Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Coraz trudniejsza sytuacja Tatarów na Krymie

Krymscy Tatarzy odmówili udziału w referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Po wczorajszym przemówieniu Władimira Putina potwierdzającym aneksję półwyspu przez Federację Rosyjską krymscy Tatarzy coraz bardziej obawiają się o swoje życie.

Flaga Tatarów Krymskich. Autor: SuperSayenZ. Źródło: deviantart.com

Flaga Tatarów Krymskich. Autor: SuperSayenZ. Źródło: deviantart.com


– Był okres, gdy Tatarzy doznali wielu niesprawiedliwości i prześladowań, ale to już przeszłość. Powrócili na swoje ziemie, pielęgnują swoje tradycje, język i wiarę – powiedział podczas swojego wczorajszego (18.03.2014) orędzia prezydent Władimir Putin. Rosyjski przywódca obiecał, że zrobi wszystko, by zrehabilitować do końca naród tatarski, a także zapewnił, że język krymsko-tatarski będzie jednym z oficjalnych języków na Krymie.

Tatarzy nie wierzą jednak w zapewnienia głowy rosyjskiego państwa. – Nasze stanowisko nie uległo zmianie. Tak jak wcześniej opowiadamy się za integralnością terytorialną Ukrainy. Krym powinien pozostać częścią Ukrainy – powiedział po orędziu prezydenta Rosji Nariman Dżeljal, zastępca przewodniczącego Medżlisu. Potwierdził tym samym nieugiętą postawę Tatarów wobec rosyjskiej agresji na Krymie bojkotujących niedzielne „referendum” i jednoznacznie sprzeciwiających się idei przyłączenia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej.

W związku z sytuacją na Krymie sytuacja Tatarów jest coraz trudniejsza. Na drzwiach i bramach wielu tatarskich domów pojawiły się krzyżyki, prawdopodobnie będące dziełem rosyjskich aktywistów. W ten sposób krymscy separatyści przypominają rdzennym mieszkańcom półwyspu o stalinowskich represjach na narodzie tatarskim z 1944 r., gdy bolszewickie służby porządkowe oznaczały krzyżykami mieszkania mieszkańców Krymu podejrzanych o kolaboracje z niemieckimi nazistami.

Wczoraj natomiast odbył się w Symferopolu pogrzeb Reszata Ametowa, brutalnie zamordowanego przez nieznanych sprawców. 38-latek zaginął na początku marca i został odnaleziony w ostatnią sobotę. Według relacji świadków Ametow wziął udział w akcji protestacyjnej przeciwko aneksji Krymu skąd został uprowadzony przez zamaskowanych ludzi. Na jego ciele odnaleziono ślady pobicia i tortur. Mężczyzna osierocił troje niepełnoletnich dzieci. Kilka dni temu jeden z liderów krymskich Tatarów, Mustafa Dżemilew zwrócił się z apelem o interwencję Sojuszu Północnoatlantyckiego „zanim dojdzie do masakry”.

Zobacz relację z pogrzebu zamordowanego Tatara:

Źródła: pravda.com.ua, korrespondent.net, radiosvoboda.org

Przeczytaj wywiad z Lenurem Kerymowem, działaczem praw człowiek, Tatarem krymskim – WYWIAD

Zobacz film o współczesnej historii Tatarów na Krymie (jęz. ang.):

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY