Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Kreml domaga się przesunięcia wyborów prezydenckich na Ukrainie

Przedstawiciele rosyjskich władz domagają się przesunięcia terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie. Niestabilna sytuacja na wschodzie i południu kraju stanowi dla Rosjan argument dla odłożenia w czasie wyboru głowy państwa i zachowania instytucjonalnego paraliżu Ukrainy.

Kreml. Źródło: wikimedia.org

Kreml. Źródło: wikimedia.org

Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Wladislaw Grib zaapelował (05.05.2014) dziś do ONZ i Rady Europy o przeniesienie terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie zaplanowanych na 25 maja. – Będziemy namawiać naszych zagranicznych kolegów do poparcia naszej propozycji – powiedział rosyjski polityk. Jego zdaniem w warunkach krwawych starć na terenie całego kraju nie możliwe jest zapewnienie bezpiecznego i wolnego głosowania.

Apel wiceprzewodniczącego Dumy to kolejna wypowiedź przedstawiciela władz Federacji Rosyjskiej w sprawie majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wcześniej rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że w warunkach przemocy, gdy giną ludzie, idea przeprowadzenia wyborów w tym miesiącu jest „absurdalna”. – Po tym wszystkim co wydarzyło się w Odessie, w sytuacji gdy rozkręca się spirala konfrontacji, nie rozumiemy, o jakich wyborach mowa – stwierdził Pieskow.

Wezwanie do odłożenia wyborów stanowi jeden z głównych celów rosyjskiej polityki wobec Kijowa. Kreml konsekwentnie dąży do pozbawienia obecnych władz Ukrainy międzynarodowej legitymacji i odtworzenia sprawnego aparatu państwowego. W przypadku przeprowadzenia wyborów Rosja najprawdopodobniej będzie sabotować jej wyniki wskazując, że nie z powodu niestabilnej sytuacji na Ukrainie nie wszyscy uprawnieni do głosowania mogli wziąć udział w głosowaniu.

Źródła: ria.ru, prawda.com.ua

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY