Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Prezydent Abchazji wybrany w pierwszej turze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w przedterminowych wyborach prezydenckich w Abchazji już w pierwszej turze zwyciężył lider opozycji Raul Chadżimba zdobywając 50.57% głosów przy 70% frekwencji. Na kolejnych miejscach uplasowali się Asłan Bżania (35.91%), Mirab Kiszmaria (6.4%) oraz Leonid Dżapszba (3.4%). 1.8% wyborców oddało głos przeciw wszystkim kandydatom.

Raul Chodżimba

Raul Chodżimba wygrywa przedterminowe wybory prezydenckie w pierwszej turze

 

Wybory prezydenckie nie zostały uznane przez społeczność międzynarodową ponieważ Abchazja (jak również Osetia Południowa) jest w świetle prawa międzynarodowego integralną częścią Gruzji. Jej niepodległość została uznana przez nieliczne kraje (w tym Rosję) po wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku i zajęciu prowincji przez wojska rosyjskie. Obydwie republiki separatystyczne są w znacznej mierze kontrolowane przez Rosję, która utrzymuje w nich swoje wojska oraz wspiera finansowo.

Wybory ogłoszono po szeregu protestów (na przełomie maja i czerwca br.), które doprowadziły do ustąpienia dotychczasowego prezydenta Aleksandra Abkwaba.

źródła: apsnypress.info, eastbook.eu [1], [2]

 

Przeczytaj więcej o Abchazji

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY