Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Federalizacja Ukrainy była przygotowywana od dawna

Każda rewolucja, kończy się kontrrewolucją. Majdan może pociągnąć za sobą nieuniknione następstwa, z których nie wszystkie będą pozytywne. Protest obudził bestię nie tylko w Putinie, a również w przeciwnikach eurorewolucji, rozgrywających obecnie znajomy scenariusz zajęcia gmachów publicznych, wzniesienia barykad i stawiania ultimatów.

Захваченное здание СБУ в Донецке. Фото: ostro.org

Gmach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Doniecku został zajęty. Zdjęcie: ostro.org

Pod flagą Rosji

Prorosyjskie organizacje w Ukrainie działają już od dawna. Od czas do czasu wychodzą na wiece. Mają swoje strony w Internecie, fanpage w sieciach społecznościowych. Dawniej media pisały o nich raczej dla rozrywki. Żadna władza nie prowadziła przeciwko nim walki. Broń Boże! Mamy demokrację. Każdy ma prawo do własnej opinii i możliwość wyrażania swoich poglądów.

Ostatnio w Doniecku protestowała nawet zakazana separatystyczna organizacja „Doniecka Republika”. 6 kwietnia br. sytuacja zaogniła się już nie po raz pierwszy. Prorosyjscy aktywiści w Charkowie i Doniecku zdobyli szturmem gmachy obwodowych administracji państwowych.

W Doniecku nożem ścięto z flagsztoku flagę Ukrainy, a zamiast niej wywieszono rosyjską. Zajęciu obwodowej administracji państwowej towarzyszyła bijatyka. Milicjantom wydzierano tarcze, rzucano w nich petardami. Przez protestujących wygłoszona została rezolucja, wymagająca niezwłocznego zwołania nadzwyczajnej sesji Donieckiej Rady Obwodowej i uchwalenia przez nią decyzji o przeprowadzeniu referendum na temat przyłączenia do Federacji Rosyjskiej. 7 kwietnia zwolennicy federalizacji Ukrainy obwieścili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej.

 

6 kwietnia w Charkowie kilkaset zwolenników federalizacji w ciągu 10 minut odepchnęli blisko dwustu milicjantów z tarczami, strzegących wejścia do obwodowej administracji państwowej. Z okna na piętrze, gdzie znajduje się izba przyjęć szefa administracji, jeden z demonstrantów wywiesił flagę Rosji. Rano, 7 kwietnia, milicjantom udało się przejąć kontrolę nad częścią budynku, jednak sytuacja nadal jest napięta.

 

W Ługańsku protestujący zdobyli szturmem gmach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Lokalny wydział SBU został  zmuszony do uwolnienia części zatrzymanych w sobotę prorosyjskich demonstrantów.

A co na to nowa władza?

Po niedzielnych wydarzeniach pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy, przewodniczący parlamentu, Oleksandr Turczynow, zwołał pilną naradę kierowników ministerstw siłowych i służb porządkowych. Objął on osobistą kontrolę nad zarządzaniem sytuacją, która ma miejsce w obwodach Donieckim i Ługańsim wskutek separatystycznych protestów.

Minister spraw wewnętrznych, Arsen Awakow, o wszystko oskarżył Moskwę.

Rosjanie destabilizują sytuację w kraju. Putin i Janukowycz zarządzili i zapłacili za ostatnią falę separatystycznych niepokojów na wschodzie kraju – w Ługańsku, Doniecku, Charkowie. Ludzi zebrało się niewielu, ale są bardzo agresywni. W Doniecku do tłumu szturmujących budynek zaprowadzono dużo dzieci i kobiet. Prowokują spowodowanie konfliktu z rozlewem krwi i ofiarami. Odpowiem tak separatystom, jak też zapaleńcom wymagającym za wszelką cenę położyć kres rozruchom. Sytuacja znajdzie się pod kontrolą bez rozlewu krwi. Taki rozkaz mają funkcjonariusze sił porządkowych – to prawda. Ale prawda jest też taka, że nikt nie będzie pokojowo tolerować bezprawia ze strony prowokatorów. Inicjatorów i podżegaczy spotka sprawiedliwość. MSW nie będzie strzelać do ludzi – na garstkę opłaconych prowokatorów wśród protestujących jest wielu oszukanych, wielu przybyłych za pieniądze, – napisał na profilu Facebook.

Wiemy, że w tamtym czasie pierwszy wicepremier Ukrainy, Witalij Jarema, wyruszył do Doniecka, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Andrij Parubij, oraz szef SBU, Walentyn Naływajczenko, – do Ługańska, a minister spraw wewnętrznych, Arsen Awakow, znajduje się w Charkowie.

Wielu użytkowników sieci społecznościowych nawoływało do aresztowania liderów i aktywistów wszystkich organizacji separatystycznych. I wprawdzie należałoby to uczynić jak najszybciej, aby przynajmniej w ten sposób przejąć kontrolę nad sytuacją.

Przygotowanie kontra spontaniczność

Czyżby nie było dawniej w Ukrainie sił, szerzących ideę federalizacji, która dzisiaj jest równoznaczna z utratą Południa i Wschodu kraju i zwycięstwem Rosji? Przypomnijmy sobie program organizacji „Ukraiński wybór” założonej przez Wiktora Medwedczuka (byłego szefa Administracji Prezydenta i głównego doradcy Putina ds. Ukrainy), który od 2012 roku mówi o federalizacji. Trudno uwierzyć w to, że podział Ukrainy nie był przygotowywany zawczasu. Majdan raczej został katalizatorem, a sytuacja porewolucyjna – właściwym momentem do urzeczywistnienia tych planów. Niektórzy są zdania, że zajęcie Krymu odbyło się spontanicznie. Nie biorą zapewne pod uwagę ten fakt, że założona w 2008 roku partia „Rosyjska Jedność” („Русское единство”) regularnie zajmowała się prorosyjską agitacją. Nie ważne, że podczas wyborów do Rady Najwyższej Krymu w 2010 roku ta siła polityczna uzyskała zaledwie 4,02 % głosów i uplasowała się na piątym miejscu (3 ze 100 mandatów parlamentarnych). Lider partii, Siergiej Aksionow, wbrew prawu został mianowany na stanowisko premiera samozwańczej republiki.

Majdan nie tylko spowodował przyśpieszone uruchomienie mechanizmów destabilizacji przez kremlowskich ideologów, ale „zalegalizował” bardzo wygodny model protestu. – Jeśli mieliście prawo do palenia opon i rzucania koktajlami mołotowa, to dlaczego nam tego robić nie wolno? – pytają się prorosyjscy aktywiści. Nie oznacza to jednak, że Majdan jest zjawiskiem negatywnym. Po prostu sytuacja w Ukrainie jest niestabilna, co stwarza niebezpieczeństwo utraty terytoriów na południu i wschodzie. O tym mówiono, tego się obawiano. Politycy zapewniali nas: – Oddaliśmy Krym, aby Putin nie ruszył dalej. A apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Ludmiła Slesarewa

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY