Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Najważniejsze tezy przemówienia inauguracyjnego nowego prezydenta Ukrainy

Odbyte 25 maja br. wybory prezydenckie na Ukrainie jeszcze nigdy nie zakończyły się tak jednoznacznym wynikiem. Wygrał je już w pierwszej turze Petro Poroszenko, wpływowy biznesmen i polityk. W osobę odbyła się inauguracja nowego prezydenta.

Zaprzysiężenie Petra Poroszenki. Źródło: president.gov.ua

Zaprzysiężenie Petra Poroszenki. Źródło: president.gov.ua


W wygłoszonym po zaprzysiężeniu w Radzie Najwyższej Ukrainy przemówieniu, składającym się z 1919 słów, nowy prezydent najczęściej użył słowa „Ukraina” (56 razy), 26 razy – „pokój” i 18 – „Europa”. Największy nacisk Petro Poroszenko położył na kwestię związane z sytuacją na wschodzie kraju – wezwał separatystów do złożenia broni. Zapewnił, że gwarantuje wolność tym, „którzy nie mają na rękach krwi” oraz możliwość ewakuacji rosyjskich najemników poprzez „kontrolowany korytarz”. Zapowiedział też, że wkrótce uda się do Donbasu „z przesłaniem pokoju i gwarancją swobodnego używania języka rosyjskiego”.

Nowy przywódca ukraińskiego państwa zadeklarował, że nie może być kompromisu w sprawie Krymu, europejskich aspiracji Ukrainy i demokratycznego systemu rządów. Wszystkie pozostałe kwestie znajdują się na „stole negocjacji”. Mimo, że Poroszenko nie wyjaśnił, w jaki sposób Ukraina może odzyskać kontrolę nad Krymem, to zapewnił, że zrobi wszystko, aby półwysep wrócił w granice Ukrainy. Stwierdził także, że język ukraiński pozostanie jedynym oficjalnym językiem na Ukrainie, jednak państwo zagwarantuje rozwój rosyjskiego i innych języków mniejszości narodowych.

W dniu inauguracji, na uroczystym przyjęciu wydanym z okazji zaprzysiężenia, nowy prezydent poinformował o urodzeniu się wnuka. „Dzisiaj pojawił się jeszcze jeden Ukrainiec. Zostałem dziadkiem” – powiadomił Poroszenko zebranych gości. Petro Poroszenko ma czwórkę dzieci, z pośród których najstarszy, 29-letni Aleksiej, poślubił w listopadzie zeszłego roku Julię Alichanową – menadżera firmy konsultacyjnej McKinsey & Company w Kijowie.

Zobacz przemówienie inauguracyjne (jęz. ukr. ros.):


Źródła: tvrain.ru, newsru.ua, rp.pl

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY