Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Aleś Bialacki w Polsce – pierwszy raz po uwolnieniu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z Fundacją im. Stefana Batorego zapraszają na spotkanie z Alesiem Bialackim, białoruskim obrońcą praw człowieka, niedawno uwolnionym, byłym więźniem politycznym. Spotkanie poprowadzi Maria Przełomiec.

Aleś Bialacki, źródło: http://en.wikipedia.org/

Aleś Bialacki, źródło: http://en.wikipedia.org/

Spotkanie odbędzie się 10 lipca (czwartek), o godz. 10:00, w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego, Sapieżyńska 10a, sala im. Jerzego Turowicza.

Co Aleś Bialacki myśli o Polsce, po tym jak wskutek złej decyzji polskiej prokuratury musiał spędzić w więzieniu 1052 dni? Czy Jego nieoczekiwane zwolnienie to dalszy ciąg schematu „krok w przód, krok w tył” w stosunkach pomiędzy Unią Europejską i Białorusią, czy początek nowej polityki? Jakie są przyczyny tej decyzji? Czy to odpowiedź na wydarzenia na Ukrainie i politykę Rosji wobec tego państwa? Co ostatnie wydarzenia oznaczają dla białoruskiego społeczeństwa i dla przestrzegania praw człowieka oraz organizacji pozarządowych w tym kraju? Nasz Gość odpowie na te i inne pytania zadane z sali.

Aleś Bialacki został zwolniony z więzienia 21 czerwca 2014 roku na mocy amnestii „z okazji 70 rocznicy wyzwolenia Białorusi od faszystowskich najeźdźców”. Jego wizyta w Polsce jest pierwszą od czasu aresztowania 4 sierpnia 2011 roku pod pretekstem nadużyć finansowych. Informacje, które pozwoliły skazać Alesia Bialackiego na 4,5 roku kolonii karnej i konfiskatę mienia, zostały przekazane władzom Białorusi przez polską prokuraturę oraz Departament Sprawiedliwości Litwy. Od momentu zatrzymania, o Jego uwolnienie walczyły polskie organizacje pozarządowe.

Aleś Bialacki od ponad 25 lat wspiera ofiary represji politycznych i przeciwstawia się łamaniu praw człowieka na Białorusi i w innych krajach. W roku 1996 założył organizację obrony praw człowieka Viasna (Wiosna), którą nadal kieruje. Od roku 2007 jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka, w ramach której broni praw człowieka na całym świecie. W roku 2013 został pierwszym laureatem nagrody Václava Havla wręczanej za wybitne zasługi na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Jego kandydaturę zgłosiło 31 organizacji z Polski zrzeszonych w Grupie Zagranica, a także organizacje z Litwy i Białorusi.
Spotkanie w języku białoruskim tłumaczone będzie symultanicznie na język polski/

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w spotkaniu: [email protected], tel. 22 536 02 00.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY