Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Rodzina na pierwszym miejscu: sylwetki Maryny Poroszenko i Anny Komorowskiej

Inaguracja nowego prezydenta Petro Poroszenko odbędzie się 7 czerwca o godz. 9.00 polskiego czasu. Eastbook.eu postanowił przeprowadzić krótką analizę porównawczą, której obiektem są: nowa pierwsza dama Ukrainy, Maryna Poroszenko oraz małżonka prezydenta Polski, Anna Komorowska. Okazało się, że obie Panie mają dużo wspólnego: chętnie poświęcają się rodzinie, a jednocześnie nie lubią zbędnej publiczności. Są także różnice. Jeśli obraz pierwszej damy Polski jest już w pełni ukształtowany, to Maryna Poroszenko ma dopiero przed sobą podbicie serc swoich rodaków.

Марина Порошенко и Анна Коморовская. Фотоколлаж

Maryna Poroszenko i Anna Komorowska. Fotokolaż

Maryna Poroszenko (Perewedencewa)

Петр и Марина Порошенко. Фото: facebook.com/petroporoshenko

Piotr i Maryna Poroszenkowie. Zdjęcie: facebook.com/petroporoshenko

Historia znajomości: Petro Poroszenko poznał swoją przyszłą małżonkę podczas studenckiej dyskoteki z okazji zdania sesji zimowej na uniwersytecie. Jak twierdzi sama Maryna, była to miłość od pierwszego wejrzenia. Poroszenko był wówczas mistrzem sportu w zapasach w stylu wolnym i w judo. Cieszył się powodzeniem u dziewczyn. Para rozpoczęła się spotykać dopiero po pół roku od momentu pierwszej znajomości.

Status: Maryna studiowała na prestiżowej Akademii Medycznej w Kijowie. Zdobyła specjalność lekarza kardiologa, uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych. W pewnym momencie zrezygnowała z kariery na rzecz rodziny.

Dzieci: Synowie: Aleksiej (1985) i Michaił (2001), córki Eugenia (2000) i Aleksandra (2001).

Rodzina: Ojciec Maryny obejmował stanowisko wiceministra zdrowia USRR. Świadkami Maryny i Petro Poroszenki są Wiktor Juszczenko i Oksana Biłozir. Petro Poroszenko prezentuje żonie, z okazji urodzin, podróż. Małżeństwo razem zwiedziło już pół świata.

Zainteresowania (sic!): Szycie, haftowanie, robienie na drutach, gotowanie.

Interesujące fakty: Od razu po złożeniu dokumentów w urzędzie stanu cywilnego, Poroszenko dostał wezwanie do wojska. W związku z tym wesele zostało urządzone podczas jego 10-dniowego urlopu. Wszystkie dzieci, oprócz pierwszego, Maryna rodziła w obecności Petro. Aleksiej zaś przyszedł na świat, kiedy Poroszenko odbywał służbę wojskową.

Rodzina Poroszenków uważana jest za jedną z najbardziej mocnych w ukraińskiej polityce.

Maryna jest starsza od męża o trzy lata (Piotr ma 49, a jego żona – 52 lat).

Cytat: „Nie lubię sformułowania – Pierwsza Dama. Zawiera w sobie odosobnienie i oderwanie. Pierwsza oznacza jedna, odosobniona. Jestem gotowa wspierać męża, to jest najważniejsze. Jestem gotowa być tuż obok i, zakasawszy rękawy, rozwiązywać problemy, które będą powstawać codziennie”.

Anna Komorowska (Dembowska)

Бронислав и Анна Коморовские. Фото: wikimedia.org

Bronisław i Anna Komorowscy. Zdjęcie: wikimedia.org

Historia znajomości: Bronisław Komorowski poznał przyszłą żonę w Związku Harcerstwa Polskiego. Od momentu pierwszej znajomości do ślubu Anny i Bronisława upłynęło siedem lat.

Status: Po urodzeniu pierwszej córki zrezygnowała z pracy i poświęciła się rodzinie. Bierze czynny udział w działalności społecznej. Zawsze wspiera męża. W roku 1981 dotarła do obozu internowania, aby wesprzeć Bronisława podczas internowania w okresie stanu wojennego w PRL.

Dzieci: Zofia Aleksandra (1979), Tadeusz Jan (1981), Maria Anna (1983), Piotr Zygmunt (1986), Elżbieta Jadwiga (1989).

Rodzina: Rodzice Anny byli pracownikami Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a potem Spraw Wewnętrznych.

Zainteresowania: Ogrodnictwo

Interesujące fakty: Komorowski nazywany jest Ojcem z wielkiej litery, biorąc pod uwagę, że mógł zostać ojcem całego kraju.

Anna, która urodziła mężowi pięcioro dzieci, w Polsce uznawana jest za symbol macierzyństwa.

Cytat: „Bycie żoną, matką, troska o edukację dzieci… Wszystkie prace związanie z prowadzeniem domu, które ja nazywam menedżerowaniem domem, to praca na 24 godziny. Matkom powinno się budować pomniki”.

Wygląda na to, że w Ukrainie po raz pierwszy od wielu lat pojawi się prawdziwa pierwsza dama – dzielnie wspierająca męża, stylowa i wykształcona. Być może druga połówka pierwszej osoby w państwie zacznie odgrywać większą rolę. Przecież w Ukrainie dotychczas status pierwszej damy nie jest aż tak ważny jak w na przykład w Stanach Zjednoczonych.

Przed Maryną Poroszenko jest dużo do zrobienia, ale już teraz trudno nie zauważyć, jak bardzo się różni od poprzedniej pierwszej damy – niepozornej małżonki Wiktora Janukowycza. Co dotyczy Anny, to w swym czasie dzielnie wspierała opozycyjną działalność męża. Oby Marynie również nie zabrakło wytrwałości, biorąc pod uwagę ewentualne wzloty i upadki nowego prezydenta. Poroszenko rozpoczyna swoje rządy nie w najlepszych dla Ukrainy czasach. Jego żona mogłaby, podobnie do polskiej prezydentowej, zająć się działalnością społeczną. Takie postępowanie przybliżyłoby ją do ukraińskiego społeczeństwa i pozwoliłoby zrealizować siebie nie tylko w rodzinie.

W artykule zostały wykorzystane fakty i cytaty z następujących źródeł: tsn.uabigmir.netrmf24.pl,pravda.com.ua, Wikipedia

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Ludmiła Slesariewa

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY