Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

COW-funding: krowa dla Tadżykistanu

Nietypowy cel – organizatorzy „COW-fundingu” chcą pozyskać środki na zakup… dwóch krów dla Klubów Kobiet z południa Tadżykistanu. Patronat nad akcją objął Eastbook.eu. 15 lipca 2014 Fundacja Edukacja dla Demokracji rozpoczęła kolejną akcję crowdfundingową.

cowfunding - zbieramy na krowę, akcja Fundacji dla Demokracji, źródło: organizatorzy

cowfunding – zbieramy na krowę, akcja Fundacji dla Demokracji, źródło: organizatorzy

Szczegółowe informacje i możliwość wsparcia na stronie akcji

Tadżykistan jest jedną z najbiedniejszych republik byłego Związku Radzieckiego. Trudna sytuacja gospodarczo-społeczna związana jest nie tylko z niesprzyjającymi warunkami naturalnymi, ale także ze skutkami wyniszczającej wojny domowej z ostatniej dekady XX wieku. Do dziś w wielu miejscach – szczególnie na południu kraju – liczne gospodarstwa domowe prowadzone są przez kobiety, które straciły mężów w czasie wojny. Inni wyemigrowali do Rosji, jednak nie zawsze utrzymują kontakt ze swoimi rodzinami.

W tych okolicznościach zaczęły powstawać Kluby Kobiet – lokalne organizacje zrzeszające panie z tadżyckich wsi. Łączą one w sobie cechy spółdzielni i kół gospodyń wiejskich. Są miniprzedsiębiorstwami, dzięki którym kobiety mogą wspólnie realizować inicjatywy gospodarcze.

Fundacja Edukacja dla Demokracji, logo

Fundacja Edukacja dla Demokracji, logo

Od lat 90. Fundacja Edukacja dla Demokracji pracowała z Klubami Kobiet na północy Tadżykistanu. W ubiegłym roku zaczęła wykorzystywać swoje doświadczenia na południu kraju, dzięki czemu utworzono dziesięć Klubów Kobiet. Nowe kluby bardzo potrzebują wsparcia. W Tadżykistanie bardzo dobrym wsparciem jest krowa. Krowa, która w wyniku decyzji Klubu trafia na cały rok do rodziny kobiety, która w danej chwili potrzebuje jej najbardziej. Dzięki temu ma mleko oraz nawóz do użyźnienia gleby i na potrzebny w zimie opał. Po roku kobieta zwraca Klubowi część kosztów krowy, a zwierzę trafia do kolejnej rodziny.

Ten mechanizm przynosi do wsi zasadnicze zmiany. Po pierwsze pomaga konkretnej rodzinie w zdobyciu środków i jednocześnie tworzy nową sytuację, w której to kobieta uczestniczy w utrzymaniu domu. Po drugie zdobyte przez Klub finanse trafiają do klubowego funduszu, który wspiera lokalne inicjatywy biznesowe i edukacyjne, a także doraźnie pomaga członkiniom. Po trzecie jest to zwykle pierwsza sytuacja, w której kobiety ze wsi uczestniczą w funkcjonowaniu demokratycznej instytucji i wspólnie podejmują decyzje, które przynoszą skutki dla całej lokalnej społeczności.

Zbiórka prowadzona jest w portalu Polakpotrafi.pl i potrwa do 8 września 2014. Najniższa możliwa wpłata to 1 PLN. Zakładany cel zbiórki to 3000 PLN. Szczegółowe informacje i możliwość wsparcia na stronie akcji.

Przeczytaj również:

Dziennik z podróży Martyny Kwiatkowskiej do Tadżykistanu

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY