Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Wojciech Jakóbik

Ukraina o krok od samobójstwa

Ukraina zadeklarowała, że jest gotowa wprowadzić sankcje na przepływ wszelkich dóbr z Rosji przez jej terytorium. – Jesteśmy gotowi zablokować tranzyt rosyjskiego gazu do Europy – powiedział premier Arsenij Jaceniuk. We wtorek w tej sprawie będzie głosowała Werchowna Rada.

Gazociągi Ukraine, źródło:http://commons.wikimedia.org/

Gazociągi Ukraine, źródło:http://commons.wikimedia.org/

Rozumiem argumentację prezentowaną przez Ukraińców: jeśli zatrzymamy dostawy gazu do Europy, Bruksela będzie zmuszona działać i w końcu zareaguje realnymi działaniami na wojnę toczoną przez Rosję przeciwko Ukrainie na lewym brzegu Dniepru. Jednakże wszelkie prawidła stosunków międzynarodowych zadają kłam takiej tezie.

O ile Bruksela jeszcze bierze pod uwagę opinie Kremla w jej negocjacjach dotyczących konfliktu ukraińskiego, to wywołanie wojny gazowej przez Ukrainę całkowicie wyłączy ją z wszelkich rozmów z Rosją, o co Moskwa od dawna zabiega. Cała odpowiedzialność za problemy z dostawami gazu spadnie na Kijów. Komisarz ds. energii Gunther Oettinger nie będzie już mógł dłużej występować w roli adwokata Naftogazu i podczas wrześniowych rozmów trójstronnych „odda” gazociągi ukraińskie Rosji.

Wtedy podmioty inwestujące pieniądze nad Dnieprem sprawdzą karty. Gazprom podsumuje rosnący dług za odebrane i nieodebrane (klauzula bierz lub płać) dostawy. Europa uzna szlak ukraiński za niegodny zaufania i zgodzi się na monopol Rosjan na South Stream, być może odblokuje rozmowy na temat tej inwestycji zamrożone w obliczu aneksji Krymu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy upomni się o reformy sektora gazowego, które nie postępują wbrew wstępnym deklaracjom Kijowa. Ukraina przeobrazi się z ofiary rosyjskiej agresji w agresora i czarną owcę sporu. Jeśli niektórym jest w to ciężko uwieżyć, niech obejrzy Russia Today. Tam machina propagandowa ruszyła godziny po wypowiedzi premiera Jaceniuka.

Utrzymanie tranzytu gazu przez terytorium ich kraju jest jednym z ostatnich hamulców powstrzymujących Europę przed oddaniem Ukrainy na pastwę Rosji. Dlatego Ukraińcy nie mogą sobie pozwolić na zatrzymanie tranzytu. Byłby to krok samobójczy.

Facebook Comments
Wojciech Jakóbik
Wojciech Jakóbik
analityk rynku energii i redaktor naczelny BiznesAlert.pl

    Pasjonat energetyki. Dawniej redaktor naczelny portalu Europa Bezpieczeństwo Energia. Obecnie analityk Instytutu Jagiellońskiego. Lubi siłownię. Główna ambicja na najbliższe lata - wychować córkę i nauczyć się języka chińskiego.

    ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY