Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Nad terytorium Ukrainy zestrzelono pasażerski samolot Boeing-777

Na terytorium Ukrainy rozbił się pasażerski samolot malezyjskich linii lotniczych Boeing-777 z 295 pasażerami na pokładzie. Przelatywał nad terytorium kontrolowanym przez separatystów i najemników rosyjskich. Ministerstwo Obrony Ukrainy twierdzi, że został zestrzelony.

Trasa lotu Boeing 777, który rozbił się we wschodniej Ukrainie

Trasa lotu Boeing 777, który rozbił się we wschodniej Ukrainie

Samolot rozbił się o 16.20 czasu miejscowego (15.20 czasu polskiego) we wschodniej Ukrainie około 50 km od granicy z Federacją Rosyjską, w obszarze prowadzonej operacji antyterrorystycznej i gdzie terytorium jest kontrolowane przez najemników z Rosji oraz prorosyjskich separatystów. Na pokładzie samolotu malezyjskich linii lotniczych było 295 osób, w tym 15 osób z załogi. Samolot leciał z Amsterdamu (Niderlandy) do Kuala Lumpur (Malezja). Piloci nie komunikowali się z wierzą kontrolną i nie zgłaszali problemów technicznych.

 

Ministerstwo Obrony Ukrainy twierdzi, że samolot został strącony przez terrorystów. Redaktor Naczelny portalu Cenzor.net Jurij Butusow na swoim profilu Facebook napisał, że terroryści mogli strącić samolot pasażerski próbując zestrzelić ukraiński samolot transportowy Il-76. Rosyjska telewizja informacyjna przekazuje informacje, że „jednostki samoobrony Donbasu nie posiadają takiej broni”, która umożliwiłaby strącenie samolotu pasażerskiego. Przedstawiciel separatystów, Aleksandr Borodaj uważa, katastrofa samolotu jest prowokacją ukraińskich sił zbrojnych. Z kolei doradca szefa ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Anton Heraszczenko mówi, że maszyna została zestrzelona z systemu rakietowego Buk. Pentagon około godz. 22:00 czasu polskiego potwierdziły, że samolot został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze.

Wcześniej w ciągu dnia przywódca terrorystów Igor Strelkow (Igor Girkin) poinformował, że separatyści zestrzelili ukraiński samolot An-26. Na portalu społecznościowym vk.com i youtube opublikowane zostały filmy, pokazujące słup dymu z miejsca katastrofy.

Igor Strelkow informuje o zestrzeleniu samolotu An-26, źródło: zrzut z ekranu vk.com/strelkov_info

Igor Strelkow informuje o zestrzeleniu samolotu An-26, źródło: zrzut z ekranu vk.com/strelkov_info

Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko po początkowej wywarzonej opinni nie wykluczając, że samolot został zestrzelony, stwierdził, że to nie katastrofa, to akt terrorystyczny. Poroszenko proponuje zebrać międzynarodową komisję do ustalenia szczegóły katastrofy. Informuje również, że wojska ukraińskie nie podejmowały działań w stosunku do żadnych samolotów.

Przypomnijmy, że 14 lipca br. w obwodzie ługańskim samolotu został zestrzelony samolot An-26 sił zbrojnych Ukrainy, dzień później, 16 lipca samolot Su-25 również należący do sił zbrojnych Ukrainy. Premier ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk domaga się międzynarodowego śledztwa, które wyjaśniłoby okoliczności wszystkich tych zdarzeń oraz katastrofy pasażerskiego lotu HN17.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY