Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Międzynarodowe Dni Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi

Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza w dniach 28 lipca – 4 sierpnia na wydarzenia związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi.

Międzynarodowy dzień solidarności ze społeczeństwem obywatelskiem na Białorusi, źródło: organizatorzy

Międzynarodowy dzień solidarności ze społeczeństwem obywatelskiem na Białorusi, źródło: organizatorzy

Po raz kolejny Fundacja Batorego chce zwrócić uwagę na problem więźniów sumienia na Białorusi. Wraz z innymi organizacjami pozarządowymi organizuje w Warszawie wydarzenia w dniu upamiętniającym fakt aresztowania Alesia Bialackiego, białoruskiego działacza społecznego, aktywisty i obrońcy praw człowieka. Aleś Bialacki został zwolniony z więzienia 21 czerwca tego roku, jednak w białoruskich więzieniach i koloniach karnych wciąż pozostaje przynajmniej siedmiu więźniów politycznych. Jak powiedział Aleś Bialacki po swoim uwolnieniu, na spotkaniu w Fundacji Batorego: „wyszedłem tylko z mniejszego więzienia do większego jakim jest cała Białoruś”.

Działania Fundacji Batorego towarzyszące obchodom Dnia Solidarności:

• Wystawa Belarus Press Photo
    28 lipca – 5 sierpnia, skwer im. ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu
Wybrane fotografie nagrodzone w ciągu ostatnich 3 lat w konkursie „Belarus Press Photo”. Zdjęcia z tego konkursu nie mogą być prezentowe publicznie na terenie Białorusi od 2011, po tym, jak cykl fotografii z 2010, został uznany przez władze białoruskie za „ekstremistyczny” (zawierał fotografie obrazujące brutalne tłumienie demonstracji w czasie prezydenckich wyborów na Białorusi).

• Debata „Kultura wolności, wolność kultury”
3 sierpnia, godz. 17.00, Klub 1500m2 do wynajęcia, Solec 18/20
Dyskusja Białorusinów i Polaków na temat niezależnej aktywności kulturalnej, społecznej na Białorusi i w Polsce oraz związanych z tą działalnością wyzwań i zagrożeń. Do udziału w dyskusji zaproszono działaczy niezależnych ośrodków sztuki z Białorusi oraz polskich aktywistów i działaczy kulturalnych. Podczas debaty zastanowimy się nad jakością funkcjonowania społecznych inicjatyw kulturalnych w warunkach demokracji i dyktatury, a także na ile niezależne działania związane z kulturą mogą budować otwarte społeczeństwo.

• Koncert zespołu Recha
    3 sierpnia, godz. 19.00, Klub 1500m2 do wynajęcia, Solec 18/20
Twórczość zespołu nawiązuje do muzyki folkowej i akustycznej. Recha w tekstach utworów porusza aktualne kwestie społeczne i obyczajowe dotyczące młodego pokolenia Białorusinów (tożsamość etniczną, językową, prawo do wolności myśli, itp.). Zespół Recha występował podczas białoruskich festiwali (m.in. Basowiszcza i Bardowska Jesień na Podlasiu).

Informacje można znaleźć także w wydarzeniu na Facebooku oraz w aktualności na stronie WWW Fundacji Batorego.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY