Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Zachodnie sankcje wobec Rosji – kto, co i dlaczego – aktualizacja

Unia Europejska i Stany Zjednoczone ogłosiły wprowadzenie sankcji wobec osób odpowiedzialnych za działania naruszające integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Na ogłoszonych najpierw 17 marca, a następnie kilkukrotnie uzupełnionych listach znajdują się zarówno rosyjscy jak i ukraińscy politycy oraz wysoko postawieni urzędnicy państwowi. Czym różnią się sankcje Unii Europejskiej od reakcji USA?

"Architekci" przyłączenia Krymu do Rosji podczas orędza prezydenta Rosji. Źródło: kremlin.ru

„Architekci” przyłączenia Krymu do Rosji podczas orędzia prezydenta Rosji. Źródło: kremlin.ru


Wprowadzenie sankcji przez USA i UE wobec rosyjskich i ukraińskich polityków 17 i 21 marca było bezpośrednią reakcją na przeprowadzone 16 marca „referendum” na Krymie, w którym według oficjalnych wyników 97% głosujących opowiedziało się za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z decyzją podjętą przez szefów MSZ państw członkowskich Unii sankcjami w postaci restrykcji dotyczących podróżowania i zamrożenia aktywów finansowych zostało objętych 21 osób, a 21 marca lista została uzupełniona o kolejne 11 nazwisk. Biuro Sekretarza Stanu USA ogłosiło 17 marca, że analogiczne restrykcje dotkną 11 wysokich rangą przedstawicieli władz Rosji i Autonomicznej Republiki Krymu, również rozszerzając listę osób kilka dni później o kolejnych 20.

– Podejmowanie dalszych prowokacji przez Rosję będzie skutkowało tylko i wyłącznie jej dalszą izolacją i zmniejszeniem jej roli na świecie – powiedział prezydent USA Barak Obama podczas konferencji prasowej 20 marca.  Z kolei Catherine Ashton, która choć tym razem nie wyraziła w kontekście sytuacji na Ukrainie „głębokiego zaniepokojenia”, to w swoim stylu stwierdziła, iż Unia Europejska „żałuję, że Rosja jak dotąd nie zaangażowała się w negocjacje z Ukrainą”. Ponadto przywódcy państw wchodzących w skład G7 (czyli G8, ale bez Rosji) zapowiedzieli, że wstrzymane zostały przygotowania do czerwcowego szczytu, który miał odbyć się w rosyjskim Soczi. Sankcje wobec wysokich rangą rosyjskich i ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za naruszenie integralności ukraińskiego państwa zostały wprowadzone także przez Japonię, Kanadę i Australię.

Jak poinformowało rosyjskie MSZ szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow w trakcie rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry’m miał powiedzieć, że sankcje Zachodu „są nie do przyjęcia” i „nie pozostaną bez następstw”. Wicepremier Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Rogozin, który został objęty amerykańskimi restrykcjami, odniósł się do nich w sposób lekceważący pisząc na twitterze: – Towarzyszu @BarackObama, a co mają zrobić ci, którzy nie mają ani kont ani majątku zagranicą? Czy też pan o tym nie pomyślał?.

 

Równie beztrosko wobec zachodnich restrykcji podchodzi Władisław Surkow: – To wielki zaszczyt dla mnie. Nie mam kont za granicą. W USA interesuje mnie jedynie Tupac Shakur, Allen Ginsberg i Jackson Pollock. Nie potrzebuje wizy, by mieć dostęp do ich twórczości. Nic nie straciłem. Najbardziej przebojową wypowiedzią wykazał się jednak Michaił Dworkowicz, brat wicepremiera Rosji Arkadego Dworkowicza, który napisał na twitterze: – Od dziś przestaje używać amerykańskich produktów. Przyjaciele, dołączajcie! – wezwał Rosjanin. Internauci szybko zwrócili uwagę, że swój wpis Dworkowicz umieścił na amerykańskim serwisie społecznościowym używając iPhone’a.

W odpowiedzi na zachodnie restrykcje Moskwa wprowadziła własne sankcje wobec przedstawicieli Stanów Zjednoczonych (ale już nie Unii Europejskiej). Zakazem wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej objętych zostało dziewięciu polityków amerykańskich: senator John McCain, senator Harry Reid, Mary Landrieu, John Boehner i Benjamin Rhodes. Senator McCain napisał na Twitterze, że rosyjskie sankcje to dla niego powód do dumy: – Rozumiem, że to oznacza, iż mój wiosenny urlop na Syberii został anulowany, udziały w Gazpromie stracone i tajny rachunek bankowy w Moskwie zamrożony – napisał amerykański polityk.

I guess this means my spring break in Siberia is off, Gazprom stock is lost & secret bank account in Moscow is frozen http://t.co/TgwZneD4HY

— John McCain (@SenJohnMcCain) March 20, 2014

Kolejna, trzecia odsłona sankcji wobec władz w Moskwie nastąpiła 28 kwietnia. W oświadczeniu administracja amerykańskiego Departamentu Stanu tłumaczyła tę decyzję „kontynuacją przez Rosję nielegalnej interwencji na Ukrainie i podejmowaniem prowokacyjnych działań podważających ukraińską demokrację i będących zagrożeniem dla pokoju, bezpieczeństwa, stabilności, niezależności i integralności terytorialnej ukraińskiego państwa”.  Oficjalny komunikat Unii Europejskiej był o wiele bardziej lakoniczny – stwierdza jedynie konieczność, „z uwagi na powagę sytuacji”, dodania kolejnych osób do listy objętych sankcjami „w związku z ich działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy”. Wprowadzenie kolejnych restrykcji przez UE i USA związane jest z niewypełnieniem przez Federację Rosyjską warunków porozumienia z Genewy dotyczącego deeskalacji sytuacji na Ukrainie (przeczytaj: Bez przełomu w Genewie). Ogółem amerykańskie sankcje objęły siedmiu Rosjan oraz aktywa 17 rosyjskich firm, zaś unijne 15 osób.

12 maja, czyli dzień po przeprowadzeniu tzw. referendów w Doniecku i Ługańsku, ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zgodzili się na kolejne rozszerzenie listy osób objętych sankcjami. Tym razem „niezbędne środki, aby uniemożliwić wjazd na terytoria” Unii Europejskiej oraz „zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów ekonomicznych” zostało zastosowane wobec 13 osób oraz 2 krymskich firm, które miały zostać skonfiskowane ukraińskim właścicielom po aneksji Krymu przez Rosję. Europejscy ministrowie od razu zastrzegli się, że to nie jest zapowiadany przez nich „trzeci etap” sankcji. Ten podobno cały czas jest w zapasie i może objąć poszczególne sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli Rosja „będzie przeszkadzała w przeprowadzeniu ukraińskich wyborów prezydenckich”.

Ogółem na liście UE jest 61 obywateli Rosji i Ukrainy i 2 firmy, a na amerykańskiej 38 osób i 19 firm.

Pełna lista osób objętych unijnymi sankcjami 17 marca (wraz z uzasadnieniem podanym w oficjalnym dokumencie unijnym):

Ukraińcy:

Siergiej Aksjonow – mianowany w lutym przez Radę Najwyższą Krymu pod naciskiem prorosyjskich sił premierem Krymu.

Władimir Konstantinow – przewodniczący krymskiego parlamentu. Wzywał mieszkańców półwyspu do głosowania za niepodległością od Ukrainy.

Rustam Temirgalijew – wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu, który aktywnie lobbował na rzecz włączenia Krymu w obręb Federacji Rosyjskiej.

Denis Bierezowski – mianowany 1 marca 2014 r. dowódcą ukraińskiej marynarki, który przeszedł na stronę rosyjską. Prokuratura Generalna w Kijowie wszczęła przeciwko niemu postępowanie w sprawie zdrady.

Aleksiej Czalij – wybrany 23 lutego na burmistrza Sewastopola. Aktywnie włączając się w kampanię na rzecz włączenia miasta do Federacji Rosyjskiej.

Piotr Zima – 3 marca wybrany na szefa służb bezpieczeństwa przez „premiera” Aksjonowa. Według UE przekazywał rosyjskim służbom informacje dotyczące działających na Krymie obrońców praw człowieka i aktywistów z Majdanu.

Jurij Żerebcow – sekretarz przewodniczącego  krymskiego parlamentu. Jeden z głównych organizatorów „referendum”.

Siergiej Cekow – wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Krymu, który był jednym z pierwszych krymskich polityków, który publicznie zaapelował o włączenie półwyspu do Rosji.

Rosjanie:

Wiktor Ozerow – szef komisji bezpieczeństwa i obrony w rosyjskiej Radzie Federacji. Publicznie popierał użycie rosyjskich sił na Ukrainie.

Andriej Kliszas – szef komisji konstytucyjnej Rady Federacji, który w wystąpieniach stwierdzał, że „ukraiński prezydent wspiera prośbę władz Krymu, aby prezydent Rosji zapewnił całkowitą ochronę mieszkańców Krymu”.

Nikołaj Ryżkow, Jewgienij Buszmin, Władimir Dżabarow, Aleksandr Totunow, Oleg Pantelejew – członkowie poszczególnych komisjie Rady Federacji, którzy publicznie opowiadali się za zbrojną interwencją na Ukrainie.

Siergiej Mironow – członek Dumy, który był inicjatorem uchwały Rady Federacji zezwalające na użycie rosyjskich wojsk na terenie Krymu.

Siergiej Żelezniak, Leonid Słucki – członkowie Dumy aktywnie wspierający aneksję Krymu.

Aleksandr Witko, Anatolij Sidorow, Aleksandr Galkin – rosyjscy dowódcy wojskowi, których jednostki uczestniczyły w akcji na Krymie.

 

Pełna lista osób objętych 17 marca sankcjami Stanów Zjednoczonych (amerykański Departament Stanu ogłosił, że zostały one objęte restrykcjami ze względu na zajmowane stanowiska państwowe).

Rosjanie:

Władisław Surkow – były premier Rosji, bliski doradca prezydenta Władimira Putina.

Siergiej Głaziew – doradca prezydenta ds. regionalnej integracji gospodarczej.

Leonid Słucki – szef komitetu rosyjskiej Dumy Państwowej ds. Wspólnoty Niepodległych Państw i związków z rodakami za granicą

Andriej Kliszas – szef komisji konstytucyjnej Rady Federacji

Walentina Matwijenko – przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej

Dmitrij Rogozin – wicepremier Rosji ds. przemysłu obronnego i kosmicznego

Jelena Mizulina – deputowana do Dumy Państwowej

Ukraińcy:

Siergiej Aksjonow – samozwańczy premier Autonomicznej Republiki Krymu

Władimir Konstantinow – przewodniczący parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu

Wiktor Medwedczuk – lider ugrupowania „Ukraiński Wybór”, wspierał finansowo reżim Wiktora Janukowycza i angażował się w akcje podważające procesy demokratyczne na Ukrainie. Jego działalność zagraża pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności, niepodległości i terytorialnej integralności Ukrainy.

Wiktor Janukowycz – były prezydent Ukrainy. Jego działalność zagrażała pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności, niepodległości i terytorialnej integralności Ukrainy.

 

Pełna lista osób objętych unijnymi sankcjami 21 marca (wraz z uzasadnieniem podanym w oficjalnym dokumencie unijnym):

Ukraińcy:

Michaił Małyszew – członek krymskiej komisji wyborczej odpowiedzialny za organizację referendum na Krymie

Walery Miedwiediew – członek krymskiej komisji wyborczej odpowiedzialny za organizację referendum na Krymie

Rosjanie:

Dmitrij Rogozin, Siergiej Głaziew, Walentina Matwijenko, Władisław Surkow, Jelena Mizulina –osoby objęte także sankcjami USA z 17 marca

Siergiej Naryszkin – przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej publicznie popierający przyłączenie Krymu do Rosji.

Dmitrij Kisielow – szef agencji informacyjne „Rossija Siegodnia” odpowiedzialny za rządową propagandę popierającą rosyjską interwencję na Krymie

Aleksandr Nosatow – zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej odpowiedzialny za kierowanie rosyjskimi siłami zbrojnymi

Walery Kulikow– zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej odpowiedzialny za kierowanie rosyjskimi siłami zbrojnymi

Igor Turczeniuk  – głównodowodzący rosyjskich oddziałów rozmieszczonych na Krymie

 

Pełna lista osób objętych sankcjami Stanów Zjednoczonych 21 marca (wraz z uzasadnieniem Departamentu Stanu)

Rosjanie:

Wiktor Ozierow, Władymir Dżabarow, Jewgienij Buszmin, Mikołaj Ryżkow, Siergiej Żelezniak, Siergiej Mironow, Aleksandr Totunow, Oleg Pantelejew osoby objęte także sankcjami UE z 17 marca

Siergiej Naryszkin – objęty sankcjami UE z 21 marca

Wiktor Iwanow – bliski współpracownik Władimira Putina, były członek Rady Bezpieczeństwa FR, szef potężnej federalnej służby antynarkotykowej.

Igor Siergun – szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał broni. Odpowiedzialny za działania oficerów GRU na wschodniej Ukrainie.

Siergiej Iwanow – szef administracji Prezydenta FR

Aleksiej Gromow – pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Aleksiej Gromow

Andriej Fursenko – doradca prezydenta FR

Władymir Jakunin – bliski przyjaciel Władimira Putina, prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych

Władimir Kożin – szef wydziału gospodarczego administracji prezydenta FR

Giennadij Timczenko – przyjaciel Władimira Putina, właściciel przedsiębiorstwa naftowego Gunvor, w których udziały ma mieć prezydent FR

Jurij Kowalczuk – uważany jest za bankiera Putina, współwłaściciel i przewodniczący rady nadzorczej  Banku Rossija.

Arkady i Boris Rotenbergowie – byli sparingpartnerzy Putina z czasów kariery judoki prezydenta Rosji. Mieli dorobić się astronomicznych pieniędzy na inwestycjach w trakcie przygotowań do Olimpiady w Soczi.

Amerykańskimi sankcjami został też objęty Bank Rossija posiadający ok. 10 mld aktywów.

 

Pełna lista osób objętych sankcjami Federacji Rosyjskiej

Caroline Atkinson – zastępca doradcy Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego

Daniel Pfeiffer – doradca prezydenta USA

Benjamin Rhodes – doradca prezydenta USA

Harry Reid (w oficjalnym dokumencie rosyjskim błędnie podpisany Reed) – senator

John Boehner – spiker amerykańskiego senatu

Robert Menendez – przewodniczący komisji amerykańskiego senatu ds. zagranicznych

Mary Landrieu – senator

John McCain – senator

Daniel Coats – senator

 

Pełna lista osób objętych sankcjami Stanów Zjednoczonych 28 kwietnia:

Oleg Bieławiencew – Pełnomocny przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej w tzw. „Okręgu Federalnym Krymu”. Tymczasowy członek Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Odpowiedzialny za wdrożenie uprawnień konstytucyjnych rosyjskiego szefa państwa na terytorium anektowanej Republiki Autonomicznej Krymu.

Siergiej Czemieziew – szef korporacji Rostec – największego rosyjskiego koncernu zbrojeniowego, który ma niemal monopol na eksport broni z Rosji.

Dmitrij Kozak – wicepremier, odpowiedzialny za nadzór nad integracją anektowanej Republiki Autonomicznej Krymu z Federacją Rosyjską.

Jewgienij Murow – szef Federalnej Służby Ochrony

Aleksiej Puszkow – szef komitetu ds. międzynarodowych Dumy Państwowej

Igor Sieczin – prezes koncernu Rosnieft

Wiaczesław Wołodin – pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta FR

 

Pełna lista firm sankcjami Stanów Zjednoczonych 28 kwietnia:

AQUANIKA

AVIA GROUP LTD

VIA GROUP NORD LLC

CJSC ZEST

INVESTCAPITALBANK

SOBINBANK

SAKHATRANS LLC

SMP BANK

STROYTRANSGAZ GROUP

STROYTRANSGAZ HOLDING

STROYTRANSGAZ LLC

STROYTRANSGAZ OJSC

STROYTRANSGAZ-M LLC

THE LIMITED LIABILITY COMPANY INVESTMENT COMPANY ABROS

TRANSOIL

VOLGA GROUP

 

Pełna lista osób objętych sankcjami Unii Europejskiej 28 kwietnia:

Dmitrij Kozak – objęty sankcjami USA z 28 kwietnia

Oleg Bieławiencew – objęty sankcjami USA z 28 kwietnia

Oleg Saweljew– Minister ds. Krymu. Odpowiedzialny za integrację anektowanej Republiki Autonomicznej Krymu z Federacją Rosyjską.

Sergiej Menjałło – Pełniący obowiązki gubernatora anektowanego ukraińskiego miasta Sewastopol.

Olga Kowatidi – Członek Rady Federacji Rosyjskiej ze strony anektowanej Republiki Autonomicznej Krymu.

Ludmiła Szwiecowa – Wiceprzewodnicząca Dumy Państwowej, Jedna Rosja – Odpowiedzialna za inicjowanie przepisów przewidujących integrację anektowanej Republiki Autonomicznej Krymu z Federacją Rosyjską.

Sergiej Niewierow – Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, Jedna Rosja. Odpowiedzialny za inicjowanie przepisów przewidujących integrację anektowanej Republiki Autonomicznej Krymu z Federacją Rosyjską.

Igor Siergun – objęty sankcjami USA z 21 marca

Walerij Gierasimow – Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, generał armii. Odpowiedzialny za masowe rozmieszczenie wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą i za brak deeskalacji sytuacji.

German Prokopiw – Aktywny przywódca „Straży Ługańska”. Brał udział w zajęciu budynku regionalnego biura Służby Bezpieczeństwa w Ługańsku, z okupowanego budynku zarejestrował na wideo przesłanie do prezydenta Putina i Rosji. Ma ścisłe związki z „Armią Południowo-Wschodnią”.

Walerij Bołotow– Jeden z przywódców separatystycznej grupy „Armia Południowo-Wschodnia”, która okupowała budynek Służby Bezpieczeństwa w regionie Ługańska. Oficer w stanie spoczynku. Przed zajęciem budynku wraz z innymi współsprawcami był w posiadaniu broni dostarczonej nielegalnie z Rosji i od lokalnych grup przestępczych.

Andriej Purgin – Przywódca „Republiki Donieckiej”, aktywny uczestnik i organizator działań separatystycznych, koordynator działań „turystów rosyjskich” w Doniecku. Współzałożyciel „Inicjatywy obywatelskiej Donbasu na rzecz Unii Eurazjatyckiej”.

Denis Puszylin – Jeden z przywódców Donieckiej Republiki Ludowej. Uczestniczył w zajęciu i okupacji administracji regionalnej. Aktywny rzecznik separatystów.

Sergiej Gennadewicz – Jeden z przywódców radykalnej ideowo organizacji Ludowa Milicja Donbasu. Brał czynny udział w zajęciu licznych budynków w regionie Doniecka.

Igor Striełkow – Uznany za pracownika Głównego Zarządu Wywiadowczego sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU). Uczestniczył w incydentach w Słowiańsku. Jest asystentem ds. bezpieczeństwa Sergeya Aksionova, samozwańczego premiera Krymu.

 

Pełna lista osób objętych sankcjami Unii Europejskiej 12 maja (wraz z uzasadnieniem podanym w oficjalnym dokumencie unijnym)::

Wiaczesław Wołodin – Pierwszy zastępca szefa Administracji Prezydenta Rosji. Odpowiada za nadzór nad polityczną integracją z Federacją Rosyjską zaanektowanego ukraińskiego regionu Krymu.

Władimir Szamanow – Dowódca rosyjskich sił powietrznych, generał broni. W ramach swojej wysokiej funkcji odpowiada za rozmieszczanie rosyjskich sił powietrznych na Krymie.

Władimir Pligin – Przewodniczący Komisji Prawa Konstytucyjnego w Dumie. Odpowiada za umożliwianie przyjmowania ustawodawstwa w sprawie zaanektowania Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską.

Piotr Jarosz – Pełniący obowiązki szefa urzędu Federalnych Służb Migracyjnych dla Krymu. Odpowiada za systematyczne i szybkie wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Krymu.

Oleg Koziura – Pełniący obowiązki szefa urzędu Federalnych Służb Migracyjnych dla Sewastopola. Odpowiada za systematyczne i szybkie wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Krymu.

Wiaczesław Ponomariow – Samozwańczy burmistrz Słowiańska. Ponomariew wezwał Władimira Putina do wysłania rosyjskich wojsk w celu ochrony miasta, a następnie zwrócił się do niego o dostarczenie broni. Ludzie Ponomariewa biorą udział w porwaniach (pojmali ukraińską reporterkę Irmę Krat oraz Simona Ostrovsky’ego, reportera Vice News – obydwie te osoby zostały następnie zwolnione; zatrzymali obserwatorów wojskowych wysłanych na mocy Dokumentu Wiedeńskiego OBWE).

Igor Bezler – Jeden z przywódców samozwańczej milicji w Gorłówce (Horlivka). Przejął kontrolę nad Biurem Służb Bezpieczeństwa Ukrainy w budynku regionu Donieck, a następnie zajął okręgową siedzibę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w mieście Gorłówka. Ma powiązania z Ihorem Strilkowem, pod dowództwem którego, wg SBU, brał udział w zamordowaniu Wołodymyra Rybaka, deputowanego Rady Miasta Gorłówka

Igor Kakidzianow – Jeden z przywódców sił zbrojnych samozwańczej „Donieckiej Republiki Ludowej”. Jak przyznaje Denis Puszylin, jeden z przywódców „Donieckiej Republiki Ludowej”, celem tych sił jest „ochrona ludności Donieckiej Republiki Ludowej i integralności terytorialnej tej republiki”.

Oleg Cariow – Członek Rady. Publicznie apelował o utworzenie Federalnej Republiki Noworosji, złożonej z południowo-wschodnich regionów Ukrainy.

Roman Liagin – Szef Centralnej Komisji Wyborczej „Donieckiej Republiki Ludowej”. Aktywnie organizujący zaplanowane na 11 maja referendum w sprawie samostanowienia „Donieckiej Republiki Ludowej”.

Aleksandr Malychin – Szef Centralnej Komisji Wyborczej „Ługańskiej Republiki Ludowej”. Aktywnie organizujący zaplanowane na 11 maja referendum w sprawie samostanowienia „Ługańskiej Republiki Ludowej”.

Natalia Pokłonskaja – Prokurator Krymu. Aktywnie wprowadzająca w życie aneksję Krymu przez Rosję.

Igor Szewczenko – Pełniący obowiązki prokuratora Sewastopola. Aktywnie wprowadzający w życie aneksję Sewastopola przez Rosję.

 

Firmy objęte sankcjami Unii Europejskiej:

PJSC Chernomorneftegaz – W dniu 17.03.2014„Parlament Krymu” przyjął rezolucję dotyczącą przejęcia w imieniu „Republiki Krymu” aktywów należących do przedsiębiorstwa Chernomorneftegaz. Przedsiębiorstwo zostało zatem faktycznie przejęte przez „władze” Krymu.

Feodosia – W dniu 17.03.2014„Parlament Krymu” przyjął rezolucję dotyczącą przejęcia w imieniu „Republiki Krymu” aktywów należących do przedsiębiorstwa Feodosia. Przedsiębiorstwo zostało zatem faktycznie przejęte przez „władze” Krymu.

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY