Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Zawieszenie broni trwa, podobnie jak pogrzeby ukraińskich żołnierzy

Prezydent Ukrainy ogłosił jednostronne zawieszenie broni, które ma obowiązywać od 20 do 27 czerwca. Bojówkarze we wschodnich obwodach kraju przystąpili do rozejmu 23 czerwca. Władze Ukrainy twierdzą jednak, że separatyści atakują pozycje ukraińskie. Zawieszenie broni trwa, podobnie jak pogrzeby żołnierzy.

Flaga z kirem, autor: Stephen Bugno, źródło: flickr.com

Flaga z kirem, autor: Stephen Bugno, źródło: flickr.com

23 czerwca na zachodzie Ukrainy miały miejsce pogrzeby żołnierzy, którzy polegli w Donbasie. 19 czerwca pod Jampolem zginęło siedmiu a rannych zostało trzech ludzi pełniących służbę w tej samej jednostce wojskowej. Wydarzenia te stały się impulsem do ogłoszenia żałoby na terenie całego obwodu lwowskiego. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy z udziałem licznych delegacji i tysięcy mieszkańców miejscowości, z których polegli pochodzili.

Krótkie wideorelacje z dwóch uroczystości można obejrzeć tu:

Od kiedy armia ukraińska próbuje spacyfikować separatystów w obwodach donieckim i ługańskim media donoszą o ofiarach śmiertelnych po obu stronach i często relacjonują ukraińskie uroczystości pogrzebowe.

Wydarzenia we Lwowie łączą się z obchodzonym 22 czerwca Dniem żałoby i pamięci o ofiarach wojny. Co prawda święto zostało ustanowione na pamiątkę niemieckiej agresji na ZSRR w 1941 roku i jest obchodzone również w Rosji i Białorusi, lecz tym roku ukraińskie uroczystości miały zdecydowanie inny niż dotychczas wydźwięk. W tle jawi się otwarty konflikt na wschodzie kraju, który codziennie przynosi nowe ofiary. Prezydent Petro Poroszenko w oficjalnym oświadczeniu powiedział: – Minęło kilkadziesiąt lat, ale śmiertelny oddech wojny odczuwamy znowu. Wschodnia Ukraina stała się areną walk, umierają ludzie. Musimy decydowanie i natychmiast przywrócić pokój w kraju.

Słowa te stoją w zgodzie z oświadczeniem prezydenta o jednostronnym zawieszeniu broni do 27 czerwca. Jak donoszą media, separatyści, po mediacjach z udziałem m.in. z byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy  zgodzili się powstrzymać od walki właśnie do 27 czerwca. Jest to bodaj pierwszy znak zmierzający do rozwiązania konfliktu drogą pokojową. Wydaje się, że dla Poroszenki jest to priorytet numer jeden na początek urzędowania. Prezydent musi się jednak zmierzyć z zadaniem niełatwym – jak zakończyć konflikt i nie pozwolić na powstanie ukraińskiego Naddniestrza.

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY