Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Abchazja: Próba przewrotu w Suchumi

Raul Chadżimba, lider abchaskiej opozycji i wielokrotny kandydat na prezydenta tej nieuznawanej na arenie międzynarodowej republiki ogłosił, że przejmuje władzę w kraju. Abchazja to autonomiczny region Gruzji, na którym władze z Tbilisi utraciły kontrolę po wojnie z Rosją w 2008 roku.

Abchazja Suchumi, autor: Goya Bauwens, źródło: flickr.com

Abchazja Suchumi, autor: Goya Bauwens, źródło: flickr.com

27 maja br. doszło w Suchumi, stolicy Abchazji, do protestu przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Ankwabowi. Protestujący domagali się jego rezygnacji oraz odwołania prokuratora generalnego i szefów administracji kilku regionów. Przyczynami mityngu miały być szerząca się korupcja i konieczność reform. Ostatecznie doszło do rozmów przedstawicieli protestujących z prezydentem. W ich wyniku Ankwab odwołał prokuratora, szefów dwóch regionów oraz rząd. Decyzje te nie zadowoliły protestujących, którzy dokonali szturmu na siedzibę administracji prezydenta. Prawdopodobnie wdarto się do budynku i przejęto nad nim kontrolę. Wtedy ogłoszono przejęcie władzy przez protestujących. Dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, które ma pomóc w rozwiązaniu kryzysu.

Abchazja jest jedną z dwóch republik, które w wyniku wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku ogłosiły niepodległość, uznaną m.in. przez Rosję. Społeczność międzynarodowa traktuje ją za integralną część Gruzji.

Źródłakavkaz-uzel.ruria.ru

Przeczytaj również – wybory prezydenckie  2014 w Abchazji

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY