Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Pocztówki z Majdanu – jutro otwarcie wystawy

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Pocztówki z Majdanu” – wydarzenie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odwołujące się do manifestacji i protestów w Kijowie. Równolegle trwa wystawa #Babylon’13 „Zima, która nas zmieniła” w ramach VIDEO ROOM.

Pocztówki z Majdanu, źródło: organizatorzy

Pocztówki z Majdanu, źródło: organizatorzy

Czytaj również: Babylon’13 w Warszawie

W ramach projektu „Pocztówki z Majdanu” artyści odwiedzali szpitale, żeby porozmawiać z osobami, które zostały ranne podczas protestów w dniach 18-20 lutego 2014 roku w Kijowie. Najważniejszym celem projektu była próba udzielenia wsparcia protestującym, którzy stali się ofiarami autorytarnego rządu. Równie ważne było pokazanie, kto brał udział w protestach, jak różne były poglądy jego uczestników, ich historie i tożsamość.

Rozmowy artystów z uczestnikami protestów odbywały się w szpitalach Kijowa w okresie ponad dwóch miesięcy od wydarzeń z 18-20 lutego 2014 roku. Choć doświadczenia osób, z którymi przeprowadzono rozmowy są odmienne, każda z osobistych historii jest równie cenna. Podczas spotkań lub po nich artyści tworzyli prace w różnych mediach takich jak: fotografie, wideo i obiekty, czy też rysunki. Niektóre z nich zostały podarowane protestującym, aby udzielić im moralnego wsparcia we wspólnej walce.

Każdy z artystów był w taki czy inny sposób zaangażowany w walkę: niektórzy byli członkami oddziałów samoobrony, niektórzy byli wolontariuszami w punktach medycznych, jeszcze inni przygotowywali i roznosili na Majdanie posiłki i gorące napoje. Wypowiedzi artystów na temat ich osobistego udziału w wydarzeniach na Majdanie stanowią uzupełnienie projektu.

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski poza pracami, które zostały wykonane podczas trwania projektu, przedstawiona zostanie także dokumentacja spotkań w szpitalach oraz historie artystów i protestujących.

Organizatorzy wystawy: Kijowska Platforma Sztuki Współczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY