Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

OBWE pozytywnie ocenia przebieg wybrów na Ukrainie

Misja obserwacyjna OBWE jednoznacznie pozytywnie oceniła przebieg wyborów prezydenckich na Ukrainie.  Zdaniem członków misji, pomimo incydentów na wschodzie kraju, głosowanie przebiegło w sposób odpowiadający międzynarodowym standardom demokratycznym.

Prezentacja raportu msji obserwacyjnej OBWE w Kijowie. Autor: Krzysztof Nieczypor

Prezentacja raportu misji obserwacyjnej OBWE w Kijowie. Autor: Krzysztof Nieczypor

– Przeprowadzone w Ukrainie wybory prezydenckie udowodniły przywiązanie mieszkańców Ukrainy do demokratycznych wartości – powiedział przewodniczący misji obserwacyjnej OBWE Joao Soares podczas dzisiejszej (26.05.2014) konferencji prasowej w Kijowie. Zdaniem członków zachodnich misji obserwacyjnych (Zgromadzenia parlamentarnego OBWE, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Parlamentu Europejskiego I Zgromadzenia Parlamentarnego NATO) wybory w Ukrainie, pomimo odnotowanych na wschodzie kraju naruszeń procesu wyborczego, przebiegły w sposób odpowiadając międzynarodowym standardom demokratycznym.

Członkowie misji obserwacyjnych podkreślili, że przed wyborami było wiele wątpliwości odnośnie  możliwości przeprowadzenia wyborów w Ukrainie. Stworzenie warunków pozwalających na oddanie głosów przez obywateli ukraińskiego państwa było uważane za „mission impossible”. Ku zaskoczeniu pracowników misji, pomimo „ekstremalnie trudnych warunków” jak stwierdził przewodniczący Soares, ukraińskie państwo odniosło wielki demokratyczny sukces. Jego zdaniem Ukraińcy pokazali wolę decydowania o swoim państwie, zaś władze stanęły na wysokości by dać swoim obywatelom to prawo. Obserwatorzy pogratulowali zwycięstwa Petrowi Poroszence.

Incydenty na wschodzie kraju (porwania członków komisji wyborczych, zabójstwa dziennikarzy) nie mogą wpłynąć na ogólnie pozytywną ocenę wyborów – odpowiedział Soares na wypowiedź jednego z rosyjskich dziennikarzy pytającego czy fakt, że wiekszość mieszkańców Doniecka i Ługanska nie miała możliwości wzięcia udziału w głosowaniu nie podważa prawidłowego przebiegu wyborów w całym kraju. Według członków misji nie uznanie całości wyborów ze względu na lokalne incydenty stanowiłoby niebezpieczny precedens, który mógłby podważać przebieg elekcji na całym świecie. Ponadto, jak podkreślili przedstawiciele OBWE, wysoka frekwencja świadczy o rzeczywistym mandacie społecznym udzielonym wybranemu kandydatowi. do sprawowania władzy w kraju – W Unii Europejskie bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby taka frekwencja była udziałem wyborów przeprowadzanych w Europie – spointował jeden z członków misji.

 

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY