Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Biblioteka Majdanu: książki pod słowo honoru

Biblioteka Majdanu jest jednym z najbardziej lubianych przez uczestników protestów i aktywnych obywateli miejsc w centrum stolicy. A zaczynało się wszystko od pomysłu i dwóch pudełek z książkami, obecnie zaś na półkach widnieją już tysiące tytułów. W trakcie protestów w Kijowie, Eastbook.eu porozmawiał z inicjatorką założenia Biblioteki Inną Bisowećką i pracującymi tutaj wolontariuszami.

vidvid

Użytkownicy biblioteki. Źródło: Olga Konsewycz

Biblioteka Majdanu powstała po tym, jak protestujący zajęli Ukraiński Dom. Na pomysł stworzenia ośrodka czytania wpadli Wiktor i Inna Bisoweccy. – W ciągu pięciu dni, które spędziliśmy z Wiktorem na Majdanie, przekonaliśmy się, iż dużo osób nie mogło znaleźć swojego miejsca w środowisku agresywnej konfrontacji, jednak chciałoby zostać częścią odbywających się zmian. Biblioteka akurat stwarza takie możliwości. Idea męża w ogóle graniczy z metafizyką. Według niego na Majdanie jest miejsce dla Ducha (scena i przestrzeń wokół niej), dla siły (ulica Hruszewskiego) i powinno także być miejsce dla Umysłu. Pomysł powstał akurat tego poranka, kiedy aktywiści zajęli Ukraiński Dom, który jak najbardziej nadawał się do przemienienia go na centrum kultury (niedługo potem takim też został). Przedyskutowaliśmy więc na szybko kolejne kroki i już w pierwszym dniu dysponowaliśmy 2 pudełkami książek, – opowiada Inna.

polytsi

Regały z książkami. Źródło: Olga Konsewycz

Inna wspomina, że pierwsze książki zostały udostępnione przez ich przyjaciół, ale już następnego ranku, dzięki wspólnocie zwołanej przez Facebook, zupełnie nieznajome osoby zaczęły dostarczać lektury do biblioteki. Pojawili się również pierwsi wolontariusze. – Chciałabym podziękować naszym wspaniałym wolontariuszom, przecież to dzięki ich wysiłkom działa i rozwija się biblioteka, – mówi Inna.

Film grupy Babylon’13 „Słowo honoru”

Sama inicjatywa jest swoistą kontynuacją projektu „100 książek dla wiejskiej biblioteki”, zapoczątkowanego w 2012 roku w Kijowie przez pisarkę Miłę Iwancową. – Mąż gromadził książki i odwoził je do biblioteki znajdującej się w obwodzie dniepropietrowskim. Wsparcie tej szlachetnej inicjatywy mogłoby zostać logicznym zakończeniem naszego projektu. Na dodatek sam pomysł na przekazywanie książek do wiejskich bibliotek, gdzie fundusze tak naprawdę nie są aktualizowane, a ludzie mają chęć do czytania, jest poważnym argumentem za tym, by nie tylko zwracać przeczytane lektury, a również przynosić nowe, – zauważyła założycielka Biblioteki Majdanu.

Книги відвезли до сільської бібліотеки. Джерело: facebook.com/MaidanLibrary

Książki zostaną przekazane do wiejskiej biblioteki. Źródło: facebook.com/MaidanLibrary

Dla uszanowania „Niebiańskiej sotni” wolontariusze podjęli decyzję o przekazaniu przesyłek z książkami do tych miejscowości, z których pochodzą polegli bohaterowie ukraińskiej rewolucji. Pomysł ten uzyskał poparcie takich znanych prozaików i poetów, jak Oleś Ilczenko, Serhij Iwaniuk, Oleksandr Irwaneć i Maryna Kozłowa, grupy młodych autorów z kijowskiego młodzieżowego studium literackiego „Skrzyżowanie”, czasopisma „Raduga” („Tęcza”), wydawnictwa „Smołoskyp” („Pochodnia”), a także popularnego kijowskiego zespołu rockowego „Kamienny gość”.

У бібліотеці зараз знаходяться тисячі книжок. Джерело: Ольга Консевич

Obecnie Biblioteka gromadzi tysiące książek. Źródło: Olga Konsewycz

Według Inny przekazywanie książek rozpoczęło się faktycznie natychmiast po założeniu biblioteki w związku z tym, że nie było możliwości rozmieścić wszystkie podarowane książki na regałach w Ukraińskim Domu. Jeśli chodzi o przyszłość księgozbioru, to założycielka biblioteki patrzy w nią z optymizmem: – Biblioteka będzie czynna dopóty, dopóki stoi Majdan, ponieważ to właśnie na potrzeby Majdanu został zainicjowany ten projekt. Potem większość książek zostanie przekazana do bibliotek wiejskich, a niektóre trafią do muzeum (biblioteka do dzisiaj znajduje się w ukraińskim domu, przyp. red.).

Warto przypomnieć, że Biblioteka przetrwała nawet „najście” Berkutu i tituszek. Wolontariusze twierdzą, że wiele książek zostało „podeptanych nogami i posmarowanych konfiturą”. Zniknęły również wartościowe publikacje – nowe książki z historii Ukrainy i wydawnictwa dla dzieci.

Бібліотека після перебування «беркутівців» в Укрдомі. Джерело: facebook.com/MaidanLibrary

Biblioteka po pobycie „berkutowców” w Ukraińskim Domu. Źródło: facebook.com/MaidanLibrary

Obecnie biblioteka wygląda bardzo ładnie. Wolontariusze chętnie przyjmują i wypożyczają książki. Co jakiś czas ktoś przychodził po świeżą gazetę czy magazyn. Wolontariusze zgodzili się dać odpowiedź na kilka naszych pytań.

–          Kto przeważnie wypożycza książki?

Mykyta: Przede wszystkim wolontariusze i aktywiści.

–          Co najczęściej wypożyczają?

Ania: Biblioteka Majdanu zaspokaja potrzeby tych, którzy są tutaj. Tak już się stało, że naród nasz jest dobrze wykształcony i lubi czytać. Najpierw było pudełko, a ile teraz mamy książek – widzicie sami. Posiadamy dużo współczesnej prozy ukraińskiej. Ponieważ założyciele pochodzą z Dniepropietrowska, oni chcą, aby książki były przekazywane nie tylko na Zachód, ale także we wschodnie obwody. Duża popularnością cieszy się książka Wasyla Szklara „Czarny kruk”. Pisarz przychodził też do nas w gości. Mamy kącik ruchu oporu, który również jest popularny. Ale zainteresowania czytelników są bardzo różnorodne.

Одна з найпопулярніших книг. Джерело: Ольга Консевич

Jeden z najpopularniejszych tytułów. Źródło: Olga Konsewycz

Mykyta: Szklar dostarczył całe pudełko książek. Powiedział, że chciałby zobaczyć je w wiejskich bibliotekach.

–          Czy często przychodzą pisarze?

Ania: Przychodziło tutaj sporo pisarzy. Maria Matios, dziecięca pisarka Larysa Nicoj, Miła Iwancowa. Bardzo wielu z pisarzy przynosiło swoje książki.

Mykyta: Często odwiedzają nas również tłumacze i ilustratorzy.

–          W jaki sposób wypożyczacie książki? Czy posiadacie kartotekę?

Mykyta: Posiadamy kartotekę słów honoru. Osoba wypożyczająca książkę dostaje od nas papierek, na którym pisze: „Słowo honoru” i rzuca go do specjalnego pudełka. Wypożyczamy książki pod słowo honoru.

Книжки дають під чесне слово. Джерело: Ольга Консевич

Książki udostępniane są pod słowo honoru. Źródło: Olga Konsewycz

–          Jak trafiają do was wolontariusze?

Mykyta: Zobaczyłem Wiktora z Inna, rozkładających książki. Wspólnie z przyjacielem postanowiliśmy im pomóc. Potem liczba tytułów stawała się coraz większa. Dostaliśmy w prezencie regały do książek. Zostałem tutaj. W pewnych momentach mówiliśmy: „Prosimy o cierpliwość, nie nadążamy z przyjęciem książek”.

Jeśli więc nie zwiedziliście jeszcze Biblioteki, to jak najbardziej zachęcam do jej zwiedzania. Nie zapomnijcie również o tym, aby przynieść tam coś, co będzie interesujące dla innych. Listę potrzebnych lektur znaleźć można na stronie Biblioteki w Facebook.

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Ludmiła Slyesaryeva

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY