Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Emirat Kaukaski: Umarł emir, niech żyje emir

Dwa miesiące po tym, jak czeczeński prezydent Ramzan Kadyrow ogłosił, że ma niezbite dowody na śmierć Doku Umarowa, niezależne media kaukaskie lakonicznie potwierdziły tę informację. Szef Emiratu Kaukaskiego zmarł najpewniej w wyniku wcześniej odniesionych ran, jeszcze w ubiegłym roku.

Więcej o Emiracie Kaukaskim na Eastbook.eu 

Doku Umarow w czasie drugiej wojny czeczeńskiej. Autor: kavkazcenter.com, źródło: Wikimedia Commons

Doku Umarow w czasie drugiej wojny czeczeńskiej. Autor: kavkazcenter.com, źródło: Wikimedia Commons

Równolegle poinformowano o wyborze nowego emira podziemnej organizacji. Został nim Ali Abu-Muhammad (Aliaschab Kebekow), czterdziestodwuletni Awar pochodzący z Dagestanu. Jest to dotychczas mało znany sędzia najwyższego sądu szariackiego w Dagestanie, a potem w całym Emiracie. W pojawiających się komentarzach najczęściej mówi się o zaskoczeniu wyborem tej osoby oraz o przejęciu pełni władzy w wirtualnym państwie przez przedstawicieli narodów Dagestanu. Dotychczas zdecydowaną przewagę mieli terroryści z Czeczenii. Ostatnie lata potwierdzają jednak, że najbardziej niestabilnym regionem Kaukazu Północnego jest Dagestan i to stąd rekrutuje się większość bojowników.

Względny spokój podczas zakończonych niedawno igrzysk olimpijskich mógł być związany ze śmiercią Umarowa i pewnym stanem zawieszenia, a być może skonfliktowania poszczególnych grup przed wyborem nowego emira. Częściej jednak mówi się o zamknięciu i militaryzacji obszaru wokół Soczi, skuteczności działań służb specjalnych poszczególnych republik północnokaukaskich oraz odpłynięciu licznych mudżahedinów do Syrii.

Niezwykle trudno przewidzieć czy w najbliższym czasie nastąpi intensyfikacja działań islamskiego podziemia poza Kaukazem. Bardziej prawdopodobne jest prowadzenie lokalnych wojen w poszczególnych republikach, ze szczególnym natężeniem na terenie Dagestanu.

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY