Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Wojciech Koźmic

Dziś Majdan padł

Powróćmy na chwilę do lutego. Na Majdanie w sensie dosłownym trwa walka. Konflikt zaostrzył się i nie widać już drogi odwrotu. Chodzę z aparatem pomiędzy pomiędzy setkami osób donoszących kostkę brukową na pierwszą linię barykad. W jakiś sposób ratuje mnie on przed wciągnięciem do grup zaopatrzenia. Na Majdan są dowożone cały czas opony, ludzie przynoszą siatki z lekarstwami i jedzeniem. Za kilka dni Janukowycz wyjedzie z kraju, a w kraju zacznie się proces zmiany władzy.

07.08.2014 Majdan, Kijów, Ukraina, autor: Wojciech Koźmic

07.08.2014 Majdan, Kijów, Ukraina, autor: Wojciech Koźmic

08.08.2014 – Kijów, Ukraina

Mamy upalny sierpień. W Kijowie życie toczy się normalnie. Nie czuć wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy, jedyną anomalią jest dalej stojący Majdan. Nie cieszy się on większym poparciem społeczeństwa i wywołuje duże kontrowersje. Brakuje mu wsparcia i zwyczajnego zainteresowania mieszkańców Kijowa.

07.08.2014 Płonące opony na Majdanie, Kijów, Ukraina, autor: Wojciech Koźmic

07.08.2014 Płonące opony na Majdanie, Kijów, Ukraina, autor: Wojciech Koźmic

Dwa dni temu dochodzi do próby (przynajmniej częściowego) uprzątnięcia Majdanu przez miejskie służby wsparte oddziałami milicji. Dochodzi do walki, w której ostatecznie górą są majdanowcy. Kamienie noszą pojedyncze osoby mieszkające w namiotach na Majdanie. Nie ma jakiejś pomocy na kształt działań sprzed kilku miesięcy. Ludzie robią zdjęcia i za chwile idą w swoją stronę. Dochodzi do bójek zwolenników i przeciwników, w tle dogasają podpalone opony. Ścisłe centrum Kijowa wygląda przygnębiająco.

07.08.2014 Kijów, próba uprzątnięcia Majdanu, autor: Wojciech Koźmic

07.08.2014 Kijów, próba uprzątnięcia Majdanu, autor: Wojciech Koźmic

Mit Majdanu może jeszcze nie umiera ale powoli rozpływa się w ukraińskiej rzeczywistości. Treść hasłu „Majdan” nadaje teraz prywata i partykularne interesy, a nie potężna wiara i optymizm, które pchały Ukraińców do zmian w państwie. Majdan zasłania się pięknymi hasłami o kontroli nowych władz i konieczności budowy lepszej Ukrainy ale każdy obserwator zdaje sobie sprawę, że tych haseł dosłownie nie ma kto nieść. Coś się skończyło i wyczerpało swoją formułę. Czas wyprowadzić sztandar…

Próba uprzątnięcia Majdanu 07.08.2014, autor: wojciech Koźmic

Próba uprzątnięcia Majdanu 07.08.2014, autor: wojciech Koźmic

Aktualziacja 09.08.2014

Dziś padł Majdan. Sztandar kazano mu wyprowadzić gdyż sam dobrowolnie tego nie zrobił. W grudniu zeszłego roku Majdan bronił się dosyć skutecznie przed liczniejszymi oddziałami milicji. W styczniu obecnego roku roku nie poddawał się podczas walk, które przyniosły pierwsze śmiertelne ofiary. Wytrzymał i ostateczne boje w lutym podczas których zginęło kilkadziesiąt osób. Trwał napędzany wiarą i nadzieją ludzi. Był wspierany przez polityków i oligarchów. Każdy widział jakiś cel, który mógł osiągnąć dzięki tej walce

Galeria zdjęć z oczyszczania Majdanu

Dziś Majdan przegrał ze służbami komunalnymi i mieszkańcami Kijowa. Władze wykorzystały nastroje w Kijowie do ostatecznego oczyszczenia centrum miasta. Może i niegdyś dumni majdanowcy dziś przegrywali z kobietami trzymającymi miotły. Nie potrafili przeciwstawić się mieszaninie mieszkańców i drobnych chuliganów, którzy praktycznie po kolei likwidowali kolejne namioty. Nie obyło się bez awantur, dymu i ognia. Ale w Kijowie to już nie robiło na nikim wrażenia. Majdan w obecnej postaci nie był już partnerem i podmiotem mającym siłę wpływać na cokolwiek.

Dziś chyba na dobre skończyła się pewna historia. Jednak wraz z symbolicznym spaleniem namiotów na Majdanie nie ginie głęboka wiara Ukraińców w możliwość ulicznego protestu. Dla wielu Ukraińców społeczny bunt, nawet bliski anarchii, jest jednym z elementów ukraińskiej tożsamości. Ukraina ma przed sobą długą i trudną drogę. Jednym z celów nowej władzy być może będzie zbudowanie takiego systemu politycznego, w którym zmiany będą zachodziły w gabinetach politycznych i podczas głosowań, a nie będą wymuszone walkami na ulicach.

Jeśli to się nie uda to pewnie kiedyś jeszcze usłyszymy o jakimś nowym Majdanie, który będzie chciał zmieniać los całej Ukrainy. Pojawią się nowe namioty i nowe hasła. I choć aktorzy być może będą ci sami, to będzie to już całkiem nowa historia.

Facebook Comments

Od zawsze interesujący się Europą Wschodnią. Teraz skoncentrowany na problematyce ukraińskiej. Współpracuje na stałe z magazynami "New Eastern Europe" oraz "Broń i Amunicja - Komandosi". Prowadzi stronę: www.wojciechkozmic.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY