Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Wypowiedzi liderów ukraińskich wyborów prezydenckich

Głosy podliczone. Zwycięstwo ma w kieszeni miliarder i „czekoladowy król” Petro Poroszenko. Męczennica Julia Tymoszenko przegrała znacznie, a pierwszą trójkę kandydatów zamyka Ołeh Liaszko, który stał się ulubieńcem ukraińskich kobiet wyłącznie ze względu na kicz i farsę. Zapraszam Was do przeczytania najciekawszych wypowiedzi wymienionych polityków.

poroshenko

Petro Poroszenko, przyszły prezydent Ukrainy

Petro Poroszenko, 48 lat, polityk, miliarder, przyszły prezydent

– Ja w tym kraju pracuję jako Petro Aleksjewicz Poroszenko, i mam możliwości i wszystkie narzędzia wpływu aby się realizować.

– Kraj nie potrzebuje eksperymentów, a efektywnych, przejrzystych, profesjonalnie przeprowadzonych reform-termin, który praktycznie już nie pojawia się w słowniku obecnej władzy.

– W całym swoim życiu miałem luksus robić to, co uważam za słuszne i możliwość mówienia „nie” rzeczom, których nie powinno się robić.

– Wojna między ukraińskim a rosyjskim narodem nie jest możliwa. Inną sprawą są konflikty między rządami, podejmującymi się bezsensownych, szalonych przedsięwzięć.

– Pierwszą rzeczą, którą zrobię będzie pozbycie się uzbrojonych ludzi na ukraińskich ulicach.

– Moim celem jest to, żeby wszyscy poczuli, że Ukraina zmieniła się już po tygodniu po wyborach prezydenckich, że przez rok zmieni się jeszcze bardziej, że przez jedną kadencję zyskamy możliwość zostania członkiem UE, a po dwóch kadencjach przeszedł bym na emeryturę i został deputowanym do Parlamentu Europejskiego z ramienia Ukrainy, członka UE.

– Jeśli mnie wybiorą, sprzedam Roshen. Jako prezydent Ukrainy, chcę i będę zajmować się wyłącznie dobrobytem naszego kraju.

– Jestem przekonany, że 2015 będzie ostatnim rokiem, kiedy Ukraina kupuje gaz od Rosji. Nie potrzebujemy tego gazu, poradzimy sobie bez niego.

– Dla propagandy media nie potrzebują wcale autentycznych powodów i prawdziwych wystrzałów, zawsze mogą je stworzyć. Dlatego nie zamierzam w swoich działaniach oglądać się na rosyjską propagandę.

– Jestem przeciwny wojnie. Nie zgadzam się też z tym, że większość Rosjan popiera wprowadzenie wojsk i agresję na Ukrainę.

Julia Tymoszenko z nową fryzurą. Autor: Mustafa Nayyem. Źródło: facebook.com/Mefistoff

Julia Tymoszenko z nową fryzurą. Autor: Mustafa Nayyem. Źródło: facebook.com/Mefistoff

Julia Tymoszenko, 53 lata, polityk

– Długo mi łamali kręgosłup. I jeśli fizycznie się to udało, to psychicznie-nie. Jestem gotowa żeby walczyć dalej i zdrowie mi na to pozwala.

– Ukraińcy zarówno na Wschodzie, jak na Południu, czy Zachodzie nie chcą wojny. Nikt nie chce posyłać swoich synów i mężów na wojnę i nikt nie chce uczestniczyć w pogrzebach bliskich.

– Ukraina przez 22 lata niepodległości nie przygotowywała się do wojny. Co więcej, nikt nawet nie dopuszczał do siebie myśli, że przyjacielsko nastawiona Federacja Rosyjska, nasz bratni naród pójdzie na wojnę z Ukrainą.

– Zmieniałam się czy nie- to pytanie nie do mnie. Na to pytanie powinno odpowiedzieć ukraińskie społeczeństwo, widzące we mnie po wyjściu z więzienia polityka, oceniające moje plany i działania.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Europie i światu za duchowe i moralne wsparcie, za ich postawę i pierwsze sankcje. Bardzo ważne jest to, że zajęli wspólne stanowisko i stanęli po stronie prawdy i pokoju. Jednak pozwolę sobie tutaj na szczerość: Ukraińcy czekali i czekają na więcej.

– Chciałabym także zaznaczyć, że jeśli zostanę wybrana prezydentem Ukrainy, będzie to pierwszy prezydent nie mający nic wspólnego z oligarchami.

– Ukraina nigdy nie podniesie się z kolan, jeśli wcześniej nie padnie na kolana przed Bogiem.

– Ukraina może uniezależnić się od rosyjskiego gazu przez transport rewersem. Europa postawiła sobie cel uniezależnić się od rosyjskiego gazu, co oznacza, że uniezależniwszy się od niego, będzie mogła nam oddać część tych zasobów, które są nam potrzebne.

– Kobieta może wyglądać jak milion złotych, nie mając w kieszeni ani grosza. I może wyglądać jak żebraczka, posiadając miliony. Już od dawna nie zajmuję się biznesem i mam nadzieję, że mój mąż w dalszym ciągu będzie mnie wspierał finansowo.

Олег Ляшко. Фото: facebook.com/O.Liashko

Олег Ляшко. Фото: facebook.com/O.Liashko

Oleg Liaszko, 41 lat, polityk

– Wszyscy, którzy dążą do władzy wydają się aniołami. Kiedy do niej dojdą- stają się diabłami.

– Już od dzieciństwa wydaje mi się, że nie należę do siebie. Moja mama opowiadała, że kiedy miałem 4-5 lat, skakałem po łóżku umierającej babci i mówiłem, że zostanę głównym sekretarzem  KC KPZR. Od początku byłem inny niż wszyscy.

– Jeśli ktoś wam powie, że mam przyjaciół wśród polityków, to nieprawda. Nie mam przyjaciół-polityków. Polityk politykowi wilkiem.

– Jeśli chodzi o moich przeciwników, to moim głównym przeciwnikiem jest Putin i jego agresywna polityka wobec naszego kraju- Ukrainy.

– Putin- to Janukowycz. Putin będzie trzymał się władzy do końca. Nie uważam, że jest mądrzejszy od Janukowycza- gdyby był mądrzejszy, to nigdy by nie wdał się w awanturę związaną z aneksją Krymu.

– Posłuchajcie mojego głosu. Gdzie widzieliście geja z takim głosem- barytonowym basem?

– Jedyne, czego nie mogłem zaakceptować u Tymoszenko- to chytrość i perfidia.

– Ukraińcy nie chcą radykalnych zmian. Nie udało mi się przeciągnąć na swoją stronę ludzi w całym kraju. Dlatego nie wygrałem.

 

Wszystkie wypowiedzi zostały wzięte z : “Корреспондент”“Новая газета”,  Шустер LIVE, służba prasowa Батькивщина”Facebook Ołecha Liaszko, СегодняFinancial Times.

 

tłumaczenie: Beata Kołdarz

Tekst został przetłumaczony w ramach stażu w redakcji Eastbook.eu

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY