całkowicie niezgodne z treścią kontraktu i międzynarodową praktyką handlową – powiedział w piątek Aleksiej Miller, szef Gazpromu. – Albo Ukraina spłaci swój dług albo pojawi się ryzyko powrotu do sytuacji z początku 2009 roku – ostrzega. Naftohaz jest winny Rosjanom ok. 1,9 mld dolarów.

Źródło: Liga

Tenjuch: na Krymie jest 16 tysięcy rosyjskich żołnierzy

– Z Federacji Rosyjskiej na Krym wysłano 5,5 tysiąca żołnierzy z wojsk specjalnego przeznaczenia. Tym samy Rosja zwiększyła swój kontyngent na Krymie do 16 tysięcy – powiedział pełniący obowiązki ministra obrony Ihor Tenjuch. Jak podkreśla, poważnie narusza to obowiązujące porozumienia o funkcjonowaniu sił zbrojnych FR na Krymie.

Źródło: Unian

fot. Flickr.com/ssoosay

fot. Flickr.com/ssoosay

Jaceniuk: wypełnimy wszystkie zalecenia MFW

Sytuacja jest trudna. Jedyne co mogę zadeklarować to że rząd wypełni wszystkie zalecenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego – powiedział w czasie wtorkowego spotkania z biznesmenami premier Arsenij Jaceniuk. – Po prostu nie mamy innego wyboru. Posiadanie takiej gospodarki, która żyje z kredytów i nie produkuje dochodów zakończy się katastrofą – powiedział szef rządu.

Źródło: Liga

Awakow zwolnił 90 proc. kierownictwa MSW

– Konieczna jest całkowita lustracja kadry kierowniczej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zarówno w centrali, jak i w regionach. Do tej pory zwolniono 90 proc. z nich – napisał na swojej stronie na Facebooku minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Podkreślił, że jego priorytetem jest jak najszybsze usunięcie ze struktur skorumpowanych urzędników i przywrócenie sprawnego funkcjonowania struktur MSW.

Źródło: ZN.UA

„Jaceniuk będzie rządził co najmniej do 2015”

Działania nowego gabinetu określą polityczną przyszłość Arsenija Jaceniuka – uważa politolog Jewhen Magda. Jego zdaniem sam Jaceniuk pozostanie premierem co najmniej do lutego 2015 roku, ale skład rządu będzie się zmieniał. Polityczne koszty reform i decyzji Rady Ministrów zdecydują również o pozycji Jaceniuka przed wyborami prezydenckimi.

Źródło:Korrespondent

żołnierz pomnik

Nowy szef dyplomacji: możemy liczyć tylko na siebie

Jeżeli dojdzie do agresji ze strony Rosji, będziemy musieli prosić o pomoc. Ale musimy zrozumieć, że możemy liczyć tylko na siebie. Nikt poza nami nie ochroni naszej ojczyzny, nikt nie zrobi tego tak jak my – powiedział pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Andrij Deszczyca. Jak poinformował, do tej pory wszystkie państwa uznały nowy rząd za legalną władzę. – Odbyłem spotkanie z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego. Był na nim także przedstawiciel ambasady Federacji Rosyjskiej – powiedział Deszczyca. Zapowiedział również, że nowe władzę są gotowe podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską w każdym momencie.

Źródło: Kommersant

Facebook Comments

Fundacja Energia dla Europy jest polską organizacja pozarządową, której celem jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej na rzecz projektowania, inicjowania i wspierania rozwiązań w zakresie polityki ustrojowej, rodzinnej i zagranicznej. FEdE prowadzi badania opinii społecznej, sporządza analizy, raporty i ekspertyzy. Do najważniejszych projektów Fundacji należy Obserwatorium Rodzinne (obserwatoriumrodzinne.pl), Energia Bezpieczeństwo Europa (ebe.org.pl) praz "Ukraiński Łącznik". Więcej o działalności Fundacji można przeczytać na stronie fede.org.pl.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY